Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unknown Horizons je skvělá předělávka slavné Anno série

  15:00aktualizováno  15:00
Budování obchodní kolonie na neosídleném ostrově je dobrodružství. To víme už z her jako je Anno. A přesně o to jde i v Unknown Horizons. Stejný námět, stejná komplexnost, stejné možnosti a stejná zábava. Jen zdarma a v českém překladu.
100

Unknown Horizons

Platforma: Freeware
Výrobce: Unknown Horizons Team

  • komplexní budovatelská stategie po vzoru Anno
  • zábava opravdu na dlooouhou dobu
  • skvělé zpracování (hudba a 2D grafika)
  • překlad nejen do češtiny
  • sem tam nějaká chybka
  • jen jedna kampaň
  • hra více hráčů v současnosti nefunguje

Stáhnout

Unknown Horizons | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

Unknown Horizons

Někteří stratégové rádi válčí a jiní si užívají poklidného budování. V této hře si užijete oboje. Jako průzkumník a námořník poslaný na neznámý ostrov je vaším úkolem s omezenou pracovní silou vybudovat vzkvétající a hlavně výdělečnou kolonii. Podobnost se sérií budovatelských strategií Anno není náhodná a kdo ji zná, bude v Unknown Horizons jako doma.

Unknown Horizons

Pomocí lodě založíte na ostrově svou první osadu a otevře se vám také první nabídka budov, které jsou pro přežití kolonie kriticky důležité. Stany, které slouží k rozvoji a ubytování lidí, lovecká chýše a rybářství, kteréžto produkuje jídlo, tržiště a sklad.

Unknown Horizons

Každou budovu je dobré postavit co nejblíže surovině, kterou zpracovává. Logicky tedy lovce do lesů ke zvěři a třeba důl na zlato k nalezišti. Mezi budovy je třeba postavit sklad (který má omezenou kapacitu) a vše spojit cestou. A první zlaťáky se pohrnou do měšce, ne?

Unknown Horizons

Tedy, tak jednoduché to není. Nadbytečné suroviny je třeba prodávat, ale zase nesmíte prodat všechno, jinak bude osada živořit. Každý stan vám po rozkliknutí pěkně řekne, co potřebuje ke svému rozvoji. Osadníci jsou různí, ale jakmile jim dáte určitý komfort, začnou si „vymrčovat“. Nejprve chtějí jen jídlo. Postavíme sklad a lovce. Pak chtějí víru. Kostel generující morálku. A pak už to jde ráz na ráz.

Unknown Horizons

Ten chce tkalcovnu na šaty, ten zase vzdělání a tak dál. Po určité době, pokud obyvatelé mají všechno, co chtějí, se stany a ubytovny automaticky vylepší, čímž se zvýší jejich kapacita a přijde populační boom. Město se vylepší o jednu úroveň a otevřou se nové možnosti stavby. A všechno zase nanovo.

Unknown Horizons

Unknown Horizons obsahuje kolem dvaceti surovin, které můžete skladovat a prodávat a několik desítek staveb s různým účelem. Postupně se vytvářejí nové a nové řetězce produkce typu „železný důl-slévárna-kovárna-zbrojírna“, přičemž na konci takového šíleného kolotoče si teprve můžete vytrénovat vojáka s mečem. Budou potřeba. Vody křižují pirátské lodě a ty se neštítí vaši osadu napadnou.

Unknown Horizons

Hra je všeobecně výborně zvládnutá. Po technické stránce se občas objevují mouchy (sem tam nehraje hudba, hra bezdůvodně trhá, občas úplně spadne), ale v porovnání s monstrózní komplexitou jsou to jenom mušky zlaté. Grafika je klasicky 2D s krásnými modely budov a lodí a kromě občas podivně postavené cesty je takřka krystalicky čistá a krásná.

Unknown Horizons

Unknown Horizons je velice propracovaná záležitost, kterou kazí snad jen to, že v současné době nabízí kromě tutoriálu jen jednu menší příběhovou „kampaň“. Jinak do sytosti můžete hrát volnou hru, která je s kampaní téměř totožná, jen neobsahuje úkoly. Hra více hráčů je v současné době bohužel nedostupná, ale to se nejspíš změní.

Unknown Horizons

Obrovskou práci si dali překladatelé. Unknown Horizons je plně česky a překlad je rozhodně na úrovni (i když pár věcí překladatelům uniklo). Pokud by vám z nějakého důvodu čeština nevyhovovala, můžete vzít za vděk jinou lokalizací. Je jich totiž kolem třiceti! Ano, až tak velkou fanouškovskou základnu tato hra má. Jiné by mohli závidět.

Na oficiální stránce hry si můžete stáhnout i verze pro Linux a Mac.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

100 %

Hodnocení čtenářů

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V Do You Copy? vám vysoká věž poskytuje falešný pocit bezpečí

Do You Copy?

Osamělá práce uprostřed rozlehlé divočiny pro někoho může být odpočinek. Zvlášť, když si myslíte, že se vám nemůže nic...

Děsivý Disconnected je jako záznam z nekvalitní kamery

Disconnected

Připadá vám, že se někteří lidé dívají na svět jen přes obrazovky svých mobilních telefonů? V Disconnected tomu tak...

Najít zatoulaného psa v Down Under je tvrdý oříšek

Down Under

Váš věrný čtyřnohý přítel Ritchie se zaběhl a vaším úkolem je ho najít. Problém ale je, že kanalizace, kam zmizel, je...

Najdete na iDNES.cz