Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

This Precious Land – má krajina, můj milášek

  19:40aktualizováno  19:40
Zajímavá logická hříčka s enviromentálním nádechem. Vytvořte si svůj malý kousek země!
65

This Precious Land

Platforma: Freeware
Výrobce: Ishisoft

  • zajímavý nápad
  • přináší i jisté poselství
  • nutnost rozhodovat dopředu
  • chybí mi tam tlačítko "zpět", ale to by asi nabouralo systém hry

Stáhnout

This Precious Land

O soutěží Ludum Dare už tady byla řeč v kontextu s adventurou SubAtomic. This Precious Land také vznikla na podnět této soutěže za rekordně krátký čas pouhých 48 hodin. To se však na hře vůbec neprojevuje. Nehledejte nedodělky ani chyby. Hříčka TPL je zajímavým a osobitým zástupcem logických her, které se snaží i říci nějaké hlubší poselství.

Základním „kamenem“ hratelnosti je možnost na malém, několika políčkovém prostoru „vysadit“ hnědý kus hliněné krajiny. Jakmile vysadíte několik takových kousků vedle sebe v řadě, posunou se a promění v travnatou plochu. Když toto samé svedete i o kousek dál, vytvoří se další travnatá plocha. Tři tyto kousky zeleně se vzájemně sloučí do úrodného políčka se zárodky malých stromů. Takto to postupuje stále dále, až se dostanete do okamžiku, kdy tímto způsobem vytvoříte svůj první vzrostlý strom, který sklidíte. Za to se vám dostane několika málo bodů, za které můžete nakoupit nějaký již složitější typ krajiny, řekněme nádržku s vodou. Když takto pospojujete tři vodní nádrže, vytvoříte jezírko, které bude pomáhat růst všem okolním políčkům, ze které za několik chvil vyraší opět stromy, které můžete „sklidit“. To vše do chvíle, než jako já na potřetí zahrání zjistíte, že další surovinu, dřevo využíváte pro stavbu lidských obydlí a měst.

This Precious Land
This Precious Land


Ačkoliv se na první pohled jedná o poměrně jednoduchý systém, je hra co se týče svého obsahu poměrně propracovaná. Stromy skutečně časem rostou, je-li poblíž zdroj vody a několik dalších speciálních políček jako je třeba to kamenité, se na vaší malé zahrádce chovají také dle předem určených zákonitostí. Třebaže základní logický koncept, tedy skládání kousků dohromady je po chvíli kvůli omezenému prostoru poměrně výzvou, je stále zábavný. Nárůst políček potřebných k vytvoření byť jediného stromu je geometrický a tak se s nedostatkem prostoru budete potýkat poměrně brzy.

This Precious Land
This Precious Land


Kdosi na webových stránkách patřící hře vyslovil tezi, že se v prvním plánu jedná o jakýsi pokus o enviromentální terapii, kdy je na konci člověk šťastný, že vytvořil malý kousek zeleného ostrůvku, který sám o sobě funguje a vzrůstá, ale s tímto názorem souhlasím jen částečně. Opravdu můžete cítit pocit sounáležitosti s přírodou a opravdu lze malý kousek krajiny považovat za svůj vlastní výtvor, protože je to přece vaše logické rozvažování, které vám umožnilo ten kousíček postavit, ale nakonec se alespoň v mém případě dostavil pocit neúplnosti. Myslím, že není možné zastavit kompletně celou plochu něčím smysluplným, snad jen vyplnit základními políčky hlíny. Stejně tak nakonec zbude místo pro naprostou náhodnost a výplň zbylého místa.

This Precious Land
This Precious Land


To však nemění nic na faktu, že jako malé povyražení je This Precious Land více než vhodný, zvlášť pro fanoušky logických her. Není kdovíjak náročný na čas a tu chvíli s ním si rozhodně užijete. Přináší zajímavý nápad a poselství v příjemném provedení a ode mne nezbývá, než ho vnímajícím tvorům, jako jsou hráči Plných Her doporučit.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

65 %

Hodnocení čtenářů

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...Najdete na iDNES.cz