Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Sense of Connectedness – velké ego, malé umění

aktualizováno 
Dlouhou dobu se říká, že hry jsou umění. Problém s uměním je, že se umělec mnohdy dočká uznání až po své smrti
50

The Sense of Connectedness

Platforma: Freeware
Výrobce: Noyb

  • Uh... je to tajemné
  • Experimentování s herní formou a principy
  • Je to otravné
  • Iritující pravidla (což je asi záměr)

Stáhnout

sense_poster

sense_01Majorita her mainstreamové i nezávislé scény se řadí do žánrových škatulek – pokud projdete kolem libovolné velké strategie, poznáte už od pohledu, že jde o strategii. Pokud projdete kolem libovolné hopsačky, poznáte už od pohledu, že jde o hopsačku. Pak je tu ale jistá sorta nezávislých vývojářů, kteří se podobně jako dávní avantgardní filmaři pokoušejí zkoumat definice a hranice nového média nikoliv leštěním zaběhlých tradic, ale naopak experimentováním s formou hráčem. Právě dnešní The Sense of Connectedness je takovou pastí na hráče – jedná se totiž o další hru, u níž je vůbec nejdůležitějším úkolem vůbec pochopit co po vás chce.

Umění je subjektivní. Co jeden na plátně považuje za přinejlepším nudu, v horším případě za epileptický záchvat známého narkomana, jiný vynáší do nebes za zachycení transcendentálních prvků bytí. Proto je možné, že někoho The Sence of Connectedness zaujme více než mě. K dispozici tu máte pouhou jednu shora viděnou obrazovku plnou divných jmen (jedná se povětšinou o části mozku) na které se pohybujete s vaším avatarem a klávesou Z obracíte neurony na hlavu. Každých několik sekund vám avatar detonuje a narodí se nový. Kolem poletují jiné tečky, a právě ty jsou klíčem k dohrání.

sense_02Umění je šokantní. A je rozhodně fakt, že The Sence of Connectedness nějak šokovat zvládne. Nejprve triviální zjištěním, že magické tečky musíte dovést do neznámých oblastí mozku právě stavěním neuronů na hlavu (ale chce to HODNĚ trpělivosti), ale také hned několika prvky, které jednoho donutí rozbít si svou vlastní hlavu hysterickým mlácením o stůl. Díky krátkému životnímu cyklu avatara se i snaha o jednoduché zobrazení míst, DO KTERÝCH je třeba tečky dostat, stává minihrou sama o sobě, a jeden musí být zen-buddhistický mnich, aby autory za tuto geniální featuru proklel jenom k věčnému zatracení.

Umění je nedefinovatelné. Stejně jako interpretace smyslu The Sence of Connectedness. Pravdou je, že je tu třeba zapojit přemýšlení o smyslu hraní a pravidel, byť daleko lépe se to povedlo třebas Mujeo. Pravdou také je, že po odemčení skrytých zákoutí mozku se zobrazí zvláštní texty a pokud by ke hře sedl psycholog, možná by se bavil více než já. Avšak iritující smrti avatara, prostost námětu (jakmile na něho přijdete) i nulový tématický přesah plivou do tváře jakékoliv snaze alespoň přistoupit na experimentální a tajuplnou hratelnost.

sense_03failPominu-li všechny hlubokomyslné trable, hra navíc při ukončování padala tak razantně, že sebou vzala celý systém; sice jsem vám to nemohl nafotit, vlevo si ale můžete prohlédnout vizualizaci stavu obrazovky při takovém procesu.


Staré moudro praví: problém s uměním je, že se umělec mnohdy dočká uznání až po své smrti. The Sense of Connectedness ukazuje, jaký to má důvod.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

29 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...Najdete na iDNES.cz