Techno Sylph - grafická smršť z vesmíru

  12:00aktualizováno  21. května 6:33
Japonci jsou velice šikovný nárůdek. Vyrábějí auta, počítače, roboty, elektroniku - prostě na co jen si vzpomenete. A občas vytvoří i hru - sakramentsky dobrou, neobyčejně hratelnou a až nepředstavitelně efektní. Takže - pojďte opět emzákům nakopat zadky!

Techno Sylph

Platforma: Freeware

Stáhnout

Techno Sylph

K většině zábavních artiklů, které k nám přicházejí z dálného východu, máme my Češi za dlouhá léta takřka dokonale vypěstován přirozený odpor. Máme prostě trošku jinou mentalitu. Občas však ze země vycházejícího Slunce po vlnách internetu připluje zajímavý kousek, vůči němuž naše averze nefunguje - to proto, že většina tamních her (viz Final Fantasy apod.) se vyznačuje především excelentním grafickým zpracováním a monumentálními efekty.

Také Techno Sylph v tomhle za svými herními kolegy nezůstává nijak zpátky. Už od elegantně provedeného vstupu do úvodního menu vás bombarduje akcelerovanou grafikou a barvu chrlícími speciálními efekty, a to ještě nevíte, co má v rukávu pro zahájení samotné hry. Přinejmenším smutný je sice fakt, že své grafické orgie prožívá pouze v oblasti animovaných prvků a nikoli prostředí jako takového, Techno Sylph však tento nedostatek vyvažuje někde úplně jinde - zajímavým "kombinatorickým" systémem bonusů.

Jeho ovládání jakož i ovládání celé hry je možná pro evropana poněkud netradiční. Narozdíl od většiny freewarovek, kde své volby potvrzujete stiskem Enteru a do nepřátel pálíte hlava nehlava zběsilým ťukáním do mezerníku, tu musíte svými prstíky pokrýt především klávesy "Y", "X", "A" a "S", protože právě ty v Techno Sylph suplují funkci, jež je jinak svěřována zmíněnému mezerníku či některé z Ctrl kláves. Stejnou logiku k neprospěchu věci autoři použili i v hlavním menu a tak při opouštění hry mějte na paměti, že svůj odchod musíte oficiálně posvětit stiskem ypsilonu.

Techno Sylph

Pokud jsem vás dosud nevyděsil přehršlí netradičních ovládacích prvků či japonským nádechem hry, můžete si nyní oddychnout - od této chvíle totiž nebudeme mluvit o ničem jiném než o typické freewarové akční vesmírné arkádě. Takové, v níž nechybí desítky a stovky různých nepřátel (od těch nejslabších, kteří ani neumějí střílet a představují tak pouze pohyblivé terče, až po ty nejsilnější, kteří neustále "praží" do všech stran a doufají, že se jim připletete do mušky), řada levelů (mezi nimiž tentokrát neexistuje žádný fixní předěl, takže v podstatě splývají do sebe) ani vítané a nepostradatelné power-upy a podobné bonusy.

Techno Sylph vás sice nevybavuje nijak ohromujícím množstvím zbrojního arzenálu, nicméně umožňuje vám pomocí klávesy "A" snadno měnit kadenci výstřelů (udávanou v modrém sloupci úplně nalevo od hlavního bojiště :) a pomocí "Y" buďto pálit konstantní rychlostí (a držet přitom neustále zmíněnou klávesu) či střílet náboje po skupinkách a ničit si tak konce horních končetin. Mimochodem, jakmile vám poteče do bod a se vzniklou situací si už opravdu nebudete vědět rady, zkuste letmo klepnout na "X" - budete možná překvapeni, jak snadno pak vybijete zbytky nepřátel, kteří X-em vyvolanou akci přežijí :).

Graficky a potažmo celým technickým zpracováním Techno Sylph jistě zaujme nejednoho fanouška pořádné 3D akcelerace. Je ovšem tím pádem jasné, že s emzáky nebudete ve vesmíru špásovat na 486tce - reálným minimem zůstává asi "čtyřstovkový" procesor a 64MB operační paměti. Za tuto krvavou daň se vám bohatě odvděčí - ať už v podobě okouzlující animace všech obsažených lodí (a že jich je...), dokonalého ztvárnění bonusů nebo třeba kvality vizuálních efektů typu vybuchující lodě, ultimátní mířené střely apod. Pokud vám ještě alespoň jedno oko dosud částečně slouží, přijdete na to sami velmi brzy. A pokud si myslíte, že grafické zpracování není všechno a očekáváte od hry strhující hratelnost, raději se staňte realisty a chňapněte Techno Sylph - idealisté totiž dneska už nejsou příliš "cool" :-).

Autor:


Nejčtenější

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Další z rubriky

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Na Cube Escape: Paradox se čekání vyplatilo

Cube Escape: Paradox

Po všech stránkách brilantně zvládnutá adventura Paradox dělá své sérii čest. Pravděpodobně zatím nejlepší díl vám...Najdete na iDNES.cz