Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

T2002 – Turrican se vrací!

  12:00aktualizováno  15. ledna 9:28
Málokdo z vás si asi vzpomene na výtečnou střílečku Turrican od týmu Factor 5 známou z Amigy či C64. Jste-li ale pamětníky nebo prostě jen chcete vědět, jak má vypadat skvělá akční hra, pokračujte ve čtení.

T2002

Platforma: Freeware
Výrobce: Pekaro Software

Stáhnout

T2002Již několikrát jsme tu měli určité pokusy o oživení staré klasiky jménem Turrican. Některé byly úspěšné, jiné méně. Zhruba před dvěma lety pod naší záštitou vznikala podobná hra jménem Arnal, kterou měl na svědomí tým JuMi, ale nakonec byly práce pozastaveny a sám bůh ví, kde je hře konec. Avšak nezoufejte, dnešní plná hra vám vše myslím dozajista vynahradí, neboť se jedná opravdu o výtečně provedený remake. 

T2002T2002 je tedy převedení staré klasiky na systém Windows. A když už předělávka, tak pořádná, řekli si nejspíše němečtí autoři, když hru tvořili, neboť ona jakoby přímo z oka vypadla svému předchůdci – totožný typ grafiky, stejná hudba, prostě pokud jste hráli původní hru, rozdíl skoro nepoznáte. Skoro ;o). Pár změn tu sice je, ale nejsou nijak výrazné, ale samotné jádro hry zůstalo zachováno. 

Hra obsahuje sedm poměrně rozsáhlých levelů, které jsou obohaceny o mnoho typů různorodých nepřátel. Vaším úkolem je pak dostat se ve hře co nejdále, ale přitom pobít co nejvíce protivníků a získat za to co nejvyšší počet bodů. Tady napsané to zní asi jednoduše, ale praxe je poněkud jiná a i když máte poměrně velký počet životů, budete se muset setsakramentsky ohánět, abyste vůbec přežili a měli vysoké skóre na zapsání svého jména do tabulky nejlepších střelců. Ve hře lze pokračovat i po tom, co vás zabijí, ale musíte nasbírat dostatečný počet 100 diamantů, pokud se vám to podaří pětkrát ve hře za sebou, hra se uloží automaticky a vy po úplném konci hry můžete kdykoli začít pokračovat od daného místa ve hře.

Ovládání hry není nikterak složité, vystačíte si pouze s kurzorovými šipkami, ke kterým si ještě přiberte mezerník a klávesy ALT a CONTROL. Zatímco pomocí šipek se pohybujete, zbylé klávesy slouží především pro útok a ovládání zbraní. Klávesnici můžete vynechat, jste-li majiteli joysticku. Na začátku hry tu máte sice pouze jednu pistoli či spíše laser, ale ten lze postupně sbíráním power-upů vylepšovat. Sebrat se dá ale i třeba život, takže pokud na tom budete bledě, nemusíte to vzdávat. Do začátku jste vybaveni třemi životy a velikost každého z nich je signalizována v pravém dolním rohu. Jakýkoli kontakt s nepřáteli vám ubere jednu jeho část. T2002Občas lze získat i štít, díky němuž se stanete nesmrtelní. 

A jak se T2002 hraje? Opravdu výtečně! Musím se přiznat, že se jedná po dlouhé době o hru, která mě opravdu chytila a jen tak nepustila. Hratelnost, ostatně jako již před lety, je na hodně vysoké úrovni. Jen bych vám dal malou radu, je to akční hra, ne hopsačka, proto se raději pouštějte do soubojů se všemi nepřáteli a zbavte se jich hned na první kontakt, než kdybyste se jim měli vyhýbat, T2002protože pak se jich už nezbavíte a oni by vás mohli pronásledovat a není nic horšího než ničení velkého chumlu nepřátel najednou. Někdo je možná masochista a může namítnout, že taková řežba je bezva, ale já mezi tento typ lidí nepatřím :o).

O zpracování jsem se v krátkosti zmiňoval v jednom z předchozích odstavců, kdy jsem říkal, že typ grafického vzezření a hudební stránky je stejný jako u původního Turricana. A to, myslím, není vůbec na škodu. Je faktem, že na první pohled může působit malinko „pixelatě“, ale pokud se do hry více ponoříte, celkem na to zapomenete a nebude vám to vadit. Hru vám jednoznačně doporučuji, protože taková hra tu nebývá často a její velikost není nijak extrémní a určitě se u ní pobavíte, to vám zaručuji. 

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...Najdete na iDNES.cz