Doporučujeme

Tropical Storm - akce alá Counter-Strike

  • 13
Autoři freewarové first-person shooter hry Tropical Storm si dali za cíl vytvořit bezplatnou náhradu Counter-Striku, dnes snad stále nejoblíbenějšího multiplayerového módu, postaveného na enginu legendární střílečky Half-Life. Co myslíte, jak se jim to povedlo?

Tropical Storm

Platforma: Freeware
Výrobce: Digital Awe

Stáhnout
Tropical Storm

Pro neznalé se hodí uvést pár základních faktů: Counter-Strike je first-person shooter hra, hratelná prozatím pouze v multiplayer módu (již nějakou dobu se pracuje na titulu Counter-Strike: Condition Zero, který umožní hrát proti opravdu fungující umělé inteligenci i na jednom počítači bez připojení k internetu). Stojí v něm proti sobě dvě strany - tým teroristů a speciálních jednotek. Teroristé mají za úkol na vyznačené místo na mapě položit bombu či zabít VIP osobu, případně zlikvidovat všechny členy speciálních jednotek na mapě. Ti se jim v tom samozřejmě snaží zabránit. Musejí zničit teroristy dříve než položí bombu, pokud už se tak stalo, tak ji co nejrychleji deaktivovat, zachránit rukojmí anebo prostě druhý tým pobít. K dispozici je nespočet map, doplňkového vybavení, zbraní a podobně. Vzhledem ke skutečnosti, že Counter-Strike je mimořádně hratelný, jej dnes a denně hrají tisíce hráčů na celém světě.

Freewaroví autoři Digital Awe se rozhodli vytvořit freewarovou a na velikost souboru co nejmenší střílečku z vlastního pohledu, která by se co nejvíce podobala Counter-Striku. Moje dojmy z Tropical Storm jsou trochu rozporuplné - Counter-Striku se podobá vlastně jen minimálně, chybí mu několik ve FPS naprosto nepostradatelných indikátorů a ona volnost hry. I přesto jej ale mohu doporučit, protože v porovnání s ostatní freewarovou herní scénou je to pokus velice zdařilý.

Tropical Storm

Po instalaci trochu objemnějšího souboru, než jsou ty, které vám na Plných hrách obvykle servírujeme, a nastavení rozlišení obrazovky a hloubky barev se ihned ocitáme ve hře. Ta začíná seskokem na padáku, jednak aby si hráč měl možnost prohlédnout terén, ale rovněž aby měl čas se rozkoukat. Již v této chvíli se ukazují první veliké nedostatky. Tropical Storm vůbec neukazuje momentálně zvolenou zbraň, což vede k několika zmatkům. Zaprvé - hra nabízí tři zbraně, jakousi USP pistoli, "Bizona" (u něj je poznámka, že je tišší než USP) a granáty. Ve hře bohužel přehazování zbraní trochu blbne, a vzhledem k tomu, že na monitoru není znázorněno, jakou zbraň právě držíte, jediná šance je vyzkoušet ji několika výstřely. Nábojů do všech zbraní máte neomezeně, takže absenci indikátoru počtu zkritizovat nemohu. Jenom je škoda, že zbraně se vůbec nenabíjejí (další bodík dolů za nerealističnost).

Po dopadu na zem zjistíte, že pohled z vlastních očí se v Tropical Storm podobá spíše tzv. spectator módu, v němž se zesnulý hráč může volně pohybovat po mapě a sledovat, jak si vedou jeho kolegové. Nemůžete si přepnout do 3rd person pohledu (někteří hráči mu říkají "tombraiderovský"), vaší postavě nejsou vidět ani nohy či ruce. Proto si zkušení matadoři, kteří již prošli nejednu komerční first-person shooter hru, budou připadat možná tak trochu neviditelní :). Ostrovy, na nichž se pohybujete příliš členitý terén nemají - najdete na nich vždy nějaký ten kopec a rovinku, to je vše. Vaším úkolem je vždy zničit všechny budovy, nepočítaje bunkry, které střeží teroristé, a které jsou nezničitelné.

Tropical Storm

Po odehrání prvních pár minut vám dojde, že na umělou inteligenci autoři Tropical Storm jaksi pozapomněli. Ve srovnání s jinými freewarovými hrami je to průměr, ve srovnání s komerčním Half-Life (respektive Counter-Strike) katastrofa. Neexistují žádné finty, jako, že byste teroristy vylákali od bunkru a proháněli je po ostrově. Vždycky tupě stojí na místě a pokud jste na zemi a v jejich dosahu, tak po vás začnou střílet (například pokud po nich pálíte ještě z padáku, můžete jich klidně několik zabít, ale oni vám střelbu začnou opětovat až ve chvíli, kdy dosednete na zem. Náplň misí je ubohá - doběhnout k cihlovému domečku, hodit k němu granát, zabít teroristu stojícího u bunkru a jít vyhledat další domeček.

Jediné, co se autorům na hře víceméně povedlo, je vizuální zpracování hry. Engine sice není na objekty nijak bohatý a krajina působí oproti Counter-Striku či kterékoli jiné komerční FPS hře uboze a pustě, ale třeba modely postav jsou zvládnuté celkem slušně. Větší objekty (jako jsou například naprosto neschopné helikoptéry, které po vás v pozdějších misí začnou střílet) si moc zblízka neprohlédnete, protože létají vždy nad mořem, aby tam, až je sestřelíte, mohly klesnout bez jediného efektního výbuchu.

Už takhle Tropical Storm prohrál svůj souboj s Counter-Strikem na celé čáře, a k tomu navíc připočtěte nesmírnou bugovatost hry. Předně jí úplně chyběl zvuk, dokud jsem si ho ručně nepřesunul do jedné z instalačních složek. Kromě toho se mi často stalo, že po přepnutí (přes Alt + Tab) do Windows a zpět do hry zmizel například kurzor anebo určitá část textur (což ale může být ovladači k mé grafické kartě, ačkoliv bych na to mnoho nevsázel). Stručně řečeno; pokud jste už někdy hráli komerční FPS, na Tropical Storm zapomeňte. Jestliže patříte pouze k hráčům freewarovek anebo jste zvědaví, jak dopadlo jedno velkohubé prohlášení, volte Tropical Storm :).


  • Vybrali jsme pro Vás