Tribes X - Quake ve 2D

  12:00aktualizováno  2:32
Pokud máte rádi multiplayerové akce a nechce se vám za hraní platit ani koruna, může pro vás výt Tribes-X tím pravým. Netradičně v 2D prostředí totiž představí poměrně dobře zvládnutou multiplayer hru.
70

Tribes-X

Platforma:
Výrobce: Enforcer, Phaeton & Jedi Knight

Stáhnout

TribesXMultiplayerových her je na freeware scéně poměrně dostatek. Pokud byste ale z této hromady chtěli vybrat jen ty opravdu kvalitní, rovnal by se váš pokus pověstnému hledání jehly v kupce sena. Co si z poslední doby snad jen vzpomenu, zapsala se do paměti výrazněji snad akorát hra Kong, jež byla shora viděnou 3D záležitostí.

Tribes-X je na tom podobně. Původem pochází z Ruska, kde se autoři vzhlédli v multiplayerových klasikách starších ročníků – Quake či Unreal Tournament, a jejich prvky lehceTribesX přetransformovali a prezentují netradičně formou 2D hry. Takových totiž zrovna moc není, zvlášť nepočítáme-li jen primitivní 2D hopsačky odehrávající se maximálně na ploše o velikosti jediné obrazovky. K těm tato hříčka rozhodně nepatří, byť by se mohla na první pohled podobat. Odlišností je ale poměrně dostatek...

Za prvé je to skladba levelů. Ty jsou totiž daleko rozlehlejší, nabízí zajímavé prvky a několik barevných řešení. Ostatně všechny mapy máte seřazené podle stromové struktury, kde každá složka znamená na výběr minimálně z pěti možností – a to ve výsledku dá již více než slušné číslo misí. Mezi těmi můžete libovolně vybírat, k oblíbeným mapám se vracet a hrát jeTribesX třeba opakovaně. Žádné rapidní změny v jejich architektuře ovšem nečekejte. Vždy se jedná o změť různě poskládaných plošinek, mezi nimiž větší strategické výhody snad ani nebudou. Na druhou stranu co byste také v takto omezeném prostředí chtěli vykouzlit, že? :-)

Hra Tribes-X je hratelná jak na jednom PC ve více lidech, tak i po LAN, což je vlastně nejlepší možnost, jak projekt vyzkoušet v celé své kráse. Zmínit je třeba velké množství módů, které vedle klasik stylu team deathmatch, capture the flag a dalších nabídnou také několik novinek k vyzkoušení. Tribes-X také vyniká možností libovolně zasahovat do hry, upravovat si konfigy podle potřeby a třeba i díky zabudovanému editoru nechat vzniknout nějaké té nové mapě. Omezení vám nejsou kladena téměř žádná a to je v tomto případě jedině dobře. Kladně hodnotím i zbraně, jejichž velké množství můžete nalézt přímo na území mapy, po níž se pohybujeme.

Grafická stránka již ale tak výborná není. Prostředí sice celkově nejhůře nepůsobí, zkoumat mapy pěkně z blízka se také nevyplácí – ono hodnotit je jako celek není ani dost dobře možné. Ve hře jsou jich desítky a rozdíly mnohdy opravdu značné.

 

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

64 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů

Nejčtenější

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Další z rubriky

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V Airfall si skáčete mezi mraky a planetami

Airfall

Tato futuristická akce z první osoby je postavena na „nejoblíbenější“ kratochvíli hráčů akčních her. Na překonávaní...

Najdete na iDNES.cz