The Book of Spells - kouzelná adventure z Řecka

  12:00aktualizováno  14. srpna 2004 12:01
Jméno autora The Book of Spells, který si říká Spyros, napovídá leccos o zemi původu. Jinak jde ale o zcela klasickou a docela vtipnou adventuru z prostředí rybářské vesničky roku 1384 po Kr.
60

The Book of Spells

Platforma: Freeware
Výrobce: Spyros

Stáhnout

The Book of SpellsAdventure Game Studio dost možná není nejlepším enginem pro tvorbu her jednoho z nejstarších žánrů, ale rozhodně jde o nástroj mezi freeware vývojáři nejoblíbenější a počet v něm vyrobených titulů je obrovský. Vybrat z něj to opravdu dobré tak nemusí být vždy nejjednodušší – řecká adventura The Book of Spells ovšem ke hrám, které by byla škoda minout, jistě patří.

Příběh kouzelné knihy je poměrně prostý a nepostrádá klišovitost, ze které si ovšem sám Spyros dělá na různých místech poměrně vkusně legraci. Rybářská vesnice kdesi na malém ostrově daleko od pevniny byla kdysi přepadena strašlivým vojskem a zachráněna jen pomocí mocné knihy kouzel. Bohužel, ta byla vzata, roztrhána a ztracena. Nyní, v roce 1384 našeho letopočtu hrozí vesnici další nebezpečí – a přestože řada k tomu speciálně určených lidí po celé věky hledala a dávala dohromady jednotlivé stránky knihy, stále ještě jich dvanáct chybí.

Hlavní hrdina je – jak tomu v adventurách často bývá – z úplně jiné doby, z doby přelomu 20. a 21. století, který je sice pohodlný a líný, ale fakt, že se stane stejně slavným hrdinou jako Guybrush ThreepwoodThe Book of Spells či Indiana Jones, ho přesvědčí a rozhodne se úkol přijmout. Dostává nové jméno Aarh, meč a spoustu „dobrých“ rad do začátků. Dále už bude ale práce jen na něm.

Ostrov, kde se The Book of Spells odehrává, je pořádně ujeté místo. Člověk se tu setká se středověkou rybářskou vesničkou, kde už znají fast foody a fotolaby, přestože hned vedle u studny může člověk potkat nechvalně proslulého barda Trubadixe i s jeho loutnou. Dále však Aarh potká i divnější bytosti. Mluvící sup u loďky na pláži je ještě poměrně snesitelný, co však v lehce fantasy adventuře dělá Wolfgang Amadeus Mozart skládající svá díla v temnotě tajemné jeskyně, či kovbojská hvězda Lucky Luke, je jistě záhadou.

Hraní The Book of Spells je pohodovou záležitostí. Ovládání spočívající v klikání na příkazy a následně na objekty, kterých se týkají, je stejně jako v řadě klasických adventur od Lucas Arts přehledné a rychle přejde do krve. K procházení řady lokací hraje velmi příjemná hudba, dialogy, které většinou (až na jednu výjimku) nejsou pro postup ve hře zásadní záležitostí, The Book of Spellsnejsou sice namluveny, ale nepostrádají vtipnost, podobně jako trefné glosy hlavního hrdiny. Obtížnost hry je na freeware poměry poněkud vyšší, většina akcí je ale poměrně logických, což je o řadě amatérských pokusů rozhodně říci nedá.

Grafické zpracování je bohužel na trochu horší úrovni. Běží sice v přijatelném rozlišení 640x480, na druhou stranu – tlusté obrysy objektů nepůsobí nejlepším dojmem a celá hra vypadá, jako by byla kreslená na koleně někde v jedoucím vlaku. Ani animace nejsou dvakrát povedené.

Nicméně nedokonalost technického zpracování by neměla milovníky adventur odradit od stahování. The Book of Spells je přese všechnu zastaralost plynoucí z faktu, že již uplynulo pěkných pár měsíců od data vydání původní verze, hrou, které stojí za to věnovat pár hodin. Je propracovaná, vtipná a má skvělou hudbu. Navíc nabízí delší zábavu než jednoobrazovkové hry typu Little Jonny Evil či 6 Day Assassin.

P.S.: Jako obvykle jsme připravili návod na dokončení hry na plný počet bodů, a to zde

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

51 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 22 čtenářů

Témata: Vlak

Nejčtenější

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz