Doporučujeme

Třiškvorky - smajlíkové piškvorky

  • 1
S variacemi PacMana, Arkanoidu i Tetrisu se dnes setkáváme takřka na každém rohu, a přesto na ně tvůrci freewarovek sázejí i do budoucna. Taková šílenost, jakou jen variace Piškvorek může být, ale zákonitě nemůže pocházet z žádné jiné země než z naší malé demokratické republiky. Další kvalitní česká freewarovka rozhodně potěší zejména logicky pozitivní čtenářstvo Plných Her.

Třiškvorky

Platforma: Freeware
Výrobce: Jan Dobrovodský

Stáhnout
Třiškvorky

Pokud patříte mezi racionálně smýšlející čtenáře Plných Her, jistě jste při prvním pohledu na název mnou zrecenzované freewarovky alespoň chvíli zapřemýšleli o kvalitách naší korektorky, případně o pitomci, který si mohl tak podstatnou hrubku v titulku dovolit (tj. já). Bohužel ale budu muset všechny hnidopichy a jiné udavače zklamat - další z řady poměrně zdařilých českých logických jednoduchých her se totiž opravdu jmenuje Třišvorky.

Od tradičních nesmrtelných piškvorek, kterými si mnoho z nás ještě dnes krátí neuvěřitelně nudný čas strávený v jednom ze vzdělávacích ústavů, se liší prakticky ve všem. Prakticky jediné, co tvůrce téhle hry z idey původních piškvorek ve hře zachoval, je k vítězství vedoucí nutnost seskládat tři "objekty" (specifičtější popis jakýsi nadpozemských smajlíků jsem opravdu nebyl schopen vymyslet) do řady a to horizontálně, vertikálně nebo diagonálně. Postup, jakým toho při troše štěstí docílíte, je ovšem pravidlům Piškvorek na hony vzdálen. S jistou rezervou by se dal přirovnat k "osekané" verzi kolečkovo-křížkovací hry známé z trapně rádobyvtipného pořadu Čtveráci, kterýžto před časem vysílala jedna česká komerční televizní stanice. Vždy dva soutěžící se (tentokrát už v našich Třiškvorkách) snaží v nevelkém čtvercovém poli (3x3 políčka) získat zmíněnou řadu tří objektů a to tak, aby zároveň v tomtéž zabránili svému přímému oponentovi. Má to ale ještě jeden háček - jakmile má hráč ve hře tři smajlíky již umístěné, každý další do pole vložený vždy nahrazuje ten, který si v hracím poli pobyl nejdéle.

Třiškvorky

Znamená to, že musíte v každém kole propočítávat několik svých i soupeřových tahů dopředu a navíc si pamatovat nejméně tři tahy předešlé, abyste vždy přesně věděli, jaký smajlík teď ze své pozice zmizí (resp. bude přemístěn na pole vámi zvolené). Celý postup je tak o to složitější, že když proti vám stojí druhá, alespoň mírně inteligentní osoba, dělá v podstatě totéž co vy a doba do chvíle, než někdo z vás udělá chybu a umožní tak tomu druhému zvítězit, se může klidně protáhnout až na několik minut (nedejbože hodin).

Ačkoliv se vždy někde v těchto místech zmiňuji o technickém zpracování recenzované freewarovky, dnes prakticky nemám čím tenhle odstaveček zaplnit. O něčem jako grafika se v případě Třiškvorek totiž de facto ani nedá mluvit - jediná věc, která alespoň vzdáleně připomíná cosi, co by se dalo s trochou fantazie nazvat grafikou, je onen neustále se opakující barevný smajlík (za nedbalost autora ale považuji fakt, že druhou barevnou variantu smajlíku vytvořil pouhou inverzí barev). Zvuky jsem ve hře taktéž žádné neobjevil a v pozadí do rytmu nebrnká ani žádná primitivní MIDI stopa (na druhou stranu si tak ale můžete do repráčků pustit jakoukoliv svou muziku bez toho, aby vás jakákoliv jiná hudba rušila).

Třiškvorky

Kdybych nepřál dobré pracovní morálce, stoprocentně bych tenhle český freewarový kousek zařadil do skupiny her, které jdou snadno schovat do přehršle otevřených Windowsáckých oken a hodí se tak na krátké pobavení v práci. Bohužel ale Třiškvorky neobsahují podporu hry po síti či jakékoliv jiné šňůře, takže je možnost jejích hraní v pracovní době takřka rovna nule (nevím, jak často si můžete v práci k počítači přivolat kolegu a tvářit se, že spolu usilovně řešíte nějaké pracovní dilema).

Posledním negativem 160 kilobytových Třiškvorek je fakt, že po každém dohraní musíte program ukončit a znovu nastartovat (pokud v něm někde najdete položku restartování partie, pak je tahle logika přinejmenším minimálně user-friendly :-). Nechcete-li tedy dlouhou dobu stahovat hru, která vám vydrží přinejlepším pár desítek minut, můžete vzít zavděk touhle relativně hratelnou, ale zejména neuvěřitelně logickou českou freewarovkou.


  • Vybrali jsme pro Vás