Tank - těžko na cvičišti, lehko na bojišti

  12:00aktualizováno  12:04
Akční freewarovka Tank je dílkem přesně takovým, jaké byste od něj s ohledem na její vše-vysvětlující název očekávali - typickým zástupcem žánru bezhlavých stříleček. Jakožto velitel mnohatunového obrněného obra v něm budete bojovat proti zlovůli plechových nepřátel a kamikadze vyznávajícím minovým polím.

Tank

Platforma: Freeware
Výrobce: Martin Bérubé

Stáhnout

Pravděpodobně nikdy za svou velmi (opravdu velmi :-) dlouhou kariéru recenzenta freewarových počítačových her jsem se ještě nesetkal s hrou, která by měla tak prozaický název jako právě Tank. Nevím, zda je ona jednoduchost názvu účelem, nebo tvůrcům jen chybí fantazie, každopádně faktem je, že o nic jiného, než o ježdění v tanku, střílení nepřátelských strojů a postup vstříc dalším a dalším levelům ve hře Tank opravdu nejde.

TankMilovníkům rychlé a samozřejmě také patřičně destruktivní akce jsou ale pravděpodobně veškeré debaty okolo zvoleného názvu upřímně ukradené, takže se raději ponořme do světa mnohatunových monster hlouběji a povězme si něco o hře samotné... Přestože ji programoval toliko jeden človíček a velikostí nijak nevybočuje ze zaběhnutého standardu (něco přes 2MB), vypadá nadmíru profesionálně. Nejen technickým zpracováním, ale také množstvím nejrůznějších voleb a nastavení, které ji právem zařazuje mezi nejlepší freewarové kousky poslední doby.

Jakmile se prokousáte perfektně provedeným základním menu, jehož snad jediným nedostatkem je nemožnost vracet se do základní nabídky stiskem klávesy Esc, jímž celou hru ukončíte, zjistíte, že Tank je vlastně typickou zeshora viděnou akční hrou, v níž v roli velitele mnohatunového pásového kolosu bojujete o svůj holý život proti stovkám a tisícům podobně obrněných nepřátel. Tentokrát na nás ovšem tvůrce byl velice mírný a jeden typ nepřátel (mimochodem zrovna ten "ničivější") pevně připoutal k povrchu zemskému a učinil tak z něj nepohyblivý lehce zaměřitelný cíl. Druhý typ řady strojů, které stanou v lítém boji proti vám, pro změnu ochudil o možnost jakékoli střelby, čímžpádem jedinou možností, jak vám mohou ublížit, je jakési pofiderní kamikadze.

Trochu možná zamrzí přítomnost pouze těchto dvou typů hlavních záporňáků, nicméně vězte, že to, co hra ztrácí v diferenciaci a početnosti nepřátel, zase získává zpět formou varibility nejrůznějších herních módů. Začít tak můžete například od typického "Capture the flag", které zde ovšem probíhá trochu odlišným způsobem (ve hře, lépe řečeno sedmi různých levelech je rozeseto sedm vlajek, přičemž dveře do dalšího levelu se vám otevírají vždy až po sebrání "aktuální" vlajky), pokračovat třeba zajímavým módem "Minové pole", v němž je vaším hlavním a jediným úkolem vystřílení celé nepřátelské základny (upřímně přiznávám, že fakt, že červené pohybující se tečky mají být miny, jsem pochopil až díky názvu tohoto módu), a svůj hnidopišský průzkum ukončit třeba hrou více hráčů nebo módem "Fortress", v němž se postupně prostřelujete do nepřátelské základny. Možností je spousta a každý má tedy možnost si vybrat dle svého gusta.

TankPo stránce grafické sice Tank už tak extrémně variabilní není, nicméně svému tvůrci rozhodně ostudu nedělá. Tank samotný i jednotliví nepřátelé vypadají skvěle a hra se navíc velice svižně hýbe jak na slabších počítačích, tak v případě, že je na scéně přehršel akce. Bohužel ale musím zmínit i pár nepříliš lichotivých výtek a chyb, na které jsem během svého poměrně dlouhého hraní narazil. Často se například stává, že se váš tank "zasekne" o roh zdi a je třeba ho od něj složitě odstraňovat, což při vypjatých situacích hráče může stát i kriticky potřebný zlomek života. Také upřímně řečeno nechápu, proč tvůrce do hry zakombinoval pětici MIDI melodií, když jsou všechny stejně nepoužitelné a po chvíli hraní vás začnou dost značným způsobem obtěžovat (čehož si naštěstí tvůrce byl evidentně vědom a přidal tedy možnost hudbu úplně vypnout). Přiznávám ale, že jsem se i přes své kritické poznámky u freewarovky Tank vcelku bavil. Rozhodně ji ale nedoporučuji mírumilovným konfliktům se vyhýbajícím povahám.

Autor:

Nejčtenější

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Další z rubriky

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz