Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TORCS – The Open Racing Car Simulator

  12:00aktualizováno  17. dubna 10:28
Cílová rovina. Toť dvě slova, která pro závodníky znamenají nejvyšší adrenalin a největší boj o vítězství. Zkuste si to také v jednom z mnoha módů, krajin a s co největším počtem nepřátel. Povedené závody se hlásí v naší recenzi o slovo.
70

The Open Racing Car Simulator

Platforma: Freeware
Výrobce: For Developers

Stáhnout

“TORCS"TORCS aneb The Open Racing Car Simulator můžeme opět hodit do velkého pytle závodních her, kterých poslední dobou nekontrolovatelně přibývá. Některé jsou ale fádní, jiné zase špatně zpracované. TORCS se však těmto aspektům do jisté míry vyhnul a již na začátek máte plné právo dozvědět se, že jde o velmi vydařený kousek, u něhož zdravý člověk stráví nemálo času a závislák i několik hodin.

První, co by vás mohlo zajímat, jsou veškeré možnosti hry a nutno dodat, že jich není málo. Spousta vypečených tratí, přes 60 modelů aut, prestižní turnaje, nepřátelé slintajíc po vítězství, ale také široké nastavení grafiky a rozlišení, které dosahuje až 1600x1200 pixelů, což je potom ta správná podívaná. Byť jde o příjemný poznatek, nejdůležitější je samozřejmě hratelnost. Ta v dnešním případě může zahrabat hromadu freeware titulů do zapomnění, avšak pouze do té doby, kdy vlastně zjistíte, že jenom jezdíte a jezdíte, což má za následek nulovou trvanlivost.

“TORCS"Vytrvat u této hry dokážete zejména díky mnoha závodům. Vyzkoušet můžete klasický Quick Race, větší závody s nutností kvalifikace, šampionát či dokonce dlouhé okružní jízdy (ala LeMans 24), které se však po pár kolech zhroutí v nepřekonatelnou nudu. Ačkoliv je ale TORCS obohacen o velmi slušná nastavení a výše avizované vysoké rozlišení, je grafické zpracování průměrné, na něž se nikdo moc dívat nechce. I když můžete zpozorovat celkem rozmanitou a líbivou krajinu, nepěkné textury a především odfláknuté modely aut hře zbytečně berou šance, aby se alespoň krapet více uchytila. A to se bohužel počítá.

Jak jsem ale naznačil, k dispozici je až 60 modelů, tudíž jestliže u hry vydržíte, o tratě a šampionáty zaručeně nebude nouze. I s nepřáteli si užijete kopu legrace, přestože jsou vlastně úplně tupí a příliš vám nezavaří. Na druhou stranu se ale zavaříte (vzteky?) s fyzikou vozů. Po silnici se jede velmi slušně čili poměrně stabilně, ale po okolních krásách přírody to pěkně klouže, a tak vám doporučuji udržet se co nejdéle na silnici.

“TORCS"Po zvukové stránce snad není hře co vytknout až na naprostou absenci hudby, což do jisté míry zamrzí. Pořádný rock či metal by vůbec nebyl na škodu, protože bez hudebního doprovodu vzniká naprosto nulová atmosféra a posléze na to doplácí i hratelnost.

TORCS přináší spoustu tratí, módů, pytel aut, ale také nepříliš povedené grafické zpracování, na kterém mohli tvůrci ve své stáji ještě více máknout. Ovšem až na onu ponurou atmosféru, později skomírající potažmo fádní hratelnost a absentující hudbu (to už je ale nějak moc záporů, nemyslíte?) jde přeci jen o kousek, který by alespoň uživatelé rychlejšího připojení měli určitě vyzkoušet a udělat si o něm vlastní obrázek. O tom je však ostatně tato recenze, kterou tedy zakončím slovy: kvantita nemusí být vždy kvalita.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 199 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz