Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tom&Jerry - mrtvý myšák, dobrý myšák

  12:00aktualizováno  19. září 10:58
""Hurá, tahle bitva trpaslíka s obrem, neskončí se ve zlém, ale v dobrém, a kámoši jak hrom jsou Jerry a Tom."" Že vám tento citát nic neříká? Pak vám zřejmě unikl jeden z nejpopulárnějších a nejoblíbenějších animovaných televizních seríálů, který se nedávno dočkal i počítačové adaptace.

Tom&Jerry - mrtvý myšák, dobrý myšák

Platforma: Freeware
Výrobce: Grey Olltwit

Stáhnout

Po několika týdnech strávených recenzováním převážně akčních her mě napadla spásná myšlenka - najít na webu nějakou oddechovou arkádu, nejlépe s vtipným podtextem a mírně odlehčeným zpracováním. Hledání netrvalo dlouho, přestože je dnes na netu takových her poskrovnu, a tak vám dnes přinášíme počítačovou adaptaci nekonečných střetů odvěkých nepřátel kocoura Toma a myšáka Jerryho. Už předem vás ale upozorňuji na fakt, že známá klišoidní, ale bez nadsázky takřka kultovní fráze "tahle bitva trpaslíka s obrem, nezkončí se ve zlém, ale v dobrém" zde stejně jako ve stejnojmenném televizním seriálu nabývá zcela zřetelných obrysů.

Tom&Jerry - mrtvý myšák, dobrý myšákPřekvapením pro ty z vás, kteří jako malí vždy během Večerníčků fandili věčnému smolaři Tomovi, který nikdy nedokázal zrealizovat onu ušlechtilou myšlenku, vymýtit dotěrného a kleptománií trpícího myšáka Jerryho ze svého teritoria, bude možná fakt, že v počítačovém Tomovi a Jerrym dostanete svěřenu roli nešiky Toma a nikoli prchajícího Jerryho. Nabruste tedy drápky, promněte si sametové chloupky a nastražte své trojúhelníkové uši, honba na myšoidní zhoubou začíná.

Virtuální závody rychlejšího Toma s chytřejším Jerrym vypadají už od prvního pohledu de facto stejně, jako jakákoli jiná typická arkádová freewarovka - snad jen s tou výjimkou (a dosti podstatnou), že na začátku dostanete do vínku celé devatero životů a nikoli pouze tradiční trojici. Je tomu tak samozřejmě jen a jen proto, že jak všichni moc dobře víme, každá kočka na světě má právě devět životů (nedošlo-li vám to hned v první chvíli, nic si z toho nedělejte, mě to taky trklo až při psaní tohoto článku :-). Váš vyhublý svěřenec tedy musí vytrvale běžet za neuvěřitelně energickým Jerrym a přibližovat se mu pomocí konzumace jakéhosi kočíčího žrádla reprezentovaného velkými žlutými plechovkami. Jídlo Toma totiž stimuluje natolik, že dokáže na krátkou dobu zrychlit, čímžpádem se vždy o kousek přiblíží k cíli, tj. polapení svého myšího rivala.

Celé to bohužel není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Po cestě jsou totiž nastraženy různé překážky - od lamp pouličního osvětlení, přes hydrant a velkou almaru až po velkého tlustého psa, ježto také v původním seriálu účinkoval (ani za nic si ale nemůžu momentálně vzpomenout na jeho jméno). Kontakt s jakoukoli překážkou je samozřejmě roven automatické ztrátě jednoho z devíti životů a následnému opakování daného levelu. Právě včasné vyhýbání přetloustlých překážek je ale skutečným oříškem - hlavně kvůli tomu, že se prostředí kolem vás nepohybuje symetricky s vaší postavičkou, nýbrž postupně a to po skocích. Ty se ve vyšších levelech samozřejmě zrychlují a hru tak činí ještě obtížnější.

Tom&Jerry - mrtvý myšák, dobrý myšákGraficky je tahle freewarovka zařaditelná někam mezi více-méně průměrné tituly (spíš více). Jelikož její instalačka nezbírá víc než 900kB, dalo se to ostatně očekávat. Postavičky jsou sice nakresleny poměrně slušně, nicméně pozadí a okolní prvky jako by vypovídaly o lenosti grafika, který zřejmě za práci nedostal adekvátně zaplaceno a tak všechno odflákl jako svého času jistý mistr věžičku brněnské radnice (omlouvám se, ale ta paralela se přímo nabízela). Stejné je to i se zvukem. Jedna melodie je sice lepší než žádná, nicméně po pár opakováních vám začně značně lézt na nervy a po čase ji pravděpodobně stejně úplně vypnete. Co bychom ale chtěli po tak nenáročné freewarovce, že ano?

Faktem je, že od počítačového Toma a Jerryho nemůžete očekávat zázraky. Pokud si chcete zahrát nenáročnou oddechovku se zajímavým námětem (i když neoriginálním až to bolí) a graficky nenáročným pojetím, pak vás tahle zvířecí dvojka jistě nezklame, pakliže toužíte po propracovaném technickém zpracování a nehledíte na nějaké to mega navíc, sáhněte po Hornadu. A trocha poezie (tentokrát nepůvodní a veršované) - Tom&Jerry jdou, k nám už s náladou!

Autor:Nejčtenější

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...Další z rubriky

V temné Shadow Web nemůžete věřit jen vlastním očím

Shadow Web

Podobně jako v mnoha jiných hororech, i v Shadow Web musíte uniknout ze zamčené budovy a nenechat se sežrat. Hru...

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...Najdete na iDNES.cz