Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Flame Game – (ne)hrajte si s ohněm!

  12:00aktualizováno  22. srpna 5:47
Objevem ohně se člověk opravdu vyšvihl. Nemusel se už třást zimou, ani pojídat studenou večeři. Postupem času našel pro oheň mnoho uplatnění, ale občas se stalo, že neposedná jiskřička zalétla tam, kam neměla, a hned byl oheň na střeše. A právě takové situace teď budete muset řešit i vy.

The Flame Game

Platforma: Freeware
Výrobce: Dave Reed

Stáhnout

Jen málokterá hra se může pochlubit vskutku originálním nápadem. Většinou se setkáváme spíše s kopiemi osvědčených klasik, ale i tak se občas nějaká ta originální gameska objeví a potěší nejednu pařanskou duši. Mezi takové herní počiny se jistě může řadit i povedená hra The Flame Game.

The FLame Game

Jak už asi jazyků-znalým pařanům napověděl název, tentokrát budeme mít co do činění s ohněm. Říká se, že „oheň je dobrý sluha, ale zlý pán“ a buďte si jisti, že tento živel zde bude vystupovat právě v té druhé úloze. V každé úrovni se hned po startu rozplápolá jeden nebo v horším případě více plamínků, které se pomalu začnou rozlézat po okolí a neúprosně spalovat co jim přijde do cesty. Jistě nemusím nijak zvlášť zdůrazňovat, že vaším úkolem bude všechny plameny uhasit, dříve než napáchají nenapravitelné škody. To znamená dříve, než oheň pohltí více jak 50% aktuálního levelu.

K samotnému hašení využijete podivnou kapku zeleného slizu, který jediný má schopnost oheň uhasit. Zajímavý je ale způsob, jakým k uhašení požáru dojde. Každý level je vytvořen za pomoci jakýchsi kostek, které jsou sice hořlavé, ale při kontaktu s vaší slizovou kapkou do sebe dokáží nasáknou tekutinu, která z nich pak pomalu odkapává. Chcete-li tedy požár uhasit, musíte nejprve nechat nasáknout několik zdí a z nich odkapávající voda pak oheň uhasí.

The FLame Game

Zatím se to může zdát jako celkem jednoduchý úkol, ale to jste ještě neslyšeli všechno. Způsob, jakým budete ovládat spásnou kapku, je totiž nanejvýš neobvyklý. Ve skutečnosti ji vlastně nebudete ovládat vůbec. Kontrolu budete mít jen nad okolním prostředím, které můžete celé otáčet. A tím už se konečně dostávám k tomu, jakým způsobem kapku vlastně rozpohybujete. Prostředím sice otáčet můžete, ale gravitace bude působit stále ze stejného směru, a právě gravitaci podléhá ona zelená slizová kapka. Musíte tedy otáčet prostředím tak, aby dopadala na ta správná místa, z kterých pak, opět ve směru gravitace, bude zkrápěn požár. Navíc musíte dbát na to, aby kapka nevyletěla úplně mimo level nebo aby se nedostala až do žáru plamenů. Jestli si pořád ještě myslíte, že jde o jednoduchý úkol, schválně si zkuste hru zahrát.

Celkem hra nabízí osm úrovní, ale vzhledem k nemalé obtížnosti hry jde o počet, který vám vystačí na hodně dlouho. Vše je ještě ztíženo tím, že pokud se vám nepovede oheň uhasit, nebo nějakým způsobem přijdete o kapku, ztrácíte jeden život. Celkem jich máte tři a vystačit s nimi na celou hru je vskutku obtížný úkol.

The FLame Game

Za zmínku jistě stojí i povedené grafické zpracování, které využívá grafického rozhraní OpenGL. Kromě základních zobrazovacích technik se pokocháme i částicovými efekty, díky jejichž implementaci vypadá např. efekt ohně velice pěkně. Skoro se ho ani nechce hasit. :) Poněkud chudě se hra jeví co se týče zvuků. Sice zde je ono nezbytné minimum samplů, které nás ujišťují o tom, že hra není zcela němá, ale to věru není mnoho. Hudba, která by hře jistě prospěla, pak chybí úplně.

Ale i přes několik výše zmíněných nedostatků je The Flame Game velice podařenou hrou, obzvlášť uvážíme-li okolnosti jejího vzniku. Stejně jako hry Scarecrow nebo Orbital Sniper, jejichž recenze jste si na Plných hrách mohli přečíst v minulých dnech, i Flame Game byla jedním z příspěvků do soutěže pořádané serverem Ludum Dare. Šlo o to, vytvořit do 42 hodin co možná nejlepší hru. A jak dnes můžete sami posoudit, co se někomu nepovedlo za dlouhé měsíce, to se jiným podařilo za pouhé dva dny.

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz