Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemství hradu Karachov - nový český Myst?

  12:00aktualizováno  10. září 2004 5:36
Tajemství hradu Karachov je nový projekt týmu Reload Games. Plné hry měly možnost vyzkoušet exkluzivní hratelnou demoverzi – a první dojmy jsou vynikající. Záhady, tajemství a nevysvětlitelné jevy čekají, až se jim podíváte na kloub!

Tajemství hradu Karachov

TAJEMSTVÍ HRADU KARACHOV
Autor: Reload Games
Vyjde: ?/2003
homepage
Už název napovídá, že se v případě hry Tajemství hradu Karachov nejedná ani o vesmírnou akci (kterých čeští vývojáři připravují hafo), ani o arcade-plošinovku, ani o jiný oblíbený freeware žánr, nýbrž o pravověrnou klikací adventuru. No, pravověrnou – ve skutečnosti připomíná Karachov více než cokoliv jiného klasiku jménem Myst. To ale také není od věci – důležité není, zda je ve hře vidět hlavní postava nebo ne, ale fakt, jakou atmosféru se povede vytvořit a jak silný bude příběh. Plným hrám se díky ochotě Hollowa z Reload Games podařilo získat exkluzivně první demoverzi tohoto nadějně vypadajícího projektu. Výsledkem jejího pečlivého otestování jsou následující první dojmy ze hry.

Hlavním hrdinou Tajemství hradu Karachov je slavný záhadolog Josef Temný. Ten se jednoho dne rozhodne, že vhodným cílem jeho nové výpravy by mohl být pověstmi opředený hrad Karachov v blíže neurčené části světa (podle názvu zřejmě kdesi na Balkáně). O něm se krom obyčejných věcí, které se říkají prakticky o každém hradu s jen trochu bohatší historií (bílé paní, strašidla, podivuhodná zmizení), říká také, že se v jedné z mnoha tajných chodeb možná nachází průchod do jiných časů.

Tajemství hradu Karachov To je bezesporu zajímavá látka – záhadologické začátky ale nebudou slavné. Prvním problémem je už jen to, jak se na hrad dostat – mostu chybí zábradlí a vypadá značně pofidérně, po vyspravení nedaleko ležícím lanem nastane potíž se zamčenou branou. Město je tiché, mrtvé, je tu jen spící hospodský a věrný štamgast, který hlavního hrdinu polituje, ale prakticky žádné užitečné informace nesdělí. Snad se více najde v regálech místní knihovny – ač knihovník sám velkou ochotu pomoci nejeví a k možnosti nalezení užitečných informací se staví značně skepticky…

Odvyprávět celý děj se u recenzí adventur hodnotí jako největší možné faux-pas. Proto nečekejte na následujících řádcích popis zbytku demoverze. Ta sice již o mnoho dále než do prvních komnat hradu nesahá, přesto však nabízí dostatečný prostor k tomu, aby bylo možné vytvořit si první obrázek o kvalitách použitého enginu, grafiky, hudby a první verze namluvení. K příběhu zatím jen: začátek je slibný, hra má správně líný a pomalý začátek, nevytahuje hned všechny trumfy, uvidíme, zda se podaří dovést tajmený příběh do překvapivého a přitom logického konce.

Tajemství hradu Karachov A teď již k technické stránce. Tajemství hradu Karachov je snímáno očima hlavního hrdiny, který se tak po celou dobu na obrazovce neobjeví. Ovládání je jednoduché – klikací, klávesou F1 se vyvolává inventář, z něj se používají předměty trochu atypicky ne klikem a následným druhým klikem na místo na obrazovce, ale drag&drop, tedy kliknout a dotáhnout na vybrané místo. Při rozhovorech se hra přepíná do speciálního režimu, kdy je vidět jen obličej zpovídané osoby, její odpovědi a pod nimi možnosti dalšího pokračování dialogu.

Rozhovory v demoverzi ještě nebyly namluvené, ve finální verzi však již dabing absentovat nebude, což lze jen kvitovat. Škoda, že dialogy nejsou větvené – vždy je jen jedna možnost dalšího pokračování, jedinou alternativou je pak ukončení rozhovoru.

Grafické zpracování má kolísavou kvalitu, i když stále si drží alespoň mírný nadprůměr. Některé obrazovky působí dost prázdně (knihovna), jiné se zase povedly perfektně a sálají skvělou atmosféru – to se týká především cesty k hradu, brány a hradu samotného, ani hospoda ale není k zahození. Tajemství hradu Karachov Hra běží v rozlišení 800x600, s čímž se pojí některé problémy. Ty se netýkají až tak rozlišení (i když hra srovnává ikony na ploše do obdélníku o rozměrech 800x600 pixelů…), jako spíše obnovovací frekvence. Je zcela běžné, že hry běží v šedesáti Hertzích. To u Karachova není žádným překvapením. Jen je hloupé, že pokud je standardní nastavení ve Windows vyšší, po vypnutí hry se neobnoví a je třeba to udělat ručně. Nicméně autor o problému ví a hodlá ho řešit, takže je dost pravděpodobné, že ve finální verzi už se to dít nebude.

Hodnotit nějak atmosféru hry je zatím velmi předčasné, ovšem zdá se, že tajemství, záhady a nevysvětlitelné jevy budou ze hry sálat na každém kroku. Atmosféře je podřízena grafika i hudba – a zdá se, že by to mohlo fungovat. Uvidíme, až bude dokončena finální verze (kdy to bude zatím není jisté).

Stručné shrnutí prvních dojmů z demoverze je tedy asi následující: graficky i zvukově hra nadprůměrná, navíc si drží osobitou atmosféru. Příběh je zajímavý, engine nemá výraznější technické problémy (snad až na tu obnovovací frekvenci). Je načase začít se těšit na pěknou českou adventuru – navíc po dlouhé době se tím nemyslí humorná Flashovka (nic proti titulům od Enteronu), ale zcela vážná tajemná hra ve stylu klasiky jménem Myst.

Na závěr pro vás máme ještě malou galerii obrázků vytípaných z průběhu hry:

Tajemství hradu Karachov Tajemství hradu Karachov Tajemství hradu Karachov Tajemství hradu Karachov Tajemství hradu Karachov Tajemství hradu Karachov Tajemství hradu Karachov Tajemství hradu Karachov Tajemství hradu Karachov

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Kulivočko - dojmy z dema

Kulivočko

Zahráli jsme si demo české adventury Kulivočko.

Smrt mladíka vážícího 160 kilogramů mohou mít na svědomí videohry

Neurony

Letošní červen byl osudný pro třiadvacetiletého Francise Haydocka z britského Birminghamu. Mladík zemřel po náhlém...

Největší herní klaďas Mario týrá zvířata, tvrdí jejich ochránci

Mario

Do videoher se kriticky pustila už i Americká organizace na ochranu zvířat PETA. Terčem kritiky se stalo nošení...Najdete na iDNES.cz