Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Total Sudoku - Sudoku pro nejmenší

  12:00aktualizováno  11:49
Dnešní Sudoku je určeno především začínajícím hráčům, kteří ocení nápovědu u jednotlivých kroků. Nechybí ale ani možnost zahrát si obtížné partie bez pomoci.
60

Total Sudoku

Platforma: Freeware
Výrobce: SuperSoft

Stáhnout

Total SudokuRumunský tým Supersoft, za kterým stojí jediný vývojář, je v GameMakerové komunitě dobře známý. Na kontě má hlavně několik předělávek s přídomkem "Total", do kterých se u každé klasiky snažil vměstnat co nejvíce levelů a funkcí. O totéž se ostatně dnes pokusí i u své verze Sudoku. Mimo maxipředělávek má na kontě i dvě povedené logické hry: Atomic a Atomic 2.


Obliba hry Sudoku má svůj zenit již za sebou, přesto se stále najde dost lidí, pro které je populárnější než kdejaká křížovka. Po dost dlouhém období se tento japonský hlavolam dostal i do hledáčku freewarových vývojářů. I přes takřka primitivní pravidla k ní každý přistoupil trochu odlišným způsobem a ne vždy to bylo ku prospěchu věci. Total Sudoku je od prvního pohledu minimalistickým dílem, který chce zaujmout rozsahem funkcí. Spouští se pouze v malém okně, což není od věci, protože herní plocha je přehlednější. S touto argumentací ovšem nemůžeme Total Sudokuuspět u majitelů větších monitorů. Také bych očekával, že podobné kancelářské vydání bude mít zakomponován nějaký boss key pro skrytí předdotěrným šéfem, bohužel chybí i základní tlačítko pro minimalizaci okna a jediným únikem je ukončení hry.


Pravidla Sudoku jsou velmi jednoduchá. Herní plocha se skládá z 81 čtverců seskupených do dílčích čtverců po třech. Do každého vepisujete čísla od jedné do devíti tak, aby byla zachována podmínka, že se stejné číslo nebude vyskytovat vícekrát ve stejné řádě, sloupci ani čtverci 3x3. Vepisování čísel v Total Sudoku obsloužíte klikáním myší: levé tlačítko čísla zvyšuje, pravé snižuje. Pro rychlé přehazování můžete použít kolečko myši. Autor nám bohužel ukázal, jak zabít hru hned v zárodku. S výjimkou obtížnosti â??hardâ?? se vám totiž vkládaná čísla podbarvují zelenou nebo červenou barvou podle toho, zda v daném políčku mohou být. To samo o sobě sice neznamená automaticky nalezení správného řešení, ale u nejjednodušší obtížnosti vás připraví o zábavu, protože často doplňujete jen jedno či dvě poleTotal Sudoku. Tato funkce nejde vypnout a jde proti jedné ze základních myšlenek Sudoku, kdy si musíte v hlavě udržovat devítky čísel v jednotlivých čtvercích. Moc se mi nelíbil i systém výsledného hodnocení, kdy nemáte si možnost zkontrolovat dílčí stav, zda jste třeba nevyplnili nějaké pole špatně. Hra si vás tak vede pěkně za ručičku od začátku do konce, což je pro logickou hru pěkně hloupé.
Total Sudoku sbírá plusové body jen v doprovodných funkcích, které nemusíte nutně využít. Mimo výběr obtížnosti (u â??hardâ?? se mi někdy puzzle vůbec nenačetl) si můžete ukládat průběžnou rozehranou partii a poté se k ní vrátit. Hezkou funkcí je tisk mřížek, takže si je můžete vyluštit třeba v autobuse. K dispozici jsou také statistiky o počtech odehraných partií a nejrychlejších časech. Total Sudoku bylo pro mě zklamáním. Hudba je velmi nepříjemná, po grafické stránce zde najdeme amatérská ozubená kolečka a pár univerzálních ikon. Doporučit ji tak můžu jen úplným začátečníkům v Sudoku.   

 

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

0 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 6 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...Najdete na iDNES.cz