Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

That Night Before – trable s dědictvím

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:46
V parádní adventuře od týmu Scurvyliver Entertainment si hráči prožijí příběh mladíka Roye, který má zdědit po svém strýci tři miliony dolarů. Cesta k bohatství ale bude trnitá a plná zvratů…
70

That Night Before

Platforma: Freeware
Výrobce: Scurvyliver Entertainment

Stáhnout

That Night Before Od týmu Scurvyliver jsme na Plných hrách již měli pěknou, byť technicky ne zrovna povedenou adventuru Fate of Monkey Island. Původně pracovali na druhém díle, ten byl ale zakázán samotnými Lucas Arts, a tak se Scurvyliver vrhli do vlastního projektu, kterým je megalomanská adventura That Night Before, s níž máme v kompletní podobě tu čest v dnešní recenzi. Předtím jen pár poznámek k instalaci: hra byla vydávána postupně a je tak rozdělena na čtyři části. Doporučuje se je hrát v pořadí, jinak bude trochu unikat příběh, ale vzhledem ke struktuře hry není problémem začít třeba od třetího aktu.

Hlavním hrdinou That Night Before je mladík jménem Roy Halliway. Příběh začíná pro něj ne zrovna pozitivně – kochá se se svým děvčetem myšlenkou na to, že už zítra je TEN den, když tu dívka spatří podivné světlo blížící se z oblohy přímo k nim, následuje rána a druhý den se Roy probouzí doma, sám, s bolavou hlavou, totální ztrátou paměti That Night Before a domnělým únosem své Nataši na krku… Začátek, který by málokdo záviděl, brzy se ale začnou vynořovat první střípky pravdy, na scéně se objeví zlé dvojče Brittney, její parťák bezdomovec Danny, ukáže se, že ono bílé světlo bylo jen záminkou k tomu, aby se Roy otočil a mohl dostat železnou tyčí do hlavy… ale to zdaleka není jediné odhalení. Celý příběh se v průběhu čtyř dlouhých aktů několikrát pořádně zamotá a ve stylu těch největších padouchů bude mít i Brittney pokaždé v záloze nějaké to překvapení.

Příběh je zdaleka tím nejlepším, co může That Night Before nabídnout. Hráč je poháněn jednak touhou pomoci Royovi k jeho zaslouženým penězům, jednak zlobou na neuvěřitelně prohnanou a všeho schopnou Brittney, jednak touhou zachránit chudinku Natašu, přitom se velice často dějí zvraty, které jen těžko lze odhadnout a vytušit. Se scénářem si tady někdo dal opravdu práci a ani nevadí, že v něm jsou některé docela závažné logické díry či nesrovnalosti That Night Before (padouši, kteří se spolčili s Brittney, Royovi udělají falešnou průkazku na Natašino jméno, a až pak ho nedůsledně zamknou ve vlastní laboratoři apod.).

Samotné hraní už je o poznání věrnější adventure klasice, než tomu bylo u předchozího projektu. Ovládání je jednoduché point'n'click, hra je zpracována tradičně a nikoliv jako plošinovka, hraní sestává z klasického kombinování předmětů, dialogů s postavami a prozkoumávání herních lokací, potěší obrovské množství skrytých vtípků (kupříkladu opice ve vězení, která nechce prozradit, jak končí Fate of Monkey Island 2, či jiná opice v dutině stromu na konci prvního aktu) a velikonočních vajíček (kdo dohraje hru na automatu v Timově doupěti, pochopí, o čem mluvím).

I grafika se výrazně zlepšila, už se v ní neobjevují žádné vykradené sprity, ale jde o vlastní tvorbu. Je jasně vidět, jak se s pokračujícími akty zlepšují pozadí, která jsou stále pestřejší a barevnější, That Night Before až skoro dosahují úrovně freeware elity. Potěší rozlišení 640x480 i docela slušné animace postav. S hudební složkou je to trochu horší a dialogy nejsou namluvené (ani nelze dabing stáhnout jako volitelnou součást), což je trochu škoda, i tak je ale That Night Before po technické stránce rozhodně nadprůměrným titulem.

Hlavní tady ale není grafika, nýbrž strhující děj, který nedovolí vstát od monitoru, dokud hra není dohrána a všechny periepetie příběhu rozřešeny. Hra není za každou cenu humorná, když už se ale nějaký vtip objeví, není křečovitý a trapný, což je jedině dobře. Takhle kvalitní a dlouhou adventuru už jsme na Plných hrách neměli dlouho, takže už nebudu otravovat dalšími řečmi. Pro všechny, kdo žánru alespoň trochu holdují, je to povinnost!

P.S.: Zakyslíci mohou využít služeb našeho návodu zde.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 20 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...Najdete na iDNES.cz