Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tokkobot DX – mix Lemmings a Tetrisu

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 11:36
Originality je v dnešních hrách jako šafránu, proto se autoři freewarovek stále snaží najít nové způsoby, jak svou hrou hráče zaujmout. Jedním z posledních pokusů je i Tokkobot, kříženec legendárního Tetrisu a povedených Lemmings.
70

Tokkobot DX

Platforma: Freeware
Výrobce: Jetro Suni

Stáhnout

Tokkobot DXNa první pohled se může zdát, že Tetris a Lemmings mají k sobě na míle daleko, ale názor na toto tvrzení změníte v okamžiku, když si zahrajete novou hru nazvanou Tokkobot DX. Ta pochází od finského autora jménem Jetro Suni, který ji vytvořil jako pokračování pro svou téměř tři roky starou hru Tokkobot, tenkrát ještě bez přídomku „DX“. Ta totiž v minulosti běžela pouze pod operačním systémem MS DOS a proto se ji autor rozhodl předělat, aby byla plně funkční i pod systémem Windows.

Tokkobot DX je vážně zajímavá hra. Svůj název nemá jen tak pro nic za nic, protože hlavní postava hry je počítačem ovládaný robot (= bot). No a vaším úkolem nebude nic jiného, než zajistit, aby se, jednoduše řečeno, tento robot dostal z místa „A“ na místo „B“, přičemž jak asi tušíte, v cestě bude mít spoustu překážek, které bude muset s vaší pomocí překonat.

Postava robota je na tom tedy obdobně jako zmiňovaní zelenovlasí Lemmingové – jde stále dopředu a jeho směr můžete ovlivňovat pokládáním různých věcí do cesty, od kterých se většinou odrazí. A to už se pomalu dostáváme k druhé výše uvedené hře – kostičkovému šílenství jménem Tetris. S ním má hra společné to, že ony předměty, které do hry pokládáte vy, padají z nebe. Na vás pak je pomocí kurzorových šipek určení místa, kam se mají postavit. Naštěstí určujete pouze polohu, nikoliv však natočení daného předmětu, tj. Nemůžete s ním různě rotovat, jako tomu bylo v Tetrisu, ale jenom volíte, zda má spadnout více doleva nebo doprava.

Tokkobot DXMezi předměty padajícími z nebe nejsou jen různé kvádry, které slouží jako zarážky, ale třeba i takové výtahy na jedno použití. To ale není všechno, tyto věci ve spojení s různými nášlapnými tlačítky, které třeba aktivují propadliště nebo obnovují činnost výtahů, vám dokáží někdy pěkně pocuchat nervy. Nicméně i přesto se domnívám, že hra není nijak moc obtížná a navíc občas mi jednotlivé levely, kterých je mimochodem 18, připadaly trošku nevyvážené. Zajímavá je také absence funkcí save nebo load, takže pokud si chcete vychutnat vítězství, vyhraďte si na hru nějaký ten čas, nenechejte se nikým rušit a dejte se do řešení všech problémů, které se ve hře vyskytují.

Tokkobot DXPo stránce zpracování vás asi hra moc nezaujme. Hudba, ale ostatně i grafika na mě působila tak trochu retrospektivně. Grafická stránka je opravdu jednoduchá a každý i méně zkušený grafik by ji stvořil za pár hodin (a možná i to je mnoho). Někomu to možná bude vyhovovat, vždyť v jednoduchosti je síla, ale já osobně bych rozhodně více uvítal, kdyby na hře byly vychytány různé detaily, protože pak by se hra stala vizuálně více atraktivní.

Co dodat na závěr? Tokkobot DX má zajímavý a neotřelý nápad, zpracování není pro oči hráče příliš přitažlivé, ale stále tu máme hratelnost, jež je na vysoké úrovni. Snad jen velikost mohla být mnohem menší (cca. polovinu velikosti zaujímá finální hudební skladba!), ale pokud prahnete po nějaké dobré logické hře, mohu vám s čistým svědomím Tokkobot DX jen doporučit.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

47 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů

Témata: Robot

Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Svět loutek je v Ruben's Puppets na pokraji války

Ruben’s Puppets

Tato hra není neobvyklá jen zasazením do pohádkového světa loutek, ale také svým žánrem. Akčních strategií se poslední...

Další z rubriky

Svět loutek je v Ruben's Puppets na pokraji války

Ruben’s Puppets

Tato hra není neobvyklá jen zasazením do pohádkového světa loutek, ale také svým žánrem. Akčních strategií se poslední...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz