Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Powder Toy – svět pro hračičky

  22:19aktualizováno  22:19
Neuvěřitelně zábavná simulace všeho v graficky jednoduchém editoru.
95

The Powder Toy

Platforma: Freeware
Výrobce: The Powder Toy

  • neuvěřitelné možnosti
  • fungující fyzika a zákony chemie
  • něco takového se vidí velmi zřídka
  • pro hračičky je to jako vstup do nebe
  • není to vlastně hra
  • ...ale to vůbec nevadí :)
  • trošku obtížně pochopitelný úvod

Stáhnout

The Powder Toy

The Powder Toy není hrou v pravém slova smyslu, ale je neskutečně lákavým editorem pro pravé hračičky, kteří v mládí všude možně pobíhali s kufříkem Malého Chemika a kterým výtvory mocné přírody připadali skoro jako zázraky do kterých chtěli proniknout.

The Powder Toy
The Powder Toy


Třebaže jste nechtěli být od mala zrovna vědátorem, jistě si vzpomenete alespoň na nějaké úkazy, nebo jevy, které vás niterně zajímali. Dnes, pokud se ocitáte na univerzitě, musíte jistě uznat, že alespoň něco z hračičky, který zbožňuje složité konstrukce a fantazíruje o strukturách věcí reálných či nereálných ve vás muselo dřímat už tehdy před mnoha lety. Právě pro vás, fyziky, chemiky, milovníky elektroniky a mnohé jiné rozumbrady je The Powder Toy stvořená.

The Powder Toy
The Powder Toy


Vše, co editor (nebudu to nazývat přímo hrou) nabízí je možnost si na 2D ploše vytvořit pomocí jednoduchých postupů vlastní konstrukci čehokoliv, co vás napadne. Nástrojů, které vám k tomu hra nabízí je skutečně velké množství. Různé druhy látek jako je beton, železo, dřevo, led, pak chemikálie, výbušniny, plyny, tekutiny, všelijaké druhy fyzikálních částic, základní elektronické součásti, věci ovlivňující gravitaci a mnoho, ale opravdu mnoho dalšího. Všechno ostatní je na vás. Pokud se budete držet faktu, že vše se počítá pouze ve dvou dimenzích, lze dosáhnout po chvilce s dostatečnou fantazií neuvěřitelných výsledků.

the_powder_toy_08


Pomocí hořlavého materiálu, řekněme dřeva vytvoříme jakousi krabici, do které vložíme inertní a hořlavý plyn a vše zapálíme dlouhým kusem drátu, do kterého sešleme třeba blesk. Engine pomocí velmi mocných částicových výpočtů pak ukáže to, co by se s takovou krabicí stalo. Veškeré simulace zde probíhají striktně podle selské logiky a sám editor simuluje nejenom všechno, co se použitých látek týče (hořlavost, propustnost, vodivost...) ale simuluje i pohyb vzduchu, tlaku, gravitace a vůbec všeho, co může do experimentu zasáhnout. Pro vyznavače přísného determinismu je pohled na všechny ty částice, které vzájemně kolidují jistě slastný, až orgastický.

The Powder Toy
The Powder Toy


Sám editor se může během velmi krátké chvíle připojit na síť, ze které si můžete stáhnout stovky, možná tisíce různých výtvorů nadšených uživatelů The Powder Toy. Těch zničitelných měst, těch simulací atomových, vodíkových, neutronových i jiných bomb, těch ukázek člověka zasaženého bleskem, supersilných gravitací černých děr, vybuchujících hvězd i galaxií. To všechno je zde volně k dispozici a člověka, který nevěřícně kouká na dělící se částice v plutoniovém jádře atomové bomby toto nenechá na pochybách, že našel něco, co musí bezpodmínečně milovat.


Pro hračičky, kteří zamlada trhali mouchám křídla, aby zjistili, jak se budou chovat je The Powder Toy něco tak neuvěřitelně mocného a přitažlivého, až mi z toho mrazí. Není to hra, je to simulátor všeho chemického, fyzikálního a mechanického. Třebaže jeho rozhraní je trošku obtížně pochopitelné a není příliš ergonomické, je to něco, co mu lze v kontextu toho, co nabízí nám věčným snílkům stoprocentně prominout. Tohle by mělo být používáno ve školách k výuce fyziky a chemie! Mějte se hezky, já si jdu hrát s C4 pod hladinu moře.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

95 %

Hodnocení čtenářů

91 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 100 čtenářů

Témata: Galaxie

Nejčtenější

Další z rubriky

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.Najdete na iDNES.cz