Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Téma: Boku – nový gamemaker od Microsoftu

aktualizováno  10:30
Gamemaker vás již nebaví, programovat se učit nechcete a u vytváření her se chcete primárně bavit? Pak je nový projekt Microsoftu, Boku, pro vás a vaše děti jako stvořený.
BokuNěkteří škarohlídové označují teprve nedávno oznámený krok Microsoftu jako rychlou reakci a prachsprosté kopírování čerstvě vydaného projektu pro PS3 – Little Big Planet. Pokud jste o tomto projektu doposud neslyšeli, pak vězte, že se jedná o multiplayer záležitost, v níž hráči přežívají na virtuální planetě, kde si mohou dělat, cokoliv se jim zlíbí. Jsou to totiž právě oni, kteří početnými editory vytváří vlastní obsah, osvojují si nové schopnosti a tak dále.

No a podobná vize se váže také k projektu Boku, pocházející z dílen Microsoftu. Ve vývoji je již nějakou dobu a nelze rozhodně říct, že by byl teprve v plínkách, jako reakci na Little Big Planet jej tedy nejspíše chápat nemůžeme. Ostatně sami autořiBoku jako jejich hlavní inspiraci uvádění jazyk Logo, který byl dříve vytvořen pro výukové účely a pak třeba také mnoho let starý Basic, který lidi pracující na projektu ovlivnil již v době Commodore 64.

Boku je cílený především na menší hráče, kteří již dorostli do věku, kdy by si rádi nějakou tu hru vytvořili, přesto se ale necítí na to učit se plnohodnotný programovací jazyk. Program je tedy koncipován jako nový jazyk vytvořený primárně pro vývoj her a pro maximální pohodlí se ovládá pouhým klikáním, kde uživatel jednoduše přesouvá a pracuje s jednotlivými herními objekty. Jak se chvástá sám Microsoft, ovládání je vymyšlené tak, aby ho zvládali i děti, ale zároveň si jej mohli stejně dobře užít i dospělí. Co je na tom pravdy, na to si budeme muset ještě chvíli počkat.

Boku by tedy měl být virtuální svět se silnou sociální stránkou, což by mělo ve výsledku vykouzlit něco málo mezi Second Life a herní novinkou Spore. Stejně jako XNA vytvořené microsoftem pro starší a zdatnější herní vývojáře, také Boku podporuje obě hlavní Microsoftí platformy a poběží tak jak na osobních počítačích se systémem Windows, tak i na Xboxu, kde si malí vývojáři vyzkouší ovládání pouze za využití gamepadu.

BokuCílem bude programovat svoji vlastní kreaturu Boku a to pouze za pomocí přetahování objektů s textovými popisky (autoři si pohrávali s myšlenkou text úplně vyškrtnout a hru tak zpřístupnit malým dětem, nakonec se ale ukázalo, že to bez něj jednoduše nepůjde). Jak bude vše vypadat v praxi bylo demonstrováno na příkladě, kdy se Boku musí dostat blíže k červenému objektu, který chce sníst. Důležité je vybrat objekt „akce“ a zvolit „vidět“, na což je nutné aplikovat „červená“, což specifikuje chování vybrané aktivity. Následuje výběr položky „pohyb“, na což se aplikuje modifikátor „blíže“. A ve výsledku to skvěle funguje – a dokonce i pro dvě kreatury naráz.

Cíle Boku jsou tedy jasné – vytáhnout menší děti od televizí a donutit je ve volném čase řešit logické úkoly a to vše poměrně zábavnou formou. V současnosti probíhá interní testování a je otázkou času, kdy se celý tento nový „programovací jazyk“ dostane k široké veřejnosti.

Více na domovské stránce projektu: http://research.microsoft.com/projects/boku/
Autor:


Témata: Playstation 3

Nejčtenější

Ultimate Custom Night je kompilace v podobě jedné velké noční můry

Ultimate Custom Night

Five Nights At Freddy's znova a znova. Tentokrát s volitelnou obtížností a celými pěti desítkami známých i méně známých...

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...Další z rubriky

Novinky ze světa nezávislých her - série Playboy se vrací

Botanicula

Nová hra od týmu Amanita Design, pokračování legendární série Playboy nebo soundtracky z nezávislých her za akční cenu.

Germánské webovky: Travian a OGame

webovky3_poster

Ještě jsme zde. Z původně plánovaného týdeníku rozebírajícího necelý tucet signifikantních webových her poslední dekády...

Rozhovor s Danielem Viktorinem

Rozhovor - Daniel Viktorin

O chystaných projektech, prodejích shareware her na našem trhu i nové online hře jsme si povídali s naším bývalým...Najdete na iDNES.cz