Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Teppodon – skvělá kreslená střílečka

  12:00aktualizováno  22. května 8:58
V roli tajného agenta s povolením zabíjet projdou hráči Teppodonu mnoho tajných padouškých základen. V nich čeká spousta všeho schopných vojáků, mocných zbraní a rukojmích, doufajících zoufale v záchranu. Dokážete to?

Teppodon

Platforma: Freeware
Výrobce: Ikiki

Stáhnout

TeppodokTeppodon je na první pohled docela nenápadná malá japonská akční arkáda. Už na ten druhý je to ale v lecčems výjimečná hra. Ve vcelku malém instalačním souboru se skrývá nesrozumitelné readme a dva soubory pojmenované podivnými znaky – tedy pro většinu českých uživatelů, kteří nemají nainstalovanou japonskou znakovou sadu. Po spuštění jediného spustitelného z nich se otevře miniaturní okno rozměru jen o málo více než 320x240 a může začít celá legrace.

Pod velení počítačového hráče se v Teppodonu dostává voják, příslušník nejspeciálnějších jednotek ze všech speciálních, jakýsi klon Solid Snaka, Jamese Bonda i Jakuba Vandrovce, jenž si ví rady v každé situaci. Scéna je snímána pohledem zboku, přičemž hra se tváří jako prachobyčejná plošinovka. Ve skutečnosti je to ale akce, akce s lehkými stealth prvky, důrazem na taktiku a samozřejmě mnoha zbraněmi, jež je nutné vhodně využívat.

V první úrovni začíná hráč s jedinou zbraní – armádním bajonetem. TeppodokTo je sice v reálu věc poměrně účinná, ve hře je ale prakticky k ničemu, neboť na zabití obrněného vojáka nepřítele je potřeba pěti píchnutí, a to už je přinejlepším polovina stupnice zdraví v místech, kam slunce nesvítí. Poté, co se povede ubodat prvního strážného a vybrakovat několik cenných bedýnek, se ale situace značně zlepší a na místo kudly nastoupí pistole, brokovnice, samopal, rotační kulomet a sem tam se povede ukořistit i nějakou mocnější superzbraň. Arzenál je velmi široký, přitom ale zůstává jasně určená funkce jednotlivých typů zbraní – jiná se hodí do velké řeže se skupinou nepřátel, jiná k boji na dálku, jiná k tiché likvidaci nablízko…

Nakládání se zbraněmi je chytře vymyšleno. Hráč může nést naráz pouze čtyři (i to by byl ve skutečnosti pěkný záhul při jejich obvyklé velikosti a tíze), přičemž mezi nimi se přepíná klávesou A (důležitá informace, z japonského manuálu se toho mnoho vyčíst nedá). Klávesa S pak slouží k zahození pušky, jejíž zásobníky se dostaly na tragickou nulu, namísto ní si pak hráč může přivlastnit některou z nepřátelských, což se provádí pro změnu akční klávesou – kurzorovou šipkou dolů. TeppodokA aby byl přehled ovládání úplný, zbývá už jen dodat, že pohyb doleva a doprava se logicky řídí též kurzorovými šipkami, Shiftem se skáče, Ctrl střílí, mezerník pauzuje hru a Y umožní zadat heslo.

Nepřátelé v Teppodonu jsou buď řadoví vojáci vybavení různými zbraněmi, nebo speciální tužší potvoráci. Už v prvních úrovních se objeví nepříjemně přesní a dalekonosní snipeři, před kterými je bezpodmínečně nutné se dobře krýt a připravit si plán útoku, později dojde kupříkladu na obří bitverní roboty či mechanické střílny a nejrůznější nechutné pasti. Překvapivě kvalitní je umělá inteligence, jež dokáže hráče sledovat a budit dojem, že vojáci nechodí jen po naučených cestách, ale skutečně přemýšlejí nad tím, jak dostat do rukou nezvaného vetřelce.

Postup úrovněmi je dále ztížen technickými záludnostmi a jejich výstavbou. TeppodokPrakticky samozřejmostí jsou různé kódované a klíčované dveře, nepříjemně překvapí díry a různě zkombinované plošinky, naopak příjemné jsou čas od času objevované skryté místnosti a power-upy, jež přidají jednorázově munici, štít, či jinak hráči pomohou. Pravidelným inventářem hry jsou pak také rukojmí, jejichž osvobození je honorováno bonusem k veledůležitému ukazateli zdraví.

Teppodon válí nakonec i po stránce grafického zpracování, tedy u těch, kdo mají rádi malou, roztomilou pixel-per-pixel grafiku. Potěší nevšední variabilita a malebnost jednotlivých úrovní, samozřejmostí jsou kvalitní zvuky. Hratelnost mírně narušuje jen nevhodně nastavené a bohužel nepřenastavitelné ovládání, na které je třeba dlouho si zvykat, a naprosto přehnaně vysoko posazená laťka obtížnosti. Teppodon je hrou, u níž se vztekají i protřelí herní vlci – ale přesto je cosi žene zkoušet to znovu a znovu, dokud se neobjeví spásná vlajka a úroveň není prohlášena za ukončenou. Kouzlo hratelnosti je tak největším důvodem, proč by tato skvělá akce neměla nikomu uniknout.


Autor:


Témata: Robot

Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...Najdete na iDNES.cz