Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tibor – upír uprchlíkem

aktualizováno 
Upír bez příčiny musí najít svou milou. Je příznačné, že hodný “milovník krve“ tak činí ve zcela bezkrevném titulu.
60

Tibor

Platforma: Freeware
Výrobce: Alawar Entertainment

  • Nenáročná hratelnost
  • Grafika
  • Neinvenční, zkostnatělé, sotva interaktivní

Přítomnost reklamního software (adware)

Stáhnout
Tibor

Tibor

Upíři jsou dnes tak moc v trendu, že hlavní geroj ze ságy Stmívání na nás kouká i z titulní stránky Mateřídoušky. Tak trochu přiživit se na tom snaží hra Tibor od polokomerčních vývojářů Alawar Games. V té převezmete otěže nad “hodným upírem“ Tiborem při jeho romantické cestě za svou láskou a vykoupením. Jak je ale příznačné pro hry distribuované webem MyPlayCity, neobejde se to bez zbytečného zjednodušování.

Tibor má skvělou grafiku a lehce zajímavý příběh – jako hodný a naivní malíř v době, jenž připomíná raný novověk, je vaše postava pokousána upíří šlechtičnou a musí čelit rozlíceným vesničanům, kteří ve vás vidí zlo. V pohledu z boku tedy utíkáte vstříc své milé a musíte při tom překonat nenávist domorodců. Jde o příklad hopsací arkády par excellence.

Tibor

Tibor

Není překvapivé, že Tibor je především hra určená občasným a nenáročným hráčům, primárně dětem a ženám. Odpovídá tomu například absence explicitního násilí – můžete strážím skákat na hlavu a tak je likvidovat, nikdy to ale nepřipomíná skutečné souboje. Naopak level design je velmi povedený a navrch je graficky pěkně vyvedený.

Mnohem větším problémem Tibora a obecně všech her od Alawaru je popírání interaktivního média videoher. Celý příběh je autonomní a bez jakéhokoliv dirigování ze strany hráče. Jako hráč sice musíte proběhnout řadou levelů, abyste spustili další příběhovou animaci. Zcela ovšem absentuje morální rozhodování (“zabiju vesničany nebo ne?“) a obecně jakákoliv nadstavba hopsací hratelnosti.

Tibor

Tibor

Podobné limitování samozřejmě není pouze záležitostí Alawaru – stačí se podívat na megaúspěšnou sérii Call of Duty a uvidíte stejnou formulku, jen v omáčce určené “pravým chlapům“. Jenže hry série Call of Duty mnohem lépe zvládly prezentaci příběhu (o hře více hráčů nemluvě) a nabídly i občasnou originální proměnu hratelnosti. Tibor se stále drží hopsání po krajince a mezitím občas v animaci vhodí nějakou očekávatelnou změnu děje.

Nejde o vyložený neúspěch. Naopak, hra je v mezích slušnosti zábavná. Bezkrevná podstata hry je ale spíše známkou liknavosti vývojářů – mírnou variaci hratelnosti by dozajista ocenili i příležitostní hráči, navíc by ke hře přilákala i větší množství pravidelných hráčů.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

29 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.Najdete na iDNES.cz