Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trophy - opravdu nebezpečná jízda

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 2:52
Pamatujete si ještě na hru Death Rally finských Remedy? Pokud ano, tak si jistě vzpomínáte i na to, jak zábávná a návyková pařba to byla. Toho si zřejmě všimli i autoři freewarové gamesky Trophy, kterým se právě hra Death Rally stala inspirací.
60

Trophy

Platforma: Freeware
Výrobce: Andrew Mustun

Stáhnout

Trophy

Hra Trophy je hrou závodní, ve které své auto, a vlastně i vše ostatní, sledujete z ptačího perspektivy, tedy z pohledu kamery zavěšené vysoko nad vaším vozem. K tomu, abyste do cílové rovinky dorazili jako první, můžete použít dvě rozdílné taktiky. Tou první je obligátní předjetí všech protivníků. Druhou, o mnoho zajímavější, možností je pak poslat vaše soupeře do Věčných šrotišť. Ano, i tyto nečestné praktiky mají v Trophy své místo. Naneštěstí ale zlikvidovat všechny soupeře není vůbec jednoduché, a tak budete muset, chtě nechtě, uplatnit i své řidičské schopnosti.

Ihned po započetí nové hry vám bude přiděleno to nejpomalejší vozítko, jaké je ve hře k dispozici. Nemusíte si ale zoufat, neboť ani vaši protivníci na tom nebudou o mnoho lépe. Dalším nutným krokem je zapsat se na vámi vybraný závod. Pak už stačí počkat až se na semaforu rozsvítí zelená a pořádně dupnout na plyn. Po skončení závodu jsou mezi soutěžící rozděleny peníze podle toho, na jakém místě kdo skončil. Vítěz si tedy na své konto připíše tučnou výhru, zatímco ten, kdo dojel poslední nebo závod vůbec nedokončil, odchází s prázdnou. Pokud se vám bude za volantem dařit, brzy se propracujete k výkonnějším strojům, se kterými bude zase o něco snazší ukázat soupeřům záda. A pokud se vám dařit nebude... No, však víte.

Trophy

Jak jsem se již zmínil, nejen řidičské umění rozhoduje o celkovém umístění. Po celé délce okruhu se náhodně objevují nejrůznější bonusy a power-upy, které vám v cestě za vítězstvím mohou pomoci. Mezi ty s devastujícím účinkem patří náboje pro palubní kulomet a časovaná mina. Nemusím snad zdůrazňovat, že s takovým arzenálem není těžké udělat ze soupeřova auta hromádku kouřícího šrotu. Menší poškození ale způsobují i nárazy ostatních vozů a je-li vaše auto již hodně poškozeno, pak z něj i lehké drcnutí udělá nepojízdný vrak. Naštěstí se na trati objevují i poměrně účinné uzdravovací power-upy. Téměř nepostradatelné je pak „turbo“, které na omezenou dobu zvýší rychlost vozu a umožní tak dohnat i majitele výkonnějších strojů.

Protože se Trophy podobá hře Death Rally až příliš okatě, přímo se zde nabízí srovnání obou těchto her. Není příliš překvapivé, že po grafické stránce Trophy za komerčním projektem firmy Remedy poněkud zaostává. I proto se zaměřím hlavně na funkční rysy obou her. Trochu zamrzí, že Trophy, narozdíl od Death Rally, nenabízí žádnou možnost jak nakládat s vyhranými penězi. Nemůžete vylepšovat vlastnosti vozu, ani ho opravovat. Dokonce ani nejde si nový vůz ani samostatně koupit. To se provede automaticky poté, co na něj získáte dostatek peněz. Menším nedostatkem hry je také její určitá nevyváženost. Mám tím na mysli především fakt, že power-upy se objevují snad v až příliš velkém množství. Prakticky nikdy nepocítíte nedostatek střeliva či turba a když už ano, můžete si být jisti, že za pár okamžiků na nějaký ten bonus narazíte.

Trophy

Dalším problémem hry je umístění ukazatele poškození vašeho vozu. V pravém horním rohu jsou sice stabilně zobrazeny některé důležité údaje, nicméně právě ten nejdůležitější, ukazatel poškození, je umístěn v seznamu závodníků (nachází se po pravé straně obrazovky, viz. některý z okolních obrázků). Problém je, že umístění v seznamu je závislé na vaší aktuální pozici v závodě. Jinými slovy, pokaždé to je někde jinde a musíte-li zároveň sledovat i herní situaci, není zrovna lehké zjistit stav vozu.

Ještě před koncem této recenze musím říct, že srovnání Trophy a Death Rally možná nebylo úplně fér, neboť zatímco Trophy byla vytvořena amatérskými programátory, jejichž cílem nebylo nic víc než vytvořit zábavnou a hratelnou hru, Death Rally je ryze komerčním projektem a podle toho také vypadá. V každém případě oceňuji, že se autorům Trophy podařilo vytvořit velice zábavnou hru, která sice neoslní technickým zpracováním (ačkoliv není vůbec špatné), ale rozhodně zaujme svou hratelností.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

69 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 100 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz