Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tetris 3000 - dobrý nápad, to je základ

  12:00aktualizováno  3. června 8:55
Tetris je gamesa, která je ukázkou toho, že v jednoduchosti je krása. Nepříliš složitý herní systém vytvářející nadměrnou zábavnost na dlouhé hodiny si oblíbili desítky milionů lidí po celém světě. Nečekejte a vrhněte se na to!
60

Tetris 3000

Platforma: Freeware
Výrobce: Volkov Artem

Stáhnout

Tetris 3000 Kdo by neznal Tetris? Byl vymyšlen a poprvé naprogramován v jazyce Pascal v roce 1985 Alexejem Pajitnovem na ruském počítači Electronica 60. Protože se hra líbila jeho kolegům a známým, rozhodl se, že hru rozšíří dále. Neměl však žádné zkušenosti s psaním softwaru na jiných platformách a tak požádal mladého (tehdy teprve šestnáctiletého) nadšence - Vadima Gerasimova o softwarovou konverzi své logické gamesky Tetris na počítače řady PC a on tak učinil. Hra se nejprve volně šířila po Moskvě i Rusku, ale netrvalo dlouho a hra se díky svým nesporným kvalitám dostala až do Maďarska, kde byla předělána na další platformy vyráběnými společnostmi Commodore (Aga, C64) a Apple. Člověku je až líto Alexeje Pajitnova, který za svůj Tetris hraný desítkami milionů lidí po celém světě nedostal vůbec nic a navíc se k němu informace o úspěších jeho dílka dostávaly díky komunistické izolaci SSSR jen zprostředkovaně a on sám jim příliš nevěřil.

Tetris 3000 Až po zániku SSSR měl možnost zjistit tvrdou skutečnost, že na jeho hře vydělali jiní lidé. Odstěhoval se však do USA, kde si ho začali všímat různé herní společnosti, vytvořil svojí další povedenou logickou věc - ClockWerx a později si ho všiml i Microsoft a pro něj pracoval na velmi kvalitním a známém projektu Pandora's Box.

Klonů původního Tetrisu vzniklo mnoho. Počítat by je určitě šlo na tisíce. Tetris bylo možno vidět na čemkoliv od Atari až po ZX Spectrum a tak se nedivte, že i na PC jich je více než dost. Jeden z klonů vám zde dnes přinášíme. 
Jeho autorem je Volkov Artem, původem z Ruska, tedy z pravlasti originálu nejslavnější počítačové logické hry Tetris a původní domoviny Alexeje Pajitnova. Ten klon (nebo chcete-li remake) se jmenuje Tetris 3000. Jde v něm zase jen o to, vytvářet z padajících útvarů složených z kostiček nepřerušené řádky. Tetris 3000 Pokud takový řádek vytvoříte, tak všechny kostičky, z nichž je složen, zmizí. A pokračuje se stále dokola. Kostičky vám však nesmí v onom pomyslném herním „kýbli“ narůst až nahoru, to pak vaše hraní končí.

V Tetrisu 3000 se setkáte i s atypickými tvary kostek nebo bombami, které vám svým výbuchem zničí kostek více než je běžné.
Grafika je poměrně pěkná. Potěší různé grafické efekty a hlavně také všelijaké midi melodie. Pokud však nejste příznivci MIDI muziky, tak je zde možnost poslouchat hudbu z CD. Jednotlivé skladby lze přehazovat přímo z menu během hraní.
Pokud se chcete přesvědčit, že Tetris má stále něco do sebe, tak neváhejte a stahujte právě nyní!


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

70 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 33 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...Najdete na iDNES.cz