Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tokkobot DX – mix Lemmings a Tetrisu

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 11:36
Originality je v dnešních hrách jako šafránu, proto se autoři freewarovek stále snaží najít nové způsoby, jak svou hrou hráče zaujmout. Jedním z posledních pokusů je i Tokkobot, kříženec legendárního Tetrisu a povedených Lemmings.
70

Tokkobot DX

Platforma: Freeware
Výrobce: Jetro Suni

Stáhnout

Tokkobot DXNa první pohled se může zdát, že Tetris a Lemmings mají k sobě na míle daleko, ale názor na toto tvrzení změníte v okamžiku, když si zahrajete novou hru nazvanou Tokkobot DX. Ta pochází od finského autora jménem Jetro Suni, který ji vytvořil jako pokračování pro svou téměř tři roky starou hru Tokkobot, tenkrát ještě bez přídomku „DX“. Ta totiž v minulosti běžela pouze pod operačním systémem MS DOS a proto se ji autor rozhodl předělat, aby byla plně funkční i pod systémem Windows.

Tokkobot DX je vážně zajímavá hra. Svůj název nemá jen tak pro nic za nic, protože hlavní postava hry je počítačem ovládaný robot (= bot). No a vaším úkolem nebude nic jiného, než zajistit, aby se, jednoduše řečeno, tento robot dostal z místa „A“ na místo „B“, přičemž jak asi tušíte, v cestě bude mít spoustu překážek, které bude muset s vaší pomocí překonat.

Postava robota je na tom tedy obdobně jako zmiňovaní zelenovlasí Lemmingové – jde stále dopředu a jeho směr můžete ovlivňovat pokládáním různých věcí do cesty, od kterých se většinou odrazí. A to už se pomalu dostáváme k druhé výše uvedené hře – kostičkovému šílenství jménem Tetris. S ním má hra společné to, že ony předměty, které do hry pokládáte vy, padají z nebe. Na vás pak je pomocí kurzorových šipek určení místa, kam se mají postavit. Naštěstí určujete pouze polohu, nikoliv však natočení daného předmětu, tj. Nemůžete s ním různě rotovat, jako tomu bylo v Tetrisu, ale jenom volíte, zda má spadnout více doleva nebo doprava.

Tokkobot DXMezi předměty padajícími z nebe nejsou jen různé kvádry, které slouží jako zarážky, ale třeba i takové výtahy na jedno použití. To ale není všechno, tyto věci ve spojení s různými nášlapnými tlačítky, které třeba aktivují propadliště nebo obnovují činnost výtahů, vám dokáží někdy pěkně pocuchat nervy. Nicméně i přesto se domnívám, že hra není nijak moc obtížná a navíc občas mi jednotlivé levely, kterých je mimochodem 18, připadaly trošku nevyvážené. Zajímavá je také absence funkcí save nebo load, takže pokud si chcete vychutnat vítězství, vyhraďte si na hru nějaký ten čas, nenechejte se nikým rušit a dejte se do řešení všech problémů, které se ve hře vyskytují.

Tokkobot DXPo stránce zpracování vás asi hra moc nezaujme. Hudba, ale ostatně i grafika na mě působila tak trochu retrospektivně. Grafická stránka je opravdu jednoduchá a každý i méně zkušený grafik by ji stvořil za pár hodin (a možná i to je mnoho). Někomu to možná bude vyhovovat, vždyť v jednoduchosti je síla, ale já osobně bych rozhodně více uvítal, kdyby na hře byly vychytány různé detaily, protože pak by se hra stala vizuálně více atraktivní.

Co dodat na závěr? Tokkobot DX má zajímavý a neotřelý nápad, zpracování není pro oči hráče příliš přitažlivé, ale stále tu máme hratelnost, jež je na vysoké úrovni. Snad jen velikost mohla být mnohem menší (cca. polovinu velikosti zaujímá finální hudební skladba!), ale pokud prahnete po nějaké dobré logické hře, mohu vám s čistým svědomím Tokkobot DX jen doporučit.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

47 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů

Témata: Robot

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...Najdete na iDNES.cz