Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Teleglitch – jde o přežití

  7:55aktualizováno  7:55
Primitivní grafika maskuje staronovou hru, při níž krev tuhne v žilách
60

Teleglitch

Platforma: Freeware
Výrobce: Johann

  • Perfektní engine
  • Mrazivá atmosféra
  • Momentálně málo možností
  • V současné době nedokončeno

Betaverze

Stáhnout
Teleglitch

Teleglitch

Infiltrace nepřátelské pevnosti není žádný med. Avšak shora viděná střílečka Teleglitch není nějakou nadsazenou demoliční arkádou, nýbrž esteticky nadprůměrným titulem s prvky RPG her. Její schopný engine možná působí jako něco z minulého století – vzhled Teleglitch ale není pro parádu. Přesto, nebo možná právě proto umí perfektně vykreslit hru světla a stínů, to celé především v zájmu atmosférické hratelnosti.

Velké pixely stranou – Teleglitch může vypadat archaicky, herními prvky se ovšem otírá i o moderní hry. Cílem je v ní projít poloprázdným komplexem místností a chodeb, a najít obligátní exit. Vzorově tedy jde o totéž, co obsahovaly hry jako Doom nebo Wolfenstein. Namísto dnes tak moderních přímočarých levelů zde máme co dočinění s bludištěm, v němž je často nutné se vracet a dlouze prohledávat už objevené a vyčištěné místnosti. Tohle bylo před mnoha lety považováno za designérskou hybu (a dalo to právě vzniknout přímočařejšímu level designu), v kontextu dnešní tvorby se ale jedná o příjemný závan nostalgie.

Teleglitch

Teleglitch

Díky tomu odpovídá atmosféra právě Doomu a jiným střílečkám první poloviny 90. let. Bez příběhové omáčky či přehršle vedlejších úkolů zde jde “jenom“ o přežití. Samotná hratelnost je ovšem komplexnější a dává vzpomenout starému dobrému survival žánru. Nestačí pouze sebrat pistoli a proklestit si cestu labyrintem. K dispozici je mnohem více vybavení. Bohužel, většina těchto prvků v současné době hapruje, protože aktuální verze Teleglitch je pouze betou.

Zdaleka největší potlesk ale patří již zmíněnému modernímu enginu. Perfektně zvládá fyzikální hrátky, přičemž poletující stoly uprostřed občasné řežby dovedou nečekaně zhustit atmosféru. Navrch dynamicky limituje hráčův pohled, díky čemuž si nikdy nemůžete být jisti, jestli se bestiální nepřítel neskrývá na druhé straně sloupu.

Teleglitch

Teleglitch

Ukazuje se tak, že nízké rozlišení a rozpixelovatělá grafika nejsou jenom přežitek, ale dílem umělecký záměr a dílem nutnost nezávislých vývojářů – nakreslit stůl pro Teleglitch se dá i v Malování, a to umožňuje soustředit se i na jiné aspekty než jen grafiku. Doufejme, že podobné ohoblování nákladů brzy dovolí Johannovi, vývojáři hry, dokončit svůj titul v plné kráse.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

46 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...Najdete na iDNES.cz