Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tonda Zlaťák – trable s hospodou

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:41
Českých nadabovaných adventur, které jsou zadarmo, mnoho nevzniká. Proto máte-li chuť si jednu takovou vyzkoušet, pokračujte ve čtení a seznamte se s debutem týmu ADMASoft, zajímavou hrou jménem Tonda Zlaťák.
40

Tonda Zlaťák

Platforma: Freeware
Výrobce: ADMASoft

Stáhnout

Tonda ZlaťákPři vyslovení spojení česká adventura se asi valné většině z vás vybaví komediální hry s trapnými vtipy, jako jsou například první tři díly Poldy (čtverka byla už trochu o něčem jiném) nebo Horké léto. Nic proti nim osobně nemám a strávil jsem při nich spoustu času, ale rozhodně mi na české scéně vyloženě chybí vtipné adventury s inteligentnějším humorem, které nám hru samotnou nebudou předkládat jako nějakou lacinou frašku. Dnešní prezentovaná hra, bohužel, není výjimkou, a proto ji můžeme bez mrknutí oka zařadit do kategorie těch rádoby vtipných ke všem těm Pánkrácům a Honzům Majerům. Dámy a pánové, na scénu přichází Tonda Zlaťák.

Tonda Zlaťák je na první pohled sympatický pohodář, vlastnící hospodu s nonsensuálním názvem U stříbrného zlaťáku, do které jednoho dne vtrhne tajemný muž z organizace NPVBS s tím, že je nucen ji zavřít, neboť nedaleko ní došlo k vraždě policejního šéfa a policie by ráda ohledala místo činu a přilehlé okolí, do něhož spadá právě i vaše putyka. Tonda ZlaťákChtě nechtě opouštíte tedy hospodu, která je zapečetěna policejními páskami a je do ní komukoli přísně zakázán vstup. A jelikož jako správný podnikatel myslíte na osud svého byznysu, bude ve vašem zájmu, aby se celý případ co nejrychleji vyřešil a vy jste mohli svou hospodu brzy otevřít. Jak známo, česká policie v řešení některých případů není příliš schopná, tudíž se vyšetřování raději ujmete osobně.

Pokud bych měl hru Tonda Zlaťák k něčemu přirovnat, dalo by se říci, že nejblíže k ní má jiná adventure série – lehce brutální Život není krásný, jejíž tři díly jsme tady u nás před časem publikovali. Tato podobnost se týká hlavně zpracování, kdy všechny lokace jsou předem nakresleny, obsahují minimum animací a všechny vaše aktivity ve hře jsou omezeny na hledání a používání jednotlivých předmětů a rozhovory s lidmi. Tonda ZlaťákZpočátku, než si zvyknete, vám to možná bude trochu vadit, ale pokud u hry strávíte delší dobu, ani vám to moc nepřijde.

Nejatraktivnější věcí na hře je vedle zajímavého příběhu i dabing. Ten se podle mého názoru autorům poměrně dobře povedl a všechny postavy mají jinou intonaci. Ale co mě trochu zamrzelo bylo, že ne všechny hlášky ve hře jsou nadabovány a u některých si budete muset vystačit s psaným textem. A aby toho nebylo málo, dabing se občas od daného textu trochu liší a někdy obsahuje i pravopisné chyby. I přesto, že jeho kvalita je poněkud kolísavá (někdy je čistý, někdy je slyšet šumění) si myslím, že vzhledem k velikosti hry je to více než dostačující.

Ve hře navštívíte velké množství lokací, jako je třeba vaše hospoda, kasino, tajná policejní továrna nebo ulice New Yorku. Postav, s nimiž si můžete promluvit, je cca 10 a jsou hodně různorodé – od vysloužilého varietního umělce, přes několik policejních úředníků až třeba po výborného rusky mluvícího hlídače, kterého překonáte, jak jinak, než flaškou vodky. Tonda ZlaťákCo se týče obtížnosti, ta není sice nasazena nijak moc vysoko, ale většinu času strávíte hlavně hledáním předmětů, jež jsou někdy opravdu dobře skryty, a hlavně luštěním jedné či dvou nelogičností, které se ve hře vyskytují a u nichž jsem já osobně zakysl trochu déle. 

Tonda Zlaťák by byl opravdu zábavnou hrou, ale nic není bez chyby. V první řadě se mi ze zcela neznámého důvodu opakovaly hlášky jednotlivých postav v průběhu rozhovoru vícekrát a proto bych zcela určitě uvítal možnost hlášky přeskakovat kliknutím myši. Další nepříliš lichotivou věcí je absence funkce save a jelikož hra ve svém závěru obsahuje závodní mezihru, jejíž neúspěch znamená náhlý konec hry, je to doslova utrpení, když po dlouhém snažení se všechna vaše píle zbortí jako domeček z karet během jediné vteřiny. Pro ilustraci uvedu, že z přibližně 10 pokusů, kdy jsem hru hrál, se mi podařilo přejít daný úsek pouze jednou. Dalším nešvarem je hudba – skladba, kterou je hra podkreslena, hraje asi dvě minuty a poté skončí a už se neopakuje a hru provází ticho. Tonda ZlaťákNo a posledním hřebíčkem do rakve je poněkud problematické přecházení z jedné lokace do druhé, neboť musíte doslova hledat na obrazovce místo, které z ní vede pryč.

O odstavec výše jsem byl sice hodně oprávněně kritický, avšak i přes to všechno se domnívám, že Tonda Zlaťák je po dlouhé době zase jednou zajímavou českou hrou, která stojí za stažení. Její zpracování není ideální a mohlo by být v mnoha ohledech lepší, nicméně já se při jejím hraní dobře bavil a věřím, že i vy budete. Zkuste a uvidíte.

Pokud budete mít se hrou problémy, jistě vám příjde vhod náš návod.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 97 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz