Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Bridge - most v hlavní roli

  12:00aktualizováno  29. března 2003 11:22
Co je to vlastně most? A jak lze mosty dělit? Mosty jsou pěší, silniční a železniční. Poslední dobou se ještě vyskytují mosty pro sebevrahy. Hráli jste vůbec někdy hru, kde hlavní hrdina byl obyčejný most? Věřte nebo ne byl to i moje první zkušenost.

The Bridge

Platforma: Freeware
Výrobce: Petr Vadlejch (Apofis)

Stáhnout

The Bridge

Mosty bývají většinou pevně zakotveny, ovšem existují i výjimky, jakými jsou například mosty zdvižné nebo mosty otočné. Nejstarší mosty, které se u nás na zeměkouli objevily, byly v podstatě kmeny stromů spadlé přes řeku, takové mosty patří do skupiny tzv. trámcových mostů, podobně jako kamenná deska, položená na březích řeky, nebo na okrajích rokle. Základní funkcí mostu je, aby spojoval dvě, někdy i značně odlehlá, místa a zjednodušoval spojení mezi nimi. Při konstrukci mostu se klade především důraz na to, aby se neprohýbal a nezhroutil se. Je známo i několik případů z moderní doby, kdy se obrovské mosty zřítily a v jejich troskách zahynuly desítky lidí.

Ještě tu zmíním tři zajímavosti, které bych nerad opomenul: "Podle informací z historie byl první most přes řeku Nil postaven zhruba 2000 př.n.l", "nejstarší kamenný most u nás se nalézá v Písku" a "známý most v San Francisku měří 1280 m." No ale nyní již zanechme teorie o mostech i historie mostů a věnujme se samotné hře The Bridge.

Námětem počítačových her bylo už všelicos - auta, letadla, bagry, zvířátka, lidi, války, láska, sex nebo třeba prachy. Ovšem aby námětem hry byl železný, létající most, to tu ještě nebylo. Představte si ale, že onen most není pouze námětem, zde popisované hry, nýbrž je i jejím hlavním hrdinou. A ještě k tomu si tipněte zeměpisný původ hry? Ano správně. Sice tomu název nenasvědčuje, ale jedná se o hru české výroby. Jejím autorem je programátor Petr Vadlejch a hra byla vydána teprve v dubnu tohoto roku.

The Bridge

Při spuštění spustitelného spouštěcího souboru se vám zobrazí jakýsi intro-obrázek + dvě příslušné volby k ovládání hry. První volba slouží k ukončení hry a druhá k jejímu započetí. Při započetí hry se vám zobrazí čtyři silnice nad sebou, z nichž každá je uprostřed přerušena a jediná možnost, jak umožnit projíždějícím dopravním prostředkům, aby se dostaly přes onu přerušenou část, je postavit v těch místech most. Herní problém je však v tom, že vy máte pouze jeden most a musíte stíhat ucpávat s ním díry na čtyřech silnicích. Jak to tedy vyřešit? Musíte s ním takticky posunovat nahoru a dolů a vytipovávat si vždy ten správný okamžik a to správné místo, kdy a kam svůj most umístit. Aby to hraní nebylo tak těžké, máte k dispozici pět životů, což znamená, že vám může pět vozidel propadnout do hlubokého příkopu. Několikrát si také můžete dopravní prostředek před příkopem zastavit na 5 sekund za pomoci semaforu. Každý semafor lze použít maximálně dvakrát, s jejich použitím tedy musíte šetřit. Semafory se nachází na každé silnici, z obou stran, vždy před přerušenou částí.

The Bridge

Co by jste jakožto hráči měli ještě vědět? Třeba to, že každý z dopravních prostředků jezdí jinou rychlostí, nejrychleji jezdí tramvaje, o něco pomaleji jezdí auta nebo náklaďáky se zubní pastou a nejpomaleji jezdí stará auta z dob dávno minulých, téměř prehistorických. Celá hra je omezena 140 sekundami a za tento limit musíte nasbírat co nejvíce bodů. Za projetí tramvaje se vám připočte 70 bodů, za ostatní 50 bodů. Dále lze ještě získat prémie za nepoužité semafory a za zbylé životy. Dosažené skóre se po ukončení hry automaticky ukládá do souboru "score". Hra se ovládá vertikálními šipkami (pohyb plošinky) a myší (zastavování vozidel za pomoci semaforů).

Gamesa "The Bridge" běží v okně operačního systému Microsoft Windows. Nelze ji však spustit ve Win 3.x a jejich dalších variantách. Takže co dodat? Pokud jste ještě dosud nikdy nehráli na počítači hru, kde je hlavním hrdinou most, tak si hru stáhněte. Budete určitě překvapeni, jaká je to psychická zátěž býti pouze obyčejným létajícím mostem.

Autor:


Témata: Tramvaj

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz