Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tank Arena – souboje flashových tančíků

  12:00aktualizováno  22. října 10:30
Akční souboje tančíků se těší mezi českými amatérskými vývojáři překvapivě velké oblibě vzhledem k síle naší armády. Toto flashové zpracování ale má leccos do sebe, zejména graficky.

Tank Arena

Platforma: Freeware
Výrobce: Tank Arena team

Stáhnout

Tank ArenaAkční hry, v nichž hlavní roli hrají obrněná vojenská pásová vozidla a gigatuny průrazné munice, jsou mezi českými freeware vývojáři extrémně oblíbené. Kvalit těch nejlepších, jako jsou Tanky II od Alfa Software, či God Save Korbol od Hardwira, však dosáhne jen málo z nich. Většina skončí u jednoduchoučké simulace s podporou multiplayeru jaksi "aby se neřeklo". V podstatě to platí i o Tank Areně, která jednoho krásného říjnového dne atakovala e-mailovou schránku Plných her. Nicméně tahle ve Flashi vyrobená hříčka má nakonec přece jen něco do sebe.

Tank Arena začíná jednoduchým, zřejmě ve Wordu pomocí nechutné a zavrženíhodné utility Word Art vytvořeným logem, následuje již přehledná hlavní nabídka. V zásadě jsou dvě možnosti hraní – singleplayer, který by měl nabízet různé mise, a souboje jeden na jednoho v multiplayeru. Už hra jednoho hráče je ale dosti podivná – k dispozici je pouze jedna dětsky lehká mise, po jejímž úspěšném dokončení se hra přepne zpět do menu a další úkoly nezpřístupní. Nicméně těžiště podobných titulů spočívá vždy v multiplayeru, takže se přesuňme k němu.

Multiplayer se odehrává na přehledném, z top-down pohledu snímaném bojišti, kde se nachází několik pytlovitých krytů a dva tanky, zelený a modrý. Ovládání je prosté – čtyři klávesy na pohyb, jedna na výstřel z děla (munice je tradičně neomezené množství, ale nelze střílet nepřetržitě, takže dosti záleží na přesnosti a manévrovacích schopnostech). Jeden jediný zásah znamená konec nepřátelského vozidla, takže se vyplatí opatrně se skrývat a obezřetně útočit, spíše čekat na chyby než vletět do akce jako nadržená Amazonka.

Tank ArenaHraní ve dvou je zpočátku vcelku zábavné, nemá však co nabídnout z dlouhodobějšího hlediska, což byla právě největší vizitka již zmiňovaných titulů a kupříkladu ještě Kuliče od Hippo Games. Jako odreagovávačka na pracovní přestávku či na pařbu na školních počítačích – proč ne.

Vcelku se vydařilo audiovizuální zpracování, hře trochu chybí hudba, ale grafika je nakreslena opravdu velice pěkně, klasicky flashovým stylem s výraznými jednobarevnými plochami, což ale nijak nesnižuje její estetickou hodnotu. Až na již zmíněné a velmi nevkusné úvodní logo lze zejména vizuální stránku hodnotit velmi vysoko.

Uměle natahovat recenze jednoduchých her, na nichž není prakticky co k popisování a pokud ano, lze to odbýt několika málo větami, pomocí podobných odstavců, jako je tenhle, bývá doménou spíše začínajících autorů. Nicméně ani já už nevím, co ještě k Tank Areně dodat. Jako jednoduchá hra na pár minut má šanci uspět, v konkurenci pořádných akčních řežeb jako Kulič, God Save Korbol či Tanky II (popřípadě jejich datadisk Ještě Větší Pařba) se už nechytá. Ale upřímně, kdo by to od hry, jejíž instalační soubor je velký sotva několik set kilobajtů, očekával, byl by hodně velkým naivkou. Stále je tento rychlý produkt několikanásobně sympatičtější, než tutoriálové vykrádání kódů i grafiky v podání na to, co doposud předvedli, až trochu moc velkohubá a samolibá prohlášení týmu Stick Soft.


Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz