Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Patron - hřbitovní utečenci

aktualizováno 
Poměrně velkým překvapením je tuzemská klikačka s vyladěnou hratelností, mystickým grafickým zpracováním a hrobařskou tématikou. Rozhodně stojí za vyzkoušení.
80

The Patron

Platforma: Freeware
Výrobce: Digital Monks

  • perfektní atmosferická grafika
  • návyková hratelnost

Stáhnout
The PatronDigitalMonks po delší době přichází s novou hrou. Náš tuzemský původ ale tak trochu zatajuje lokalizace do anglického jazyka, která navíc trpí několika drobnými chybami, ty se ale zcela ztrácí v zbytku velmi kvalitního projektu. Proč hra nasbírala tak vysoké hodnocení je patrné i z úvodního intra.To je stylizované do podoby komiksu rozděleného podélně nebo vodorovně do více obrázků. Na těch se odvíjí úvodní příběh situovaný do temného kláštera. Zde jeden z mnichů vypráví o tom, jak se z jednotlivých hrobů přilehlého hřbitova začaly zvedat duše zemřelých a tlačit se na svět, což je samozřejmě nežádoucí. Proto přicházíte ke slovu vy v podobě ducha dávného rytíře budete mít za úkol ubránit hřbitov tak, aby z něj neutekla ani jediná dušička.

Hra je rozdělena do samostatných levelů, které musíte procházet postupně. Dokonce i ve chvíli, kdy jeden odemknete tím, že se tam probojujete a následně umřete, bude nutné opakovat vše od začátku. To naštěstí není na škodu vzhledem k vyladěné hratelnosti, která hodně vzdálenThe Patroně připomíná klasiku jako je Dinner Dash. Ne že by se jednalo o projekt z jídelního prostředí, přináší ale jednoduchý koncept, kde si vystačíte s klikáním myší, řetězením akcí ap. Cílem tedy bude uhlídat hřbitov, k čemuž dostáváte do rukou svíčky. Zpočátku jich unesete pouze pět, což vás do značné míry limituje.

Na hřbitově se budou objevovat první protivníci. Objevují se pouze jako opary, které není příliš v temné noci vidět, o to je ale vše kolem tajemnější. Aby toho nebylo málo, ozývají se ještě čas od času podivné zvuky a pokud si ještě hru spustíte večer nebo v noci v neosvětleném pokoji, může vám klidně naskočit i husí kůže.

Duchové tedy vylézají z hrobů načež udělají nějaký ten kroužek po hřbitově a následně míří rovnou ven a to nesmíte dopustit. Ducha zpět do hrobu natáhnete tímThe Patron, že na jeho výchozím hrobě zapálíte svíčku. Poznat, který hrob byl, ale výchozí není snadné. Pokud jej neuvidíte přímo z něj vylézat je vám vodítkem jen slabý kouř, který se občas od nich směrem ke zdrojovému hrobu objevuje – ten ale při větším množství duchů nemusíte být tak jednoznačný. Snažit byste s tedy měli, abyste každého ducha odstranili jak nejrychleji to půjde, jinak se do toho zamotáte a následuje jasný game over. Ten přijde ve chvíli, kdy vám uniknou minimálně tři duchové v úvodních kolech.

U The Patron se až sami nebudete stačit divit, jak snadno lze jednoduchý projekt proměnit v opravdu kvalitní záležitost. Hře nechybí zábavná hratelnost, skvělá až mystická grafika a výtečné zvuky. Snad až na několik opravdu drobných problémů s textem není možné hře téměř nic vypnout. Samozřejmě, že za nějakou dobu přestane bavit – do té doby si s ní ale užijete kopu legrace. Jako správní vlastenci si snad můžeme akorát rýpnout do absence české lokalizace, kterou opravdu nemohl být problém do hry dodělat.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

70 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 66 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...Najdete na iDNES.cz