Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Strange and Somewhat Sinister Tale of The House at Desert Bridge - když si střízlivost vezme dovolenou

aktualizováno 
Jak to asi vypadá, když si Alenka v zemi za zrcadlem dá pořádně do nosu? Mluvící nábytek, dinosaurus na dvorku a sado-masochističtí křečci. Vše toto a mnohem více v pravděpodobně nejlepší adventuře za posledních pár měsíců. Lewis Carroll by se divil!
95

The Strange and Somewhat Sinister Tale of The House at Desert Bridge

Platforma: Freeware
Výrobce: Jonas Kyratzes, Verena Kyratzes, Helen Trevillion

  • zábavné, hravé a humorné
  • technicky téměř dokonalé
  • originální na každém kroku
  • v oboru freeware dlouhá herní doba
  • jde spustit pouze v okně
  • poměrně obtížné a mohou nastat "zákysy" (nevím, jestli je to přímo chyba hry nebo hráče)

Stáhnout

db_06Víte co mají společného alkohol, THC, prášky proti depresi a nedostatek vzduchu? Při správné koncentraci všechny tyto látky mohou způsobit různorodé halucinace. Tu nějaký ten růžový sloník, mluvící horkovzdušný balón, nebo jen třeba jen záhon květin, které se samy lísají k vaší zfetované tváři. Určitě je to příjemnější, než být svědkem nočních můr a zhmotněných démonů vaší fantazie. Představivost máme všichni. Někdo silnější a někdo trošku omezenější. Autoři The Strange and Somewhat Sinister Tale of The House at Desert Bridge ji mají vpravdě dětsky rozvinutou a zaslouží si aplaus, neboť už jen vymyslet takový název je skutečně "kumšt" - jak se tak říká. Buď ji mají rozvinutou nebo užili správnou koncentraci oněch halucinogenních látek vyjmenovaných tam nahoře.


db_05Pravidelně pláču při hraní her, že ta či ona gamesa, či to a jiné pokračování není ničím převratné, že není originální a že je veskrze totožné jako zbytek produkce či předchozí díly. Poslední dobou tuto výtku používám čím dál častěji. V případě TSaSSToTHaDB... PROBOHA! To je ale ohavná zkratka! Kromě jiného je to myslím nejdelší jednovětný název jakékoliv hry co jsem kdy slyšel! Dobře, uznávám, bude lepší dál označovat hru jen za Desert Bridge... V případě Desert Bridge ale výtku o neoriginalitě neuslyšíte.


db_03Už jen úvodní zápletka, která vás přivede do pastelově dětsky kresleného světa je poměrně neokoukaná. Skrze vaši obrazovku monitoru vás kontaktuje mluvící zrcadlo Harold, které se vám svěří se svým problémem. Ze světa za zrcadlem zmizel staroch Bill. Tedy úplně nezmizel, to by jste ho potom nemohli najít, že ano? Jednoduše se někam v prapodivném světě přeludů poděl a na vás je, abyste se ho vydali najít. Vpravdě podivný to úkol v ještě podivnějším světě.


db_04Od autorů bylo velmi prozíravé, že místo nějakého avatara, kterého byste ve hře ovládali se rozhodli oslovit přímo hráče. V kombinaci s téměř dětským vzhledem světa za zrcadlem (či monitorem) a hravou a zkoumavou hudbou tak ještě více nahrávají k pocitu, že fantaskní dobrodružství prožíváte vy sami a ne umělá herní postava. Navíc celou hru sledujete z pohledu vlastních očí a tak, ač se hra ovládá téměř výhradně myší, tímto způsobem ovládání evokuje staré krokovací dungeony či adventury typu Myst. Veškeré dění ve vašem zorném poli je sice naprosto statické, ale vzhledem k možnosti otáčet pohled všemi čtyři směry a prozkoumávat tak celé místnosti ve kterých stojíte, máte pocit skutečného třetího rozměru.


db_02Nutno však také upozornit na to, že Desert Bridge není žádná adventurní rychlovka. Konečně zde máme herní zážitek, který skutečně vydrží a to nejen díky velmi slušné herní době, tak i díky poměrně značné obtížnosti. Holt, ač hra vypadá že je dětsky hravá a v každé druhé místnosti je mluvící dinosaurus nebo želva, je Desert Bridge hodně obtížným kouskem, kde na sáhodlouhé rozhovory, kombinace předmětů a nutnost zadávání kódů ke dveřím není nouze. Abych řekl pravdu, nejsem si jistý, jestli jsem v poslední době hrál freeware hru s více texty. Dobrá znalost angličtiny je tedy na místě, ale ani ta vás možná neuchrání před občasným "zákysem".


db_01To je také asi jediná výtka ode mne směrem ke hře. To a nemožnost hru spustit jinak než jen v okně. Nicméně odsud, ze světa před zrcadlem, to vypadá jako jen velmi malá vada na kráse jinak technicky téměř dokonalé a hravé adventury, která vám vydrží určitě déle než jak dlouho trvá její instalace. Tak si dejte kousek Oxycodonu, zapijte to absintem, dotáhněte si už tak pěkně těsnou vázanku kolem krku a račte si vychutnat téměř dokonalou adventuru, která je jen pro ty, co se nebojí snít.

Pro všechny ty ve snech věčně bloumající jsem si vysnil návod v jazyce anglickém, který jak doufám vám bloudícím dostatečně osvětlí cestu světem fantaskním. (http://www.gameboomers.com/wtcheats/pcSs/strangeandsomewhatsinister.htm)

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

95 %

Hodnocení čtenářů

40 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 69 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...Najdete na iDNES.cz