Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třiškvorky - smajlíkové piškvorky

  12:00aktualizováno  19. července 1:49
S variacemi PacMana, Arkanoidu i Tetrisu se dnes setkáváme takřka na každém rohu, a přesto na ně tvůrci freewarovek sázejí i do budoucna. Taková šílenost, jakou jen variace Piškvorek může být, ale zákonitě nemůže pocházet z žádné jiné země než z naší malé demokratické republiky. Další kvalitní česká freewarovka rozhodně potěší zejména logicky pozitivní čtenářstvo Plných Her.

Třiškvorky

Platforma: Freeware
Výrobce: Jan Dobrovodský

Stáhnout

Třiškvorky

Pokud patříte mezi racionálně smýšlející čtenáře Plných Her, jistě jste při prvním pohledu na název mnou zrecenzované freewarovky alespoň chvíli zapřemýšleli o kvalitách naší korektorky, případně o pitomci, který si mohl tak podstatnou hrubku v titulku dovolit (tj. já). Bohužel ale budu muset všechny hnidopichy a jiné udavače zklamat - další z řady poměrně zdařilých českých logických jednoduchých her se totiž opravdu jmenuje Třišvorky.

Od tradičních nesmrtelných piškvorek, kterými si mnoho z nás ještě dnes krátí neuvěřitelně nudný čas strávený v jednom ze vzdělávacích ústavů, se liší prakticky ve všem. Prakticky jediné, co tvůrce téhle hry z idey původních piškvorek ve hře zachoval, je k vítězství vedoucí nutnost seskládat tři "objekty" (specifičtější popis jakýsi nadpozemských smajlíků jsem opravdu nebyl schopen vymyslet) do řady a to horizontálně, vertikálně nebo diagonálně. Postup, jakým toho při troše štěstí docílíte, je ovšem pravidlům Piškvorek na hony vzdálen. S jistou rezervou by se dal přirovnat k "osekané" verzi kolečkovo-křížkovací hry známé z trapně rádobyvtipného pořadu Čtveráci, kterýžto před časem vysílala jedna česká komerční televizní stanice. Vždy dva soutěžící se (tentokrát už v našich Třiškvorkách) snaží v nevelkém čtvercovém poli (3x3 políčka) získat zmíněnou řadu tří objektů a to tak, aby zároveň v tomtéž zabránili svému přímému oponentovi. Má to ale ještě jeden háček - jakmile má hráč ve hře tři smajlíky již umístěné, každý další do pole vložený vždy nahrazuje ten, který si v hracím poli pobyl nejdéle.

Třiškvorky

Znamená to, že musíte v každém kole propočítávat několik svých i soupeřových tahů dopředu a navíc si pamatovat nejméně tři tahy předešlé, abyste vždy přesně věděli, jaký smajlík teď ze své pozice zmizí (resp. bude přemístěn na pole vámi zvolené). Celý postup je tak o to složitější, že když proti vám stojí druhá, alespoň mírně inteligentní osoba, dělá v podstatě totéž co vy a doba do chvíle, než někdo z vás udělá chybu a umožní tak tomu druhému zvítězit, se může klidně protáhnout až na několik minut (nedejbože hodin).

Ačkoliv se vždy někde v těchto místech zmiňuji o technickém zpracování recenzované freewarovky, dnes prakticky nemám čím tenhle odstaveček zaplnit. O něčem jako grafika se v případě Třiškvorek totiž de facto ani nedá mluvit - jediná věc, která alespoň vzdáleně připomíná cosi, co by se dalo s trochou fantazie nazvat grafikou, je onen neustále se opakující barevný smajlík (za nedbalost autora ale považuji fakt, že druhou barevnou variantu smajlíku vytvořil pouhou inverzí barev). Zvuky jsem ve hře taktéž žádné neobjevil a v pozadí do rytmu nebrnká ani žádná primitivní MIDI stopa (na druhou stranu si tak ale můžete do repráčků pustit jakoukoliv svou muziku bez toho, aby vás jakákoliv jiná hudba rušila).

Třiškvorky

Kdybych nepřál dobré pracovní morálce, stoprocentně bych tenhle český freewarový kousek zařadil do skupiny her, které jdou snadno schovat do přehršle otevřených Windowsáckých oken a hodí se tak na krátké pobavení v práci. Bohužel ale Třiškvorky neobsahují podporu hry po síti či jakékoliv jiné šňůře, takže je možnost jejích hraní v pracovní době takřka rovna nule (nevím, jak často si můžete v práci k počítači přivolat kolegu a tvářit se, že spolu usilovně řešíte nějaké pracovní dilema).

Posledním negativem 160 kilobytových Třiškvorek je fakt, že po každém dohraní musíte program ukončit a znovu nastartovat (pokud v něm někde najdete položku restartování partie, pak je tahle logika přinejmenším minimálně user-friendly :-). Nechcete-li tedy dlouhou dobu stahovat hru, která vám vydrží přinejlepším pár desítek minut, můžete vzít zavděk touhle relativně hratelnou, ale zejména neuvěřitelně logickou českou freewarovkou.

Autor:


Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Svět loutek je v Ruben's Puppets na pokraji války

Ruben’s Puppets

Tato hra není neobvyklá jen zasazením do pohádkového světa loutek, ale také svým žánrem. Akčních strategií se poslední...

Další z rubriky

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?Najdete na iDNES.cz