Tank - těžko na cvičišti, lehko na bojišti

  12:00aktualizováno  12:04
Akční freewarovka Tank je dílkem přesně takovým, jaké byste od něj s ohledem na její vše-vysvětlující název očekávali - typickým zástupcem žánru bezhlavých stříleček. Jakožto velitel mnohatunového obrněného obra v něm budete bojovat proti zlovůli plechových nepřátel a kamikadze vyznávajícím minovým polím.

Tank

Platforma: Freeware
Výrobce: Martin Bérubé

Stáhnout

Pravděpodobně nikdy za svou velmi (opravdu velmi :-) dlouhou kariéru recenzenta freewarových počítačových her jsem se ještě nesetkal s hrou, která by měla tak prozaický název jako právě Tank. Nevím, zda je ona jednoduchost názvu účelem, nebo tvůrcům jen chybí fantazie, každopádně faktem je, že o nic jiného, než o ježdění v tanku, střílení nepřátelských strojů a postup vstříc dalším a dalším levelům ve hře Tank opravdu nejde.

TankMilovníkům rychlé a samozřejmě také patřičně destruktivní akce jsou ale pravděpodobně veškeré debaty okolo zvoleného názvu upřímně ukradené, takže se raději ponořme do světa mnohatunových monster hlouběji a povězme si něco o hře samotné... Přestože ji programoval toliko jeden človíček a velikostí nijak nevybočuje ze zaběhnutého standardu (něco přes 2MB), vypadá nadmíru profesionálně. Nejen technickým zpracováním, ale také množstvím nejrůznějších voleb a nastavení, které ji právem zařazuje mezi nejlepší freewarové kousky poslední doby.

Jakmile se prokousáte perfektně provedeným základním menu, jehož snad jediným nedostatkem je nemožnost vracet se do základní nabídky stiskem klávesy Esc, jímž celou hru ukončíte, zjistíte, že Tank je vlastně typickou zeshora viděnou akční hrou, v níž v roli velitele mnohatunového pásového kolosu bojujete o svůj holý život proti stovkám a tisícům podobně obrněných nepřátel. Tentokrát na nás ovšem tvůrce byl velice mírný a jeden typ nepřátel (mimochodem zrovna ten "ničivější") pevně připoutal k povrchu zemskému a učinil tak z něj nepohyblivý lehce zaměřitelný cíl. Druhý typ řady strojů, které stanou v lítém boji proti vám, pro změnu ochudil o možnost jakékoli střelby, čímžpádem jedinou možností, jak vám mohou ublížit, je jakési pofiderní kamikadze.

Trochu možná zamrzí přítomnost pouze těchto dvou typů hlavních záporňáků, nicméně vězte, že to, co hra ztrácí v diferenciaci a početnosti nepřátel, zase získává zpět formou varibility nejrůznějších herních módů. Začít tak můžete například od typického "Capture the flag", které zde ovšem probíhá trochu odlišným způsobem (ve hře, lépe řečeno sedmi různých levelech je rozeseto sedm vlajek, přičemž dveře do dalšího levelu se vám otevírají vždy až po sebrání "aktuální" vlajky), pokračovat třeba zajímavým módem "Minové pole", v němž je vaším hlavním a jediným úkolem vystřílení celé nepřátelské základny (upřímně přiznávám, že fakt, že červené pohybující se tečky mají být miny, jsem pochopil až díky názvu tohoto módu), a svůj hnidopišský průzkum ukončit třeba hrou více hráčů nebo módem "Fortress", v němž se postupně prostřelujete do nepřátelské základny. Možností je spousta a každý má tedy možnost si vybrat dle svého gusta.

TankPo stránce grafické sice Tank už tak extrémně variabilní není, nicméně svému tvůrci rozhodně ostudu nedělá. Tank samotný i jednotliví nepřátelé vypadají skvěle a hra se navíc velice svižně hýbe jak na slabších počítačích, tak v případě, že je na scéně přehršel akce. Bohužel ale musím zmínit i pár nepříliš lichotivých výtek a chyb, na které jsem během svého poměrně dlouhého hraní narazil. Často se například stává, že se váš tank "zasekne" o roh zdi a je třeba ho od něj složitě odstraňovat, což při vypjatých situacích hráče může stát i kriticky potřebný zlomek života. Také upřímně řečeno nechápu, proč tvůrce do hry zakombinoval pětici MIDI melodií, když jsou všechny stejně nepoužitelné a po chvíli hraní vás začnou dost značným způsobem obtěžovat (čehož si naštěstí tvůrce byl evidentně vědom a přidal tedy možnost hudbu úplně vypnout). Přiznávám ale, že jsem se i přes své kritické poznámky u freewarovky Tank vcelku bavil. Rozhodně ji ale nedoporučuji mírumilovným konfliktům se vyhýbajícím povahám.

Autor:


Nejčtenější

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Další z rubriky

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.Najdete na iDNES.cz