Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Underside - odvrácená strana zeměplochy

aktualizováno 
Návštěva z dob herního prehistoriku a zlatých časů plošinovek potěší všechny milovníky tohoto žánru, ale navíc neurazí ani nás ostatní.
70

The Underside

Platforma: Freeware
Výrobce: The Insignificant Studios

  • Svižná hratelnost
  • Variabilní hratelnost
  • Svižný postup
  • Místy zákysové

Stáhnout

underside_poster

underside_01Nemám rád plošinovky. Je to další žánr, u něhož mi opět uniká i smysl jeho existence – hra postavená jenom na dvou plošinkách oddělených od sebe přesně takovou vzdáleností, že musíte s rozběhem skočit z posledního pixelu jedné abyste se zachytili na prvním pixelu druhé. Je to zkrátka žánr postavený na opakování metodou pokus-omyl, zbytečně irituje hráče. Pokud jsem tedy byl ochotný tolerovat a místy si dokonce i užívat dlouho očekávanou lehce infantilní plošinovku The Underside, musí se jednat o výjimečný kousek.

Sorry za podtitul recenze, jenž jistě nalákal všechny milovníky známé fantasy série. The Underside nemá s Terry Prachetem společného nic kromě základního nápadu (který si ale dávno před ním licencovali filosofové) o plochém světě. Bůh vytvořil na jedné straně zeměplochy civilizaci a když se ta časem propadla do morální špíny, prostě desku obrátil a začal znovu. Po miliónech let se ale i "ti druzí" začali modlit spíše k mamonu a desce tak hrozí kompletní zánik – nenajde-li se alespoň jeden obyvatel, který by dokázal, že svět stojí za záchranu.

underside_02Dvoučlenné studio sympaticky pojmenované The Insignificant Studios dalo do kupy hru jdoucí ve šlépějích kusů jako Castlevania či Cave Story (kterou jsem měl tu smůlu hrát), avšak poněkud přitopilo pod kotlem hratelnosti. The Underside plyne mnohem rychleji a byť je herní svět opět zcela otevřený nelineárnímu prozkoumávání (čili v něm brzo zabloudíte), příběh se odvíjí překvapivě rychle.

Sympatický je dynamický vývoj hratelnosti. Při toulkách podzemím jste zpočátku bezbranní – a hra v tu chvíli přesto nenudí! Jakmile narazíte na zbraň, přidává se rozměr střílečky, ale díky vychytanému level designu hra stále není ani příliš nudná, ani příliš lehká! Svižné tempo neustává a správně dávkované inovace přicházejí ve správný okamžik na to, aby udržely hráče v sedle jeho křesla.

underside_03Menší výtky by patřily do oblasti rozlišení a grafiky, nicméně protože i Cave Story byla hnusná jako Prehistoric, budu nad obrazovou stránkou zřejmě muset mávnout rukou a brát ji jako povinnou součást žánru. Příznivci plošinovek tak mají pěkný nový kousek do sbírky a i pro nás méně trpělivé tentokrát platí, že The Underside vejde, ale neuškodí.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

47 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz