Tales of The Maguse - Příběhy z jedné magické kapsy.

  8:16aktualizováno  8:16
Akční RPG viděné shora s mágem v hlavní roli. Teda, "originelní" to moc není, ale hraje se to až překvapivě dobře.
75

Tales of The Maguse

Platforma: Freeware
Výrobce: Chicken

  • zábavné a akční
  • často se měnící prostředí
  • lokace jsou chaotické a mapa neexistuje
  • nemáte kontrolu nad vývojem své postavy, takže to vlastně ani moc RPG není
  • monstra se neustále "respawnují" (znovu se rodí)
  • hraní ve velmi malém okně

Stáhnout

Akční RPG viděné z ptačí perspektivy, jako je ToTM, tady již bylo mnohokrát. I přes ten fakt, že nenabízí nijak velkou porci originality a v hlavě se může vyrojit několik vzpomínek na jména her, které podobné téma zpracovávají lépe, je čas, který vložíte do Maguse, časem dobře investovaným.

Není toho mnoho, co by bylo nutno znát: Domovský svět Kimvasdear hlavního hrdiny Maguse je zamořen podivnými potvorami a on, jako správný „geroj“ odpovídá na volání a jde vstříc svému dobrodružství vyzbrojený celkem čtrnácti kouzly a několika málo kousky vybavení.

maguse_01
maguse_04

Při pohledu seshora je patrné, že hra neoslní nijak zvlášť propracovanými grafickými finesami. Je postavena na poslední verzi známého Game Makeru a je vidět, že se nesnaží předvádět technické orgie, ale na druhou stranu je z tohoto pohledu zabíjení jednotlivých nepřátel poměrně přehledné. O co vlastně vůbec jde především? Samo sebou cestování rozličnými lokacemi, kterých je ve hře požehnaně, vyhýbání se pastí a umrtvování skupinek nepřátel. Občas narazíte na zvláštní oltář, který vám nabídne nové kouzlo, či na „fontánky“ many a života, kde se můžete dle libosti občerstvit. Manu potřebnou ke kouzlení silnější magie je možné doplnit také z poražených nepřátel, ze kterých občas také vypadne troška života a především zkušenosti. Na rozdíl od jiných klasických RPG se ToTM trošku distancuje z tohoto žánru, neboť postup na další úroveň neznamená ani tak vylepšování jednotlivých statistik, což se zde děje naprosto automaticky, ani to neznamená vybírání nových schopností hrdiny či kouzel, ale pouze se vám zvyšuje život a síla jednotlivých zbraní. Ta se plně odvíjí právě od vaší úrovně. Pokročilejší RPG hráče jistě potěší možnost tzv. „agrovat“ nepřátele, tedy oddělit jednoho či více jedinců z nepřátelské skupiny.

Jak již bylo řečeno, ačkoliv hra není graficky nijak výrazná, exceluje v počtu prostředí, kterými hráče provede. Od prvotních hradů a sklepení, přes různá města a městečka, továrny a ledové jeskyně, až po jakési cizokrajné pláně plné démonů a jiné havěti.

maguse_02

Bohužel ani ToTM není úplně bez chyb, a tak i zde je nutno vyslovit něco málo výhrad. Za prvé: Hra neobsahuje mapu. To je v kombinaci s malými lokacemi, které na sebe často velice chaoticky navazují, velký problém. Protože ukládat se dá pouze na určitých místech (u jakýchsi magických run), stává se, že se musíte opakovaně dostat od místa uložení tam, kde jste zemřeli. To může být v labyrintu lokací velký problém.

Za druhé: Samotný fakt, že veškeré RPG prvky jsou odsunuty stranou, způsobuje, že ToTM je více akcí než čímkoliv jiným. Chci tím říct, že možnost volit si vývoj své postavy by hře prospěla. Stejně tak jako možnost plnit nějaké postranní úkoly. Takto jde především o akci (zábavnou) a i když ony RPG prvky ve hře přítomny jsou, zůstávají poněkud nevyužité.

maguse_05

Další výtka směřuje ke skutečnosti, že hra běží ve velmi malém okně a přepnutí na celou obrazovku nic neřeší. Jednoduše je hra postavena na příliš nízkém rozlišení a tak na moderních monitorech budete koukat na okénko o velikosti odhadem 500x500 pixelů.

maguse_06
maguse_03

ToTM můžu jednoznačně doporučit. Má své mouchy, ale zábava rozhodně převládá. Mnoho lokací k prozkoumávání je pro milovníky her na hrdiny darem z nebes, stejně jako velmi slušná herní doba. Škoda jen, že cesta k cíli je vždy jen jedna (ale spletitá) a krom postupu vpřed není co jiného na práci. Nakonec tento problém částečně vynahrazuje několik možných konců.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

75 %

Hodnocení čtenářů

29 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 7 čtenářů

Nejčtenější

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

Najdete na iDNES.cz