Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Under the Garden – přežití až na první místě

aktualizováno 
Silná bouře vám rozmetala horský příbytek a jen pouze na vašich schopnostech, jak dlouho v nehostinném prostředí přežijete.
90

Under the Garden

Platforma: Freeware

  • Prostý ale chytlavý koncept "přežij v lese"
  • Fyzika, proměny počasí
  • Řada prostředí
  • Po čase opakující se...

Stáhnout

underthegarden_post

underthegarden_01Zhruba před dvěma lety na zaujalo mainstreamovou kritiku ohlášení akční adventury I Am Alive. Ta měla vybřednout z šedi stovek stříleček, RPG a strategií plných tajemných konspirací svou prostou story – hrajete za normálního chlápka, který přežil kataklyzmatické zemětřesení a nyní se o sebe musí postarat. Protože I Am Alive se nebetyčně zdržuje, musíme vzít zavděk zasazením podobnou indie záležitostí Under the Garden.

Popisovat principy Under the Garden by bylo nošením dříví do lesa (a že v této hře pochopíte, jak přísloví vzniklo). Kdo byl někdy v životě pár dnů na chatě uprostřed lesů, bude ve hře jako doma. Jinými slovy, vaše postava potřebuje k přežití teplo, jídlo a přístřešek. Veškeré komponenty si musíte sami sehnat, tj. ulovit či pokácet. Hra, pravda, zjednodušuje problémy zobecněním všem potřeb protagonisty na staminu (čili výdrž), takže je jedno, jestli budete celé dny trávit u ohně či si energii doplníte (syrovým) masem uloveného zajíce.

underthegarden_02Přesto má jednoduchý koncept hry leccos do sebe. Obecně se jedná o explorační hru, protože okolí vaší chaty je třeba náležitě prozkoumat a zužitkovat. Shánění dřeva, jídla a dalších potřeb komplikuje proměnlivé počasí, před kterým je třeba hledat úkryt v přístřešcích. Tyto si sami musíte postavit z bloků. Hra disponuje jakýms takýms fyzikálním modelem, takže bloky se sice mohou rozletět do stran, ale například při budování střechy se s nějakými nosnými konstrukcemi pachtit nemusíte, bloky umějí stát normálně v luftu. Berme to jako zjednodušení ve prospěch hratelnosti.

Je zvláštní, že jak jsme z filmů a her navyklí na zasazení "chata uprostřed divočiny", automaticky čekáme davy zombies (zdravím Bruce Campbella). Pro tento případ Under the Garden obsahuje menší mód původní hry, kdy máte 100 patron do pušky (za normálních okolností nezměrné množství munice) a musíte se pouze bránit zástupům monster.

underthegarden_03Problémy? Samozřejmě. V prvé řadě jde o engine, který sice vypadá jako něco z roku 1900, ale přesto se na slabších konfiguracích dovede cukat jako člověk zasažený elektrickým proudem. Za větší potíž beru absenci byť jen nějakého triviálního cíle, který by všemu tomu pachtění dal větší smysl. V realitě je přežití ctihodnou odměnou, ve světě videoher už jsme si na obětování avatarů zvykli.

Navzdory tomu je Under the Garden příjemnou explorační hrou a zvláště pokud se třeba štítíte přírody, ukáže vám názorně, co je potřeba k přežití v temných hvozdech naší planety. Nikdy nevíte, kdy se vám budou nabité znalosti hodit.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

41 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...Najdete na iDNES.cz