Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Typhoon 2001 - věrná kopie Tempest

  12:00aktualizováno  12:52
Klasická arkáda Tempest z dob Atari se dočkala předělávky s celou stovkou levelů. Nebudou chybět ani dotěrní soupeři se svými laserovými paprsky a svižně se pohybující pavoučí roboti.
70

Typhoon 2001

Platforma: Freeware
Výrobce: Thorsten Kuphaldt

Stáhnout

typhoon 2001Jsou legendy, u nichž stačí říct jméno a ihned se vám vybaví samotná hra, někdy si však název nezapamatujete, ale po spuštění následuje: "Jasně, tohle jsem hrával". To je přesně případ atarácké klasiky Tempest. Thorsten Kuphaldt je jejím velkým fandou, takže na jeho stránkách si můžete nejen stáhnout dnešní Typhoon 2001, která je samozřejmě předělávkou Tempestu, ale i přečíst informace o původní klasice a jejich pokračováních.  Bohužel i přes fundované povídání a očividnou snahu příliš důvodů k radosti nenalezneme.


Tempest se rozhodl vyšlapat si vlastní cestu na poli vesmírných stříleček. Klasické rovinný koncept (ať už vertikální či horizontální) proměnil v dokonalou vektorovou motanici a celkově se vám bude zdát, že vesmír se skládá z mnoha rozměrů. Prakticky to vypadá tak, že si vyberete na počátku nějaký útvar, který se odvíjí od válce, ale má různě deformované okraje, takže může být hranolem nebo smotanou rolí. Celý tento útvar je rozdělen na pruhy, jimiž se pohybují typhoon 2001nepřátelské jednotky. S vaší loďkou charakteristického podkovovitého tvaru se pohybujete po okraji vybraného válce a střílíte do jednotlivých pruhů. Je to jako když se opilec motá v bowlingovém centru a sází koule tu na dráhu číslo jednu, tu na dráhu číslo pět...


V typhoon 2001 proti vám stojí různé typy jednotek, které jsou veskrze mrštné nebo nejhůře mají v záloze nějaký ten energetický paprsek, který neváhají použít. Pokud střely nepomáhají, je třeba spoléhat na rychlý pohyb po okrajích. Za dobré výkony a sbírání bonusů získáte nějaké to vylepšení (třeba skákání, takže na vás ostatní nedosáhnou). Grafika nijak nenadchne, zůstává věrná vektorovému zpracování předlohy. Samozřejmě od dob Atari je vidět určité zlepšení ve vykreslování a modelech, ale jenom je to stále jen hromada čar bez inovace třeba na pozadí nebo v animacích. Typhoon 2001Hudební doprovod v tomto kontextu dobře kopíruje frenetickou hratelnost.


Na Plných hrách jsme vám již nabídli z předělávek Tempestu třeba Tsunami 2010. Tento remake zaujal svými demo proporcemi, pouhou 100kilobajtovou velikostí a psychedelickou grafikou. A to je problém dnešního Typhoon 2001. I přes veškerou snahu se nepustil máminy sukně, nepřidal ke konceptu žádnou novinku. Je sice pravda, že se v některých věcech odlišuje (např. počet a chování jednotek, větší množství bonusů), ale to je pekelně málo. Pokud si tedy chcete zahrát věrnou předělávku, tak určitě stahujte. Očekáváte-li nějaký pokrok, hledejte jinde.

 

In-game video:


 

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

29 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 7 čtenářů

Témata: Robot

Nejčtenější

Další z rubriky

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.Najdete na iDNES.cz