Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Great Work je stylová, avšak krapet zamotaná hopsačka

  20:00aktualizováno  20:00
Hratelností neohromí, ale atmosférou a zpracováním ano. The Great Work je zábavná arkáda, která sází především na osobitost.
80

The Great Work

Platforma: Freeware
Výrobce: Nifflas

  • skvělé a stylové technické zpracování
  • zábavné
  • docela zamotané
  • trošku obtížnější ovládání

Stáhnout
The Great Work

Pokud by se rozdávaly ceny za osobitost a styl, pak by hra The Great Work stanula na některé z předních pozic. Ačkoliv po stránce hratelnosti nejde o nic inovátorského, je to právě vizuální zpracování, které hru vytahuje odněkud z lepšího průměru. To však není žádný argument proti zábavě, kterou The Great Work přináší. Pro hráče tohoto žánru je to zajímavý titul. Zaujme jistou dávkou svobody a nenáročnosti.

Hlavní hrdina této celkem klasické arkády je vyslán alchymistou Fulcanellim na cestu poznání tajemného kamene mudrců. Přitom prochází jednotlivé obrazovky, které jsou spojeny různými průchody, průlezy a průplavy, a řeší jednoduché miniúkoly, za které dostává předměty, které mu propůjčují zvláštní schopnosti.

The Great Work

Oněmi předměty jsou například různé typy rukavic, které mu dovolí šplhat po stropech, či pružinové skákací boty, pomocí kterých překoná větší strže a dostane se na hůře přístupná místa. S používáním tohoto vybavení ostatně souvisí i celkový design úrovní, který je však poněkud zmatený.

Z každé obrazovky lze jít několika různými (a různě přístupnými) cestami, a člověk tak velmi často zabloudí, protože neprozkoumá jednu z možných cest, která se ukáže, jako ta jediná správná. Skoro by se chtělo říct, že by se hodila mapa, což je na arkádové poměry celkem nezvyklé.

The Great Work

Úkoly je navíc potřeba řešit postupně: nejprve prozkoumat všechny dostupné cesty, najít předmět, vyměnit jej například za ony skákací boty a pomocí těch se dostat do dalších částí tmavého labyrintu, které byly předtím nepřístupné.

Co The Great Work ztrácí na originalitě, to dohání působivostí atmosféry a minimalistického ozvučení, které dohromady vytvářejí skoro mystický nádech. Soustava malých chodeb a celkově tmavého ladění způsobuje možná trochu klaustrofobický, ale velmi intenzivní zážitek. Hra by tak měla přinést plné uspokojení zejména těm, kteří dávají přednost atmosféře před jinými kvalitami.

Hru ve verzích pro Mac OS X a Linux najdete na oficiální stránce.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

63 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 7 čtenářů

Témata: Linux

Nejčtenější

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...Najdete na iDNES.cz