Uncanny Valley je na pohled jednoduchá, ale dokáže pěkně vyděsit

  14:40aktualizováno  14:40
Toto je sice jen demoverze, ale zároveň také jediná existující ochutnávka poměrně netradiční atmosféry projektu Uncanny Valley. Je to podivuhodné vyprávění dvou hrdinů, kteří procitají na podivném místě a s hordami hrůz v patách.
85

Uncanny Valley

Platforma: Freeware
Výrobce: Cowardly Creations

  • atmosféra strachu a napětí
  • dvě herní postavy
  • ukázka toho, že i v jednoduché grafice se dá rozehrát pěkné divadlo
  • jen demo pro hru, která třeba nikdy ani nevyjde
  • děj končí do prázdna

Stáhnout

Uncanny Valley | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

Uncanny Valley

Ačkoliv není úplně obvyklé na Plných Hrách recenzovat demoverze, v případě Uncanny Valley uděláme výjimku. Především proto, že ačkoliv si děsuplné atmosféry užijete možná tak deset minut, je to dost času na to, abyste nasáli chuť podivného a nepochopitelného světa, v němž se hra odehrává. Navíc se ještě stihnete několikrát vylekat tak, až je to od hry, jejíž rozlišení byste dokázali spočítat na prstech dost neobvyklé.

Uncanny Valley

Je to dáno tím, že se jednak vůbec nic nedozvíte o tom, co se kolem vás děje. Sledujeme cestu dvou hrdinů. Jednoho údržbáře ztraceného ve zvláštním sci-fi komplexu a druhého, který se snaží dostat domů a je neustále sledován podivnými postavami. Zdá se, že prvně jmenovaný je ten reálně existující a ten druhý je jen výplodem snové fantazie toho prvního, ale to není nutně pravda.

Uncanny Valley

Hra exceluje ve schopnosti vás zmást a okamžitě vrhnout do nějaké nepříjemné scény či situace, které dokážou vaše nervy napnout na maximum. Ne nadarmo je na začátku uvedeno upozornění, že byste měli hrát v tmavé místnosti a se sluchátky na uších. O zvukovou stránku zde jde především. Když primitivní grafika nedokáže vytvořit dostatečné napětí, hudba a audio celkově to zvládnou levou zadní.

Uncanny Valley

Prý s trochou představivost i pixely dokážou děsit. Je to tak. A to ani tu představivost nemusíte mít kdovíjak velkou. Baterka ve zdejším podání osvětluje tak dva metry před hráčem a běhat postavy sice umí, ale daleko nedoběhnou. A pokud je jim něco v patách, mohou se raději rovnou otočit a čelit hrůzám s hrdinnou nebojácností.

Uncanny Valley

Samotné hraní probíhá zaběhnutým způsobem pro tento typ her. Nacházíte předměty, kterých můžete s sebou tahat jen velmi omezený počet, a na správných místech je použijete. Dveře rozmlátíte požární sekerou, vstupní kartu využijete u bezpečnostních zámků a nalezenou VHS pásku přehrajete u příslušného zařízení na strážnici. Autoři se snaží nečekanými útoky a situacemi nastolit náladu neustálého nebezpečí, což se jim daří.

Uncanny Valley

Těžko říct, jestli se v budoucnu dočkáme i něčeho dalšího, než je toto demo. Autoři se snaží a podle všeho uspěli se svým projektem na Steamu. Ale další osud Uncanny Valley je ve hvězdách. Doufejme, že se hře bude dařit. Horor je to každopádně originální, a to především způsobem vyprávění a dávkováním stresových situací.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

85 %

Hodnocení čtenářů

0 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 0 čtenářů

Nejčtenější

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

Další z rubriky

Horor Northbury Grove je osmdesátková vyvražďovačka pro silné žaludky

Northbury Grove

Osmdesátky neskončili. Alespoň v hlavě šíleného vraha, který na vás v tomto hektickém hororu uspořádá lov právě v...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

V oddechové Epic Shop si dva kulturisti otevřou obchod

Epic Shop

Dva bratři, chlapi jako hora a společný sen. Otevřít si vlastní fantasy krámek je jednoduché, ale přijít na to, jak...

Najdete na iDNES.cz