Tomato Blaster - rajčatová arkáda

  12:00aktualizováno  30. ledna 11:07
Viděli jste už někdy arkádu s rajčetem v hlavní roli? A co arkádu s 50 levely a editorem k tomu? Ne? Pak tedy zřejmě neznáte Tomato Blaster - arkádu s pěti graficky odlišnými prostředími a velikostí necelých dvou megabytů.

Tomato Blaster

Platforma: Freeware
Výrobce: Dan Derham

Stáhnout

Tomato Blaster

Poslední dobou jsme svědky jakési reorganizace trhu (dá-li se to tak nazvat) freewarových her. Jejich tvorba se postupně z nadšeneckých, amatérských skupin přesouvá do poloprofesionální až profesionální komerční zóny, mnohým už ani tak nejde o zviditelnění, jako spíše o hromadu peněz. Z trhu tak začínají mizet adventury a strategie a nahrazují je jednudušeji naprogramovatelné akční a arkádové hry. Je to fakt nezpochybnitelný, jeho přínos ať už kladný nebo záporný si přeberte sami, nicméně jedno je jisté - Tomato Blaster je skrz naskrz logickou arkádovitou hrou, pod kterou není naštěstí podepsán žádný obří komerční portál a můžete si tak jeho hraní užít, aniž byste museli sledovat otravné bannery či měnit přenastavenou startovní stránku v browseru.

Tomato Blaster (dále jen TB) je plně wokýnkovou hrou, takže při jeho hraní můžete nejen sledovat televizi, pracovat ve Wordu, ale také psát recenze či surfovat Internetem. V jakémkoliv momentě můžete hru navíc stisknutím tlačítka Pause přerušit a pokračovat, až se vám bude chtít. Na první pohled sice hra vypadá tak trochu amatérsky, nicméně víc než kde jinde zde platí, že není dobré dávat na první dojem. Osudovou chybu totiž tvůrci udělali použitím obrázků .BMP v pozadí všech levelů, protože ačkoliv bmpčka vypadají nadmíru kvalitně a hezky (nejsou nijak komprimovaná), každé z nich zabírá přes 200 kB místa. Vezmeme-li tedy v úvahu počet levelů (resp. světů) hry, lehkou matematikou Tomato Blasterzjistíme, že obrázky na pozadí hry zabírají celých 50% hry, což je opravdu hodně. Naštěstí se jim i tak povedlo hru zkomprimovat do 1,8 MB instalace, takže ani majitelé pomalejšího připojení o TB nepřijdou.

Hlavním hrdinou je, jak název napovídá, malé červené usměvavé rajčátko, které musí projít pěti světy, z nichž každý má po 10ti úrovních. V cestě mu však stojí nejen láva (nebo jiná překážka - závisí na vybraném světě), ale také zelený Mango ďábel (doslovný překlad údajů poskytnutých tvůrci), který je neuvěřitelně zákeřný a dokáže vás pořádně potrápit i na nejnižší obtížnostní úrovni, a tráva, za jejíž zničení jsou vám strženy drahocenné bodíky. Ty se vám samozřejmě level po levelu sčítají a můžete tak třeba se sourozencem zápasit o nejvyšší dosažené score.

Tvůrci mysleli i na neposedy, kterým nestačí kupa už přednastavených levelů a chtějí popustit uzdu své fantazii, a tak do hry přidali i velice user friendly (neboli uživatelsky příjemný) editor. Vyberete si všechny potřebné propriety, nasázíte do pole kameny a teleporty a voilá, level je hotov. Bohužel, musím za sebe sebekriticky přiznat, že se mi nikdy tak zdařilé a promyšlené levely, jako jsou ty od tvůrců, vytvořit nepodařilo, takže jsem se zase pěkně vrátil jen k tomu hraní :-). Mimo popsaných překážek jsou totiž ve hře i jakási políčka s šipkou ukazující do jednoho směru, jednosměrky. Tomato BlasterPo políčku s tímto označením můžete projít pouze ve vyznačeném směru, což znamená, že jakmile jej například omylem přejdete, musíte nezřídkakdy znova obcházet celé herní pole. Další vymožeností autorů je známý teleport, který se vám snaží usnadnit pohyb po lokaci, ale častěji je jeho existence spíše nechtěnou překážkou :-). A posledním přemětem ve hře je láhev (zřejmě od rajského protlaku nebo něčeho podobného), do níž "vejdete" jakmile máte level hotov. Abyste to totiž neměli tak lehké, autoři do hry přidali i hory zlatých mincí, které musíte před vstupem do dalšího levelu vysbírat.

Pokud si ještě pořád myslíte, že TB zvládnete levou zadní, tak vězte, že splnění každého levelu je navíc vázáno na šibeniční časový limit, který vám nedá ani jedinou příležitost k zaváhání. Chcete-li se trošku odreagovat nebo si zahrát další zajímavou arkádu, stáhněte si Tomato Blaster.

Autor:


Nejčtenější

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Další z rubriky

Démonická Faith vypadá jako teletext, ale je nečekaně působivá

Faith

Vymítání Satana z mladé dívenky je ve Faith stane obtížnější, než byste čekali. Už jen proto, že ji není mezi těmi...

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Najdete na iDNES.cz