Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The New Adventures of Zak McKracken

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 1:51
Nedávno jsme vydali klasiku Lure of the Temptress. Před týdnem to byl remake King’s Questu II. A dnes tu máme pokračování jedné z největších klasik od Lucas Arts – Zak McKracken se vrací na monitory PC!
70

The New Adventures of Zak McKracken

Platforma: Freeware
Výrobce: LucasFan Games

Stáhnout

The New Adventures of Zak McKracken Adventury firmy Lucas Arts patří k tomu nejlepšímu, co kdy spatřilo světlo světa. Pamětníci zlatých časů, kdy prodejním žebříčkům vládly Monkey Islandy, Indiana Jones and the Fate of Atlantis, Sam & Max, Full Throttle, Day of the Tentacle či právě Zak McKracken, při pohledu na titulek tohoto článku nutně museli zamáčknout nejednu slzu v oku. Ačkoliv se podle všeho pracuje na pátém Monkey Islandu a druhých dílech Full Throttle a Sam & Max, zlaté časy těchto klasik už nikdo nevrátí. I když – opravdu nikdo? Co když se fanoušci kupříkladu z Německa rozhodnou, že nenechají slavného hrdinu umřít a připraví mu pole pro další dobrodružství v podobě neoficiálního pokračování vydaného jako freeware?

Poslední dobou jsou Plné hry bohaté na podobné projekty. Nedávno se v magazínu psalo o připravovaném Broken Swordu 2.5 (shodou okolností také původem německý), před týdnem byl vydán fantastický remake druhého dílu King’s Questu a dnes – dnes jsou tu The New Adventures of Zak McKracken, The New Adventures of Zak McKracken plnohodnotné pokračování původní hry, které by se nemuselo stydět být vydáno okolo roku 1992–4 jako regulérní komerční hra.

Příběh Zak McKrackena dvojky začíná tam, kde skončila jednička – ochranný štít nad Zemí je spuštěn a strašlivá mimozemská flotila nemůže lidi nijak ohrozit. Jenže. Nejbližší Zakova spolupracovnice Annie je záhy unesena neznámými kubánskými teroristy a kosmonautky Leslie a Melissa končí svůj výlet na Měsíci - bez paliva a s docházejícími zásobami vzduchu a – co hůř – i kafe. Pomoci všem třem samozřejmě nemůže nikdo jiný, než právě Zak, který se opět vydává na trnitou cestu za falešnou Monou Lisou (jako výkupné) a emitorem tahacího paprsku – v tradičním lucasovském stylu.

Zak McKracken nebyla kdovíjak vážná hra, a tak se není co divit, že i porkačování srší humorem. Nejedná se o však o parodii dovedenou ad absurdum, ale o humor umírněný a stylový, The New Adventures of Zak McKracken který přesně odpovídá lucasovskému bontonu. Pár narážek na to, že se jedná o de facto nelegální projekt si sice autoři neodpustili, jinak lze ale jejich schopnosti napodobit slavné designerské celebrity Lucas Arts jen obdivovat.

V rámci příběhu se Zak podívá do obrovského množství lokací. Přitom hra není zase nějak přehnaně dlouhá, její rozlehlost ale dá leckomu zabrat. Tady přichází jediná nepříjemnost – mezi jednotlivými městy, kde se hra odehrává (San Francisco, Seattle, Londýn, Berlín, Paříž, Bern, Šanghaj a ještě možná deset dalších), se totiž přesunuje pomocí letadel. Ovšem z různých měst je možné letět vždy jen do omezeného okruhu, takže při zákysu je prolétávání všech lokací pořádně frustrující i časově náročné.

To ale bohatě vynahradí jejich variabilita a grafická preciznost. Hra je určena pro rozlišení 320x200 nebo 640x400 a vypadá minimálně stejně dobře jako Monkey Island 2. The New Adventures of Zak McKracken Kreslená grafika má své kouzlo – a v podání německých vývojářů z LucasFan Games nemá chybu. Roztomilá a detailní pozadí jsou doplněna veselými postavami, které se nesnaží vypadat reálně, protože to prostě není možné. Stejně jako grafiku je třeba pochválit i hudbu. Autoři využili některých hodně známých melodií, takže během animací a u Zaka v domě uslyší hráč něco podezřele podobného Hvězdným válkám, na letišti zase hraje Sting. Část hudby je ale i původní – a také není vůbec špatná.

K ovládání je použit klasický SCUMM systém (Script Creation Utility for Maniac Mansion), takže všechny akce probíhají přes klikání na textové příkazy a objekty v inventáři či na ploše. Důležitá je klávesa F5, která vyvolá ukládací a nahrávací menu, ze hry se vyskakuje pomocí Alt + X. Naučit se ovládání není nic těžkého – těžší je už úspěšně hru dovést do konce. Obtížnost hádanek není vysoká, nicméně jejich rozložení na velký počet míst může činit problémy. Proto jsme jako obvykle připravili i obsáhlý návod.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

51 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 33 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz