Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Oracle - fotorealistická adventure

  12:00aktualizováno  12:28
O žánru adventur se již několik let říká, že je mrtvý. To by však mohl říci pouze ten, který nemá ani potuchy o freeware scéně, kde právě adventury patří mezi nejzpracovávanější žánry. A to, že vznikají stále další a další znamená, že se s hrami tohoto typu jen tak loučit nebudeme.
70

The Oracle

Platforma: Freeware
Výrobce: Eugene Couto

Stáhnout

The OraclePřiznám již na začátku, že do adventury The Oracle jsem vkládal veliké naděje. Obrázky vypadaly úžasně, nastínění příběhu se mi velice zamlouvalo. Přeci jen adventur, ve kterých jsou jednotlivé obrazovky složené z fotografií zase tolik není a každý nový přírůstek do tohoto žánru je tedy přijat když už ne s nadšením, tak rozhodně velice kladně. Po shlédnutí screenshotů to navíc vypadalo, že hra se bude odehrávat na dost exotických a zajímavých místech. S velkým očekáváním jsem tedy stáhl téměř osmdesáti megabytový soubor, z čehož jsem usuzoval, že fotek bude opravdu požehnaně, nainstaloval a spustil.

A ze začátku opravdu převládalo nadšení. Procházel jsem se po nádherném městě zalitém zimní atmosférou, studoval fotografie, které jsou pro kvalitu titulu podobného ražení naprosto stěžejní a pokoušel se najít na obrazovce nějaké aktivní body. A že jich není málo, potíž je ovšem v tom, že málokterý je aktivní a je relativně (viz dále) obtížné odlišit zrno od plev, neboli vybrat z nich ty, se kterými jde něco podniknout. To hru celkem ztěžuje a uměle natahuje čas, který u ní strávíte. Ovšem nebudou to hezky prožité chvilky, naopak budete zažívat pocity frustrace, tedy pokud nevyužijete pomocníka. Ne, nebojte se. Nejedná se o žádnou recenzentskou berličku ve formě cheatu nebo návodu. Přímo ve hře je totiž přítomna jakási nápověda, jejíž systém je prostý. Projdete si pár obrazovek, posbíráte něco předmětů a nevíte jak dál (a nechce se The OracleVám zrovna zatěžovat šedou kůru mozkovou). Přivoláte si tedy na pomoc tento "help-systém", ve kterém funguje systém otázek a odpovědí. Pokud se podíváte do inventáře, objeví se v "helpu" otázka "Co dělat s předměty v inventáři?". Pokud ovšem prozkoumáte nějaký předmět blíže, hnedle tu máme upřesňující dotaz "Co mám dělat s XYZ?". Stačí kliknou a odpověď (a tím i odkrytý další postup) je na světě. Možná až moc vřele otevřená náruč adventurním zelenáčům, ale kdo nechce, nemusí pomocníka za celou dobu hraní použít ani jednou.

Příběh je alfou a omegou každé dobré adventury. A musím s politováním konstatovat, že zde se autoři moc nevytáhli. Prakticky ani tak nevíte proč hrajete, nic Vás nevtáhne do spletitého příběhu ve stylu Pěti kouzelných amuletů, ačkoli se o to hra všemožně snaží. The Oracle Zato zvuková stránka hry si zaslouží velkou pochvalu. Pěkná hudba, ale hlavně zvuky, které jako jediné dotváří atmosféru statických fotografií.Náramně se hodí a vždy když provedete nějakou akci, můžete očekávat reakci z Vašich reproduktorů. Hra samotná se odehrává v mnoha lokacích. Hned v úvodní Severní Americe, konkrétně v Kanadě, zřejmě budete potřebovat kožich. Prosluněné pláže v Portugalsku zase lákají k letmému svlažení kotníků, což by se mohlo v těchto parných dnech hodit. Anebo si taky můžete napustit studený lavor, že. :-)

Zarytí příznivci adventur možná budou lehce rozčarováni. Přeci jen, Broken Sword nebo Monkey Island to není. Pokud ale toužíte po nenáročné hře jako stvořené pro pohodové trávení času za letního soumraku, při které nebudete pouze bezmyšlenkovitě zabíjet zástupy potvor, jděte do toho. Rozhodně neprohloupíte.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

61 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 37 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.Najdete na iDNES.cz