Doporučujeme

Únorové textovky – měsíc ve znamení gamebooků

V novém tématickém seriálu jsme se rozhodli přiblížit vám českou a slovenskou scénu textových her. Jiří Gabryš shrne novinky uplynulého měsíce a představí vám nejzajímavější tituly, jež se v únoru urodily…

Hned ze začátku budu muset zklamat všechny čtenáře, kteří snad od tohoto článku čekali výpis SMS zpráv z mého telefonu. Nebudu tady totiž řešit svou korespondenci, ale dění okolo českých a slovenských textovek.

Jak název napovídá, jedná se především o hry, které pro komunikaci s hráčem používají text, ovládají se příkazovým řádkem a většinou se jedná o adventury. Do textovek patří také jednodušší "gamebookové" hry a vypilované RPGčka jako ADOM nebo DungeonCrawl.

Nebudu vás dále zdržovat a vrhneme se na novinky.

Únor ve znamení gamebooků
Měsíc únor byl ve znamení gamebooků. Crypta od Sosol Interactive je milým překvapením na poli gamebooků. Ke klasickému schématu "zvol si možnost" přidává několik RPG prvků jako je výběr rasy a povolání, magii a samozřejmě i vývoj postavy. Další gamebookové počiny jsou hry patřící do rychle se rozrůstající rodiny TGE her. Již starší počin Operace Vadium se teprve teď dostává na obrazovky našich počítačů a přináší i několik nových prvků. Je to především nebezpečnost volby, která Operaci Vadium odlišuje od jiných TGE her. Za každým rohem číhá smrt, policie nebo jiný podobný konec vašeho dobrodružství. Zatím poslední TGE hra je Ordinary Day. Označení hra je možná příliš na tento počin, jehož texty jsou kratší než tento článek. Ale i tak si zaslouží pozornost, protože vcelku jasně ukazuje na přičiny úspěchu TGE.

TGE – vlastní gamebook snadno a rychle
TGE, neboli TextGameEngine, je úspěšné dílko slovenského The Foxe. Jde vlastně o jednoduchý formát datového souboru, který vlastně tvoří celou hru. Interpreterů je hned několik. Najdete originální TGE interpreter pro DOS, webový v PHP a linuxový v GTK. Formát je to skutečně jednoduchý a pokud se sami neztratíte v množství lokací, tak máte "úspěch" zaručen. Vedlejším příznakem této jednoduchosti a dostupnosti může být častá vulgarita těchto her a také jejich malá délka. Hru pro TGE může za odpoledne bez většího úsilí vytvořit snad každý žák základní školy. Ordinary Day má něco přes 4 kb a počet lokací se zastavil na jedenácti. Z tohoto pohledu je na tom lépe série Jebkyho dobrodružství slovenského autora Janka. Každý z dosud vydaných tří dílů Jebkyho má okolo padesáti lokací a dvaceti kilobytů textu. Ale ani toto není mezi gamebooky nic převratného, průměrný papírový gamebook ma okolo 200 lokací. Přesto dokáží TGE textovky pobavit a zaujmout své hráče. Na některé z nich se podíváme podrobněji.

Příběhy Jebkyho
Asi nejznámější jsou Přiběhy Jebkyho. S trochou nadsázky lze říct, že se jedná o takovou moderní Cestu do hlubin študákovy duše.

Příběh první s podtitulem Útěk do Pasteky popisuje Jebkyho cestu za školu a zase zpátky. Jako každý typický středoškolák chodí Jebky do školy jenom ve středu a protože středa zrovna není, tak se vydává do místního Onan Centra. Co se děje tam už nechám na čtenářově představivosti.

V pořadí druhý Příběh Jebkyho nás zavede na konec školního roku, který Jebky sice zdárně neukončil, ale do opravných zkoušek je času dost. Nezbývá tedy nic jiného než slavit příchod letních prázdnin a uspořádat pořádnou párty.

Zatím poslední Jebkyho dobrodružství nás staví před zapeklitý problém. Záhorské Grcky, Jebkyho nejoblíbenější hudební skupina, má koncert a Jebky nemá lístky. Co všechno se dá pro vstupenky na koncert udělat se dozvíte při hraní třetího dílu Jebkyho dobrodružství. O dalších osudech Jebkyho se můžeme jenom dohadovat, protože autor celé série oznámil svou další hru "Na Vojně". Nezbývá než počkat na její vydání.

Všechny díly Jebkyho Příběhů "vynikají" nepřítomností zápletky (třetí díl se sice tváří, že zápletku má, ale nevěřte tomu) a linearitou děje. Většinu času se tedy divíte tomu, kde autor chodí pro nápady, a bavíte se tím že tohle se může stát jenom v Zahorské Bystrici.

Operace Vadium
Novinkou mezi TGE hrami je Operace Vadium slovenského autora Punkyboye. Hráčovým cílem je především dostat se z bytu, nenechat se zatknout a dostat se do internetové kavárny Vadium. Úkol vypadá jednoduše, ale až vás zatkne policie, přepadnou revizoři jízdenek nebo vystoupíte na špatné zastávce, tak změníte názor. Když se konečně dostanete do Vadia, čeká na vás taková konspirace za kterou by se nemusel stydět ani James Bond. Sice nebudete jezdit super auty a střílet po padouších, ale místo toho na vás čeká tajný email, maskovaná disketa a počítačový supervirus. K dokonalosti chybí Operaci Vadium jen málo. Více možných zakončení a více dialogů by hru prodloužilo a donutilo hráče přemýšlet. I přes tyto drobné nedostatky je Operace Vadium nejlepší TGE hrou která dosud vyšla.

Příště se blíže podíváme na Cryptu a hry pro TEXIN. Těšit se můžete i na rozhovor s tvůrcem TGE The Foxem a samozřejmě nebudou chybět ani novinky.

Zajímavé odkazy:
Crypta - odsud je možné stáhnout hru Crypta.
Textovky.cz - portál všech textovkářů, k mání je zde Windows verze TGE.
Tfden.host.sk - zde je k mání TGE pro DOS.
Kancl.jinak.cz - a odsud se dá stáhnout TGE pro Linux.


Témata: Linux
  • Vybrali jsme pro Vás