Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

UFO - vesmírná bitva

  12:00aktualizováno  29. března 2003 12:00
Skvělá oddechová akční záležitost, která navíc vznikla v naší malé zemičce, to je UFO! Střílíte rádi slepičky v Moorhuhnu? Pak se vám UFO bude líbit také a možná ještě víc, protože se v něm kromě hezké grafiky ukrývá i dobrý nápad, pohodlné ovládání a hlavně ďábelská hratelnost.

UFO

Platforma: Freeware

Stáhnout

UFOKrátkou dobu po Operation Overcrouded se nám do rukou dostala další kvalitní oddechová střílečka, která tentokrát nese jméno UFO. Název je celkem výmluvný, přesto se na tuto novou akční záležitost podíváme pod drobnohledem. První věc, jež vás upoutá ještě předtím, než začnete hrát, je to, že hra je česká. Nebylo by na tom nic až tak divného, ale vzhledem k tomu, že v naší malé zemičce se původní dobrá a navíc freewarová hra až tak často nevidí (resp. nenaprogramuje), je to potěšující skutečnost. Sám nedostatek těchto her se dá v podstatě vysvětlit jednak tím, že v Česku není až tak rozsáhlá hráčská obec, která má přístup k internetu, a jednak tím, že neexistuje žádná motivace, jež by tvůrce podnítila k tvorbě (pokud nepočítáme ojedinělou soutěž Jana Bechera o 100 000,- Kč). Ale přejděme teď k popisu hry UFO, o jejíchž kvalitách nebo nekvalitách by vás měla tato recenze přesvědčit.

Jakmile UFO spustíte, určitě začnete obdivovat pěknou grafiku pozadí i objektů v popředí. Hra se spouští v okně, což má své výhody i nevýhody, přičemž jednou z nich je právě pocit zlepšení grafického zpracování. Pokud totiž obrázek v rozlišení 800x600 stáhnete do okna, jehož velikost je oproti obrazovce zhruba třetinová, logickou úvahou přijdete na to, že grafika je tím pádem několikanásobně "na oko" hezčí. Možná to bylo záměrem autora, ale protože není pravděpodobné, aby své nápady konzultoval s nějakou marketingovou UFOagenturou, zřejmě jde pouze o shodu náhod (programovat hry také neumím, takže je možné, že jsem si to pouze špatně vysvětlil). Nevýhodou hraní v okně je jednak malá velikost hracího pole (což se zde ovšem ani nedá brát jako nevýhoda, jelikož i tak je poměrně dost velké) a jednak to, že máte neustále před očima svou pracovní plochu, což bývá zpravidla rušivým elementem (i tady jde ovšem o můj subjektivní pocit). Výhodou naopak bývá možnost hru zapauzovat a pracovat například na psaní recenze (uznávám, mluví ze mě zkušenost:-) ) a posléze se ke hře vrátit a pokračovat v kosení nenasytných ufonů. Tuto možnost ovšem recenzované UFO nenabízí, takže musíte buďto hru předčasně ukončit kliknutím na "Exit", a nebo střílet do doby, než vás hra "propustí".

Jak jsem již v předchozím odstavci nastínil, princip hry je v podstatě jednoduchý. Na obrazovce máte vyobrazen vesmír s několika planetami v pozadí a v popředí ze strany na stranu pojíždí UFO, cíl vaší střelby. K pálení laserovým paprskem používáte levé tlačítko myši a myší ostatně také zuřivě kvedláte ve všech směrech, aby vám UFO dlouho nevzdorovalo. Autor v přiloženém textovém souboru uvádí: "Pokud však máte energie málo, UFO váš laserový paprsek vykryje štítem a vybouchne až po několika zásazích." Je sice pravda, že popsaná situace občas nastane, ale ve skutečnosti většinou UFO spolehlivě sestřelíte na jeden zásah.

UFOTím se dostáváme ke grafickému ztvárnění. Určitě mi po shlédnutí okolo se povalujících screenshotů (které byly mimochodem típnuty při mém úspěšném snažení trefit se do poletujícího kosmického talíře) dáte za pravdu, že grafika hře rozhodně ostudu nedělá. Při velikosti hry dosahující přibližně pouhých 700kB je až takřka nepochopitelné, jak se tvůrci mohlo podařit tak pěknou grafiku do hry vměstnat.

Instalace hry (tedy ZIP souboru, který vám nabízíme ke stažení) obsahuje dva soubory - jeden .exe, v podstatě kompletní hra, a jeden texťák, s nímž můžete konzultovat případné zádrhely. Najdete tam také kontakt na autora, takže v případě, že se vám UFO nebude líbit (o čemž pochybuji), se můžete obrátit přímo na něj a neposílat bomby k nám:-).

Pokud jste si ještě dosud neudělali kompletní obrázek o kvalitách této hry, dovolím si všechno shrnout do jednoho malého závěru. Hra UFO je poměrně podařená, oddechová akční záležitost, ne nepodobná hrám typu Moorhuhn nebo Operation Overcrouded, má pěknou grafiku, je určena počítačům s operačním systémem Windows9x (překvápko:-) ) a má pouhých pár set kilobytů. Ať tedy máte připojení přes dial-up nebo superrychlou optiku, nic vám ve stažení tohoto titulu nebrání.

Autor:


Témata: UFO

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz