Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ultimate Steroids - s laserem na Asteroidy

  12:00aktualizováno  21. října 11:12
Při pohledu na screenshoty z nové freewarovky Dreamscapu je na první pohled patrné, že si na Ultimate Steroids dal někdo hodně záležet. Perfektní grafika tu jde ruku v ruce nádherným efektům a skvělé hratelnosti. Máte-li opět chuť zažít nějaké dobrodružství ve vesmíru, je pro vás naše dnešní nadílka tím pravým.

Ultimate Steroids

Platforma: Freeware
Výrobce: Dreamscape

Stáhnout

Vývojářská skupina Dreamscape je původcem další variace legendárních Asteroids - zvláštní a graficky víc než povedené freewarovky Ultimate Steroids. Vzhledem k tomu, že i původní hra se, jak název napovídá, odehrávala ve vesmíru, nemusíte se obávat, že by se Ultimate Steroids týkaly vyšetřování dopingu u vrcholových sportovců či maloobchodního prodeje onoho závadného zboží v kontroverzní obchodní strategii. I tentokrát se totiž setkáte se zajímavou kombinací akční arkády, simulace letu ve vesmíru a občas i adrenalinovou závodní hrou.

Ultimate SteroidsZákladní příběh, který je u všech klonů Asteroids naprosto totožný, se točí okolo velkých kusů emzáckých balvanů, jež si to namířily přímo na matičku Zemi. Vy, jakožto správný vlastenec, to samozřejmě nemůžete nechat jen tak - osedláváte tedy svou malou vesmírnou rachotinu a hrdě se dáváte do boje s obřími šutráky na vlastní pěst. Létání ve vesmíru ovšem není žádnou procházkou růžovým sadem - hbitá poletuchu totiž ignoruje jakékoliv tření (a fakt je, že ve vesmíru na něj v takové míře, jako tady na Zemi, nenarazíte) a setrvačností pokračuje v letu zadaným směrem dokud ji nenasměrujete jinam, nebo nedojde ke kontaktu s cizím předmětem. Přičtete-li k tomu ještě i fakt, že vaše supermoderní loď není vybavena tak základní věcí jako je brzda, určitě snadno pochopíte, proč je její řízení tak složitou záležitostí. Jakmile totiž chcete například změnit směr pohybu o 180° nebo se zastavit na místě, musíte svůj létající domov v průběhu letu otočit a následně přidat plyn přesně v opozici s dosavadní trajektorií.

V průběhu každé mise ovšem samozřejmě nemusíte jen vyvažovat pohyb svého vesmírného korábu - vaším hlavním úkolem bude eliminace všech v daném levelu se objevivších asteroidů. Znamená to, že musíte nejdřív mohutnou střelbou rozdělit obří kameny na menší, s těmi pak udělat totéž a až ty relativně nejmenší (resp. nejméně velké) rozstřílet na hvězdný prach. Veškerá vaše destrukční činnost probíhá za prezentace těch nejnádhernějších grafických efektů, takže pokud vám nebude odměnou za odvedenou tvrdou práci těch několik málo bodů připsaných k výslednému hodnocení, určitě se budete alespoň kochat těmi krásnými výbuchy, v nichž na dobro mizí šedé Zemi nebezpečné asteroidy.

Ultimate SteroidsGraficky je hra Ultimate Steroids stoprocentně tou nejpodařenější variací Asteroidů. Odpovídá tomu i počet nejrůznějších možností a voleb, které vám nabízí dialogové okno nastavení přidružené k samotné hře. Kromě přepínání módu fullscreen/window můžete například nastavit i typ renderingu (hardware nebo softwarově emulovaný), použité rozlišení, hloubku barev nebo hlasitost hudby a zvuků. Zvukovou stránku Ultimate Steroids jsem bohužel posoudit nemohl, jelikož hra ve Windows2000 odmítala pracovat s mou zvukovou kartou a z toho důvodu se za asistence několika chybových hlášek vždy sesypala.

Jako každá správná akčňárna samozřejmě i Ultimate Steroids obsahují multiplayer - sice jen pro dva hráče na tomtéž počítači, nicméně lepší málo než nic. Ničit asteroidy pak můžete jak společně v cooperative módu, tak proti sobě (ovšem nikoli vyvražďovacím způsobem, ale v boji o body).

Stojí tedy Ultimate Steroids za stáhnutí? Určitě ano - nejen kvůli všem těm superlativům, které jsem popsal o pár řádek výše (a které jste si určitě nepřečetli :-), ale také kvůli tomu, že je jednou z nejlepších a nejhezčích akčních her poslední doby a že přes svou propracovanost nezabírá víc než pár megabytů prostoru na disku. Pojďte to těm emzáckým odpadkům pěkně nandat!

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...Najdete na iDNES.cz