Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tank X Q5 - osvoboďte svět s tankem

  12:00aktualizováno  9:55
Skočte do útrob svého obrněného tanku a zachraňte svět před tajemným Mr. X. V této české akční hře si dobře zastřílíte a především zajezdíte. Na výběr máte několik pohledů a šest prostředí.
70

Tank X Q5

Platforma: Freeware
Výrobce: Nifflheim Softworks

Stáhnout

Tank X Q5Tank X Q5 je pátou hrou týmu Nifflheim Software (neplést s "věčnou" strategií Nieflheim :-)). Autoři slibují přímočarou tankovou trojrozměrnou bitvu, ale podle uveřejněných obrázků jsem k ní přistupoval s jistou dávkou nedůvěry. Předně za to může rozmach nedodělaných her v Game Makeru, kde se na rozsáhlé ploše těžkopádně škádlilo několik strašlivě otexturovaných krabic a ihned z toho byla 3D akce. Tank X Q5 se tak na screenshotech tváří také, ale již během tutoriálu mě dokázal přesvědčit, že své kvality opravdu má.

Samotný tank je sice geometricky přesnou, ale nevzhlednou krabičkou, leč jeho možnosti jsou poměrně široké. Dělo je nezávislé na samotném podvozku a lze s libovolně otáčet nezávisle na pohybu tanku. Můžete jej tak natočit pod pravým úhlem, vyjet z uličky, vystřelit několik střel a zase rychle zajet bez složitého otáčení. Dalším skvělým tahem je implementace Tank X Q5 několika kamer, můžete tedy hrát nejen z pohledu první osoby, ale i několika pohledů třetí osoby, obzvláště pohled seshora má své nezastupitelné strategické místo. Ačkoliv je herní svět velmi rozsáhlý a koncipovaný jako jedno velké bludiště, netrpěl jsem při brázdění uliček pocitem monotónnosti, při dobývání Londýna lze vycítit změnu od zelených travnatých ploch, přes kamenné uličky na předměstí, až po dobře modelované město se širokými ulicemi a náměstíčky. Variabilitě prostředí napomáhají různé shluky domečků, které slouží jako dobré krytí, bojovat budete i na síťových plošinách nebo se ostřelovat z druhého břehu řeky.

Obtížnost se plynule zvyšuje, posouvá se od ničení tupě střílejících statických věží, až po rafinované útoky několika tanků, kdy poraněný soupeř ujede a ústupovou cestu mu kryje další "zdravý" tank. Některé tanky se dokonce dokáží kamuflovat a o jejich přítomnosti svědčí jen zvlněný "vzduch" na pozadí. Samotné hraní je sice uspořádáno do rádobymisí, ve skutečnosti však bude pouze jezdit, Tank X Q5 občas prostřílíte nějakou tu zeď a postupně si klestíte cestu dále.

Dost však bylo chvály, Tank X-Q5 má i své zápory. Za největší považuji podivný způsob ovládání, na úzké mosty či do uliček se špatně najíždí, při otáčení se tank sekne a musíte se rozjet dopředu a teprve poté pokračovat v otáčení. Chybné chování vykazuje i při couvání, kdy se otáčí na opačnou stranu, než je obvyklé. 

Tank X-Q5 mě mile překvapil, solidní zpracování je doplněno dobrou hratelností. A když se nad tím zamyslíte, tak tankových akčních her, kde slovo "tank" neznamená jen upravenou postavu, ale má své typické chování kovového monstra, zase tak moc není. 


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

62 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 30 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...Najdete na iDNES.cz