Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Mask Reveals Disgusting Face skvěle stupňuje atmosféru strachu

  14:00aktualizováno  14:00
V tomto pixelovém hororu hrajeme za muže, jehož depresivní porucha se prolnula s realitou a on zjišťuje, že je uzavřený se svými monstry v opuštěném domě. Zápletka pro horor trošku univerzální, pravda. Ale samotná atmosféra je vystavěna výborně.
75

The Mask Reveals Disgusting Face

Platforma: Freeware
Výrobce: ZykovEddy

  • gradující napětí
  • retro pixelové zpracování tomuto žánru svědčí
  • dva různé konce
  • skličující atmosféra
  • příliš krátké
  • konec je trošku zklamání
  • občas až moc tmavé

Stáhnout

The Mask Reveals Disgusting Face | foto: The Mask Reveals Disgusting Face , Jan Hanáček,  Bonusweb.cz

The Mask Reveals Disgusting Face

Hra s trochu lyrickým názvem The Mask Reveals Disgusting Face je psychologický horor v retro stylu, v němž se jako osamělý člověk s psychickými poruchami musíte utkat se zhmotněnými projevy svého vlastního strachu. Ačkoliv graficky na to hra možná nevypadá, má stísňující atmosféru, kterou vydatně a chytře dávkuje a podporuje všemožnými způsoby. Škoda jen, že je tak krátká. Na druhou stranu si můžete vybrat ze dvou různých konců.

The Mask Reveals Disgusting Face

The Mask Reveals Disgusting Face je jedním ze zástupců oblíbeného žánru tzv. pixelových hororů, tedy hororových her, které jsou graficky záměrně provedeny v retro stylu. Často jsou v nízkém rozlišení, s minimalistickými texturami a mnohdy i velmi krátkým dohledem hráčovy postavy. Jednak je pro autory udělat takovou hru snazší a pak také není tajemstvím, že horory v takovém stylu mají velmi specifickou atmosféru.

The Mask Reveals Disgusting Face

A tato hra potvrzuje pravidlo. Dům, ve kterém se příběh převážně odehrává, je opravdu vykreslený snad jen ve dvou barvách, všude samá hrana, textury jsou přímo odpudivé a mnoho předmětů kolem jsou jenom 2D sprity. Jenže jak věděli staří Řekové, i na malém pódiu se dá rozehrát velké drama.

The Mask Reveals Disgusting Face

Hlavní hrdina je postižen diagnostikovanou depresí, která se i přes úsilí doktorů a známých neustále zhoršuje. V jeden moment se odloučí od svých milovaných natolik, že začne hloubat o tom, zda ho jeho blízcí úplně nezatratili. Léčbu přerušuje a odjíždí na venkov, do opuštěné chaty, kde se, jak doufá, ukryje před světem a jeho stav se zlepší. Jenže, stane se přesný opak. Kolem domu se jedné noci objeví obrovská a nepřekonatelná mříž. Navíc se zdá, že hrdina není v domě sám.

The Mask Reveals Disgusting Face

Atmosféru, kterou hra dokáže s tak omezenými prostředky vytvořit, by jí mohly závidět jiné, mnohem nákladnější projekty. Retro zpracování na tom má velký podíl. Kolem vás je jakoby neustále tmavá mlha, nevidíte dál než na pár kroků. Venku burácí zesilující vichřice a zvuky ze druhého podlaží vám na čele vykouzlí kapičky chladného potu. Samozřejmě, stejně jako u jiných hororů se doporučuje hraní v noci a se sluchátky.

The Mask Reveals Disgusting Face

Už tak silný dojem hra neustále stupňuje všemožnými prostředky. Podivnými zvuky, ještě podivnějšími psaníčky, krvavými fleky na podlaze a nebo třeba tím, že vám hned na začátku poví, že v domě nejste sami. Mezi tím musíte nacházet klíče, baterie, otevírat sejfy a podobně.

The Mask Reveals Disgusting Face

Největší vadou hry je její herní délka. Skvělou atmosféru si budete užívat možná tak deset, maximálně patnáct minut. Na konci si sice můžete vybrat ze dvou závěrů příběhu, ale i tak jde jen o malou náhradu za krátký zážitek. Takže jde o takovou děsivou jednohubku před spaním.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

75 %

Hodnocení čtenářů

0 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 0 čtenářů


Nejčtenější

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...Další z rubriky

miniDooM 2 je klasická řezničina ve 2D, ale neméně skvělá

miniDooM 2

Démoni, tvrdá hudba, motorová pila, plazmová puška, barevné klíče, tajné místnosti… Co ještě se vám vybaví, když se...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...Najdete na iDNES.cz