Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Nameless

  0:02aktualizováno  0:02
Může jediný muž odhalit důvody náhlého odmlčení těžařské stanice na Rudé planetě? Ve hře odkazující svou hratelností na kultovního Saboteura 95 se o to můžete pokusit.
80

The Nameless

Platforma: Freeware
Výrobce: Trevor Storey & Ovine by Design

  • Rozsáhlost
  • Atmosféra
  • Interaktivita
  • Náročné spíše na trpělivost než na inteligenci

Stáhnout

nameless_01

nameless_01Po nadšených ohlasech v diskuzi k Saboteur 95 jsem si celkem jistý, že i The Nameless má publikum Plných her čím upoutat. Obě hry jsou si do značné míry podobné – jako osamocený hrdina stojíte uvnitř GIGANTICKÉ základny plné pastí a rébusů a vašim cílem je rozlousknout obtížnou misi. Na rozdíl od Saboteur 95 zde stojíte před problémem tajemným jako hrad v Karpatech.

Jméno toho hlavního cápka, který si na sebe bláhově natáhne červený skafandr, je kapitán John Havoc. Ostřílený veterán těžebních operací na okraji Sluneční soustavy. Po roce osamoceného těžení se vrací zpátky na Zemi, do sytosti si užít pětiletých úspor. Jediné, co mu zbývá, je poslední zastávka nad Marsem. Na stanici je ale obeznámen s nedostatkem paliva, protože povrchová těžební stanice se před několika dny odmlčela. Na vině je prý určitě zuřící písečná bouře. John i vy byste pravděpodobně nesměli mít mozek, aby vám nedošlo, že těžební stanice bude pustá jako lednička před výplatou...

nameless_02Nejprve ze všeho je třeba říct, že The Nameless má mnohem komornější atmosféru než Saboteur 95. Dává to smysl – vylidněná základna na cizí planetě poskytuje mnohem tíživější atmosféru, tedy na vás v každé chodbě nečeká tucet monster. To však neznamená, že byste se nudili. Budete muset sbírat přístupové karty, deaktivovat a aktivovat terminály, dávat pozor na místa se zvýšenou radiací. Řemeslo kosmonautů může být zábava i bez oslizlých vetřelců. Což neznamená, že byste si v The Nameless nezastříleli; akce ale rozhodně není jádrem hry.

nameless_03Kromě upgradovatelné pušky a zásoby granátů si můžete vylepšit i zdraví. John vlastní také obdobu gravity gunu, manipulátoru pro přenášení (nikoliv však střílení) různých beden a traverz. V této souvislosti je třeba zmínit sympatickou míru fyziky, kterou hra obsahuje. A v neposlední řadě, váš panák může za sebou umístit až pět teleportů, na které se může v mžiku sekundy vrátit.

Je vidět, že autoři svou hru bezmezně milovali. Bohužel, nejen z lásky je člověk živ, a leckteré featury tak nejsou na The Nameless úplně vybroušené k dokonalosti. Zvuková stránka výrazně pokulhává za standardem, mapa mohla být větší, na zdolání rébusů je leckdy třeba spíše trpělivost než inteligence. Zapomenout nesmím ani na výrazně horší ovládání bojujícího panáka, a to mi už souboje v Saboteurovi svého času nadělaly dost vrásek.

nameless_04Nejsem příznivcem přímočarého srovnávání jedné hry s druhou. Nicméně, tváří v tvář vytříbenému Saboteurovi jsem nucen snížit The Nameless hodnocení o 10%, ačkoliv rozhodně patří mezi elitní freewarovky. Takové, které nevidíme každý den.
Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

37 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...Najdete na iDNES.cz