Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unwelcome Arrivals – zničte šmejd z vesmíru

  12:00aktualizováno  30. prosince 11:21
Unwelcome Arrivals je další z variací na téma nesmrtelné akční klasiky Space Invaders, tentokrát v pěkném 3D zpracování a s tradičně výtečnou hratelností.

Unwelcome Arrivals

Platforma: Freeware
Výrobce: Temple 13 Studios

Stáhnout

Unwelcome Arrivals Space Invaders je jednou z nejstarších her historie. Přesto podobně jako Pong či Pacman nezapadla do hlubin času a nestala se nehratelnou vykopávkou – naopak. I dnes inspiruje vývojáře (byť především freeware) k tvorbě nesčetných klonů, které se snaží co nejpřesněji napodobit originál a vylepšit některé jeho ne zcela dokonalé prvky. Poměrně málo invenční, leč hratelný a výtečně zpracovaný je i klon Unwelcome Arrivals od Siana Daviese.

Základní princip je tentýž. Ve spodní částo obrazovky se nachází raketka hráče, nad ní poletuje slušné množství emzáckých lodí, které dolů střílí svými laserovými kanóny. Hráč musí uhýbat jejich pokusům o zteč a sám je přesnými zásahy vlastního palubního arzenálu sprovodit ze světa. Dalším prvkem hrajícím významnou roli v systému je takzvaný boss – o něco větší a na pohled nesmrtelná loď, která sem tam propluje obrazovkou. Přesným zásahem do této kocábky si lze ovšem připsat velké množství bodů, neboť sice se po strefě nerozletí na částečky a nezmizí v efektním výbuchu, poskytne zato ale hráči možnost sebrat bodově cenný bonus.

Unwelcome Arrivals Pro někoho více, pro někoho méně příjemnou novinkou Unwelcome Arrivals jsou rozšířené možnosti pohybu. Hra se ovládá čtyřmi směrovými šipkami a hráčova loďka se ve spodní části obrazovky nepohybuje jen doprava/doleva, ale i dopředu/dozadu v horizontální rovině. Celá hra se tak odehrává v jakémsi kvádrovitém sloupci a je nutné počítat se zkosenou třetí rovinou. Sice to umožňuje vyhnout se jinak jasně smrtícím střelám, ovšem na druhou stranu jde někdy o dost matoucí prvek.

Je totiž těžké odhadnout, jak daleko se přesně nepřátelské lodě nacházejí a chce to slušnou chvíli zkoušení, než se poměr zmenšení korábu a vzdálenosti od kraje obrazovky dostane do krve. I přes tento lehce problematický prvek lze ovšem hratelnost Unwelcome Arrivals označit za velmi dobrou.

Unwelcome Arrivals Hra pochopitelně – jak už je dobrým zvykem podobných akčních arkád – sčítá za každý úspěšný zásah hráči body a umožňuje mu překonávat vlastní rekordy. Trochu škoda je, že se nejvyšší skóre vymaže po ukončení hry, o absenci online žebříčků ani nemluvě. Celá hra tak poněkud ztrácí na motivaci. Grafické zpracování je plně trojrozměrné a docela pěkně provedené, byť větší množství prostředí a variabilnější lodě nepřátel by určitě prospěly zábavnosti. Nicméně po stránce modelů, textur a efektů si není nač stěžovat. Hra bohužel nemá hudbu a několik zvukových efektů taktéž příliš nevyniká.

Celkové hodnocení tak musí být spíše přísné: jedná se o slušně provedený klon Space Invaders s inovativními prvky, ovšem je diskutabilní, zda skutečně prospívají hratelnosti. Spíše se možná autoři měli soustředit na větší variabilitu po vizuální stránce a vyrobit alespoň jakous takous hudbu.


Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!Najdete na iDNES.cz