Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Creature – monstrum k zulíbání

aktualizováno 
Projděte životním cyklem starověkého monstra od prosté kuličky po... kuličku s rucema a jazykem. Pro změnu v Unreal Enginu.
80

The Creature

Platforma: Freeware
Výrobce: The Creature Team

  • Grafika
  • Stylizace
  • Level design

Stáhnout

kreatura_01

kreatura_01Hra v Unreal Enginu 3? To jsme tu dlouho neměli! Po všemožných experimentech a hrách vzdávajících poctu snímkům z 80. let je dnešní The Creature ideálním dílem pro lidi, kterým retrofuture stylizace Sp A.I. nic neříká a artistní strohost Q.U.B.E. v nich evokuje pouze zubní vrtačku. The Creature je totiž tak infantilně roztomilá, že se jedná o ideální hru pro občasné hráče (jako ženy a děti). Story o prastaré kreatuře (modrá koule), která se snaží vyhrabat se z ruin podzemního města na povrch, tu slouží k ukazování roztomile rozpadlých a zarostlých staveb a představování těch nejbizarnější herních postupů.

kreatura_02Zároveň by ale byla škodu zaškatulkovat The Creature jako pouhopouhé převedení arkád z 90. let do novější grafiky. Drtivou většinu času pravda strávíte hopsáním po platformách a kreativním bojem s monstry (jako třeba tak, že se jako koule vznesete na proudu teplého vzduchu, při pádu dopadnete do laufu kanónu a odpálíte se vstříc zádum potvory), avšak na The Creature je poznat i dotek modernějších arkád, jmenovitě nyní už klasice Gish. Vaše kulička totiž postupně evolvuje a získává další schopnosti a s tím přichází i důležitá proměna hratelnosti. Svůj díl na kvalitě zábavy pak nese i svérázný level design a především provedení rébusů – ono odpalování sebe sama na monstra je pouze jeden úkol z celé řady mnoha podobných.

kreatura_03Bonusem je navíc zpracování grafiky. Pokud by The Creature se všemi svými rébusy byl zpracován třeba v Gamemakeru, rozhodně by se neumístil tak vysoko. Ať chcete nebo ne, vizuální stránka je u her podstatnou složkou a především díky Unreal Enginu tak The Creature dopadl na jedničku. Dalo by se samozřejmě namítnout, že mít Unreal Engine je nefér výhodou vůči ostatním vývojářům, kteří kutí právě v Gamemakeru – ale své nástroje si každý tým může zvolit dle libosti, že ano.

kreatura_04Pokud se vám po tom všem přechvalování zdá finální skóre příliš nízké, rozhlédněte se po složce Arkády na Plných hrách. Jak známo, hopsacích arkád je na freeware scéně více než supů v Somálsku. Právě kvůli masivní konkurenci jiných kvalitních her se tedy The Creature umisťuje "pouze" nad hranicí 80%.

Ač je mi osobně mnohem sympatičtější experimentování s prostorem či virtuální hackování v jiných posledních Unreal Engine freewarovkách, The Creature je po sadě pixelartových arkád zase jedním moderním zástupcem svého žánru. Možná místy náročná, možná místy divná, svému žánru však rozhodně dělá čest jako už dlouho žádná jiná hra.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 45 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.Najdete na iDNES.cz