Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

UFO Towers - klasický logický hlavolam

  12:00aktualizováno  3:58
Znáte Hanojskou věž? Tento klasický hlavolam, v němž přesunujete jednotlivé prstence z tyčky na tyčku, je znám již od 19. století. Ale až nyní si jej můžete vyzkoušet také ve formě počítačové hry a ve futuristickém zpracování.
50

UFO Towers

Platforma: Freeware
Výrobce: James Barker

Stáhnout

UFO TowersAutoři sbírky programů pro tvorbu her, jejichž vlajkovým titulek je DarkBasic, s železnou pravidelností pořádají soutěže, čímž se snaží dostat svůj produkt do povědomí nejširší vývojářské obce. Ta letošní s názvem Puzzle Game Competition před pár dny skončila a brzy se dočkáme oficiálních výsledků a především záplavy logických her a hříček, které se jí zúčastnily. Dnes se podíváme na jednu z nich. Jde o počítačovou předělávku logického hlavolamu Hanojské věže (Tower of Hanoi), jejíž princip objevil v roce 1883 francouzský matematik Edouard Lucas. Zatímco on se radoval nad jejím matematickým vyjádřením v kombinatorice, my se můžeme pokochat její praktickou aplikací.

UFO TowersSamotné zadání hry a její pravidla jsou velmi jednoduchá a pochopíte je ihned. Horší je to ovšem se samotným řešením, na což ostatně přijdete po pár tazích. Na obrazovce vidíte tři tyčky, na počátku je na první navlečeno osm kroužků seřazených podle velikosti a zbývající dvě jsou prázdné. Úkolem je sestavit tuto věž na jiné tyčce. Najednou lze přesunout jen jediný kruh a ten musíte položit jen na kruh větší velikosti. Zpočátku to jde docela svižně, ale postupně obtížnost roste. Každý přesun se počítá jako krok a optimální postup by neměl přesáhnout hodnotu 255 a jak píší samotní hráči v diskusích, jde to i rychleji.

Aby UFO Towers dostála svému názvu, jsou jednotlivé kroužky představovány rotujícími létajícími talíři a pozadí tvoří pustá vesmírná krajina. Logický hlavolam má předem dané propozice, na jeho principu toho většinou mnoho měnit nejde, a tak je zpracování jedinou oblastí, která rozhoduje o kvalitě titulu. A zde je na tom dnešní předělávka z mého pohledu velmi UFO Towersšpatně a spíše než radostí bující projekt vypadá jako nějaké nedochůdče. Na rozdíl třeba od Rubikovy kostky zde totiž klidně mohlo být několik obtížností s odlišným počtem kroužků (na internetu jsou i řešení 14 diskových variant a naopak třeba menšího počtu). I samotné vizuální zpracování je šité horkou jehlou, menu obsahuje jedinou (i když vítanou) možnost – vypnutí pološílené hudby, která mi po chvíli lezla na nervy a vyděsila i mé rodiče v sousedním pokoji. Vizuální stránka, volba textury a kombinace šedých a hnědých odstínů se sice může hodit pro nějakou vesmírnou postapokalyptickou akci, ale pro logickou hru to jistě není ta správná volba. A tak je UFO Towers vhodné jen pro zarytí puzzlisty nebo ty, kteří by se rádi seznámili s hlavolamem zvaným Hanojská věž. 


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

26 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 8 čtenářů

Témata: UFO

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...Najdete na iDNES.cz