Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Urban: The cyborg project – řežba jako řemen

  12:00aktualizováno  11. září 11:19
Kdo z vás by neměl chuť si zase jednou pořádně zastřílet? V dnešní hře Urban: The cyborg project k tomu budete mít skvělou příležitost a dokonce i výjimečně dost dobrý důvod. Tak vzhůru na americkou vládu a na jejich příšerné vědce. Shoďte jednou provždy jejich myšlenku ovládnout svět a zabraňte jim, aby dál ničili jinak spokojené občany.

Urban: The cyborg projec

Platforma: Freeware
Výrobce: Thomas Nyberg

Stáhnout

Když jsem si vybírala, čím začnu svou jistě závratnou kariéru na Plných Hrách, spočinul můj zrak na jedné velice povedené akci od Thomase Nyberga a jeho kolegů. Ve své podstatě se jedná o skvělou 2D střílečku s povedeným příběhem, uspokojující grafikou a dokonce i hratelností.

Urban: The cyborg project – řežba jako řemenPoté, co hru spustíte a shlédnete úvodní logo, začne se promítat krátké, ale vše vysvětlující intro, o kterém si teď ve stručnosti povíme. Vaše jméno bylo Urban Gutter, než vás muži z americké vlády odvedli, aby z vás udělali umělé bytosti – cyborgy – pomocí kterých ovládnou svět. Jenže vy jste se jim probudil přímo na operačním stole v průběhu operace. Nelíbí se vám to, co z vás udělali a je samozřejmé, že si to nenecháte líbit a všem, kteří to vymysleli se pomstíte. A kdo bude stát v cestě, buď se uhne nebo to odnese. Tohle se přeci s lidmi nedělá.

Takže se objevíte přímo u té laboratoře a nic vám nebrání, abyste se rovnou pustil do díla. Že to bude prachsprostě dlouhá cesta asi ještě netušíte. Vypadáte ale skutečně dost, nemějte mi za zlé ten termín, nedobytně. V pancíři oděnému muži se samopalem, nesčetně nábojů za páskem a sebejistým úsměvem by se vám postavil fakt asi jenom blázen. Však bohužel, svět je plný bláznů a hry jsou pak o to bohatší.

Urban: The cyborg project – řežba jako řemenJak jsem se již zmiňoval, startujete svou krevní mstu přímo u té prokleté laboratoře. Ostatně celá hra má takový badatelsko – nemocniční ráz. Na každém rohu stojí nějaký badatel se svými papíry a tužtičkou a něco čmárá na papír. Možná to je zase něco proti lidstvu. Radši ho odstřelte. Všechny vědce pošlete do hrobu s těmi jejich odpornými výzkumy ničící svět. Oni sami se nemůžou nijak bránit, ani vám ublížit a vy za ně dostáváte body. Ale pozor, hlídají je vojáci. Ano, jsou to blázni, svými pistolkami a kulomety vás nemůžou ohrozit. I když je pravda, že musíte-li procházet celými zástupy těch bídáků, i pancéř se rozbijí. Ne hned, trvá to dlouho, ale kdo ví, kdy přijde nějaká další pomoc, která by vám pomohla opět mohla dodat kuráže. Ale nejsou to jenom zelený vojáčkové, kteří vám budou křížit cestu, ale také všelijaké zákeřné miny, bomby a nálože schované na místech, kde byste je čekaly nejméně. Některé můžete použít ve svůj prospěch, ale většinou vám uškodí. Proto si dávejte pozor a dívejte se pod nohy, aby to neskončilo špatně.

Již jsem říkala, že se bráníte automatickým samopalem. Občas se vám ale dostane do ruky i jiná zbraň.Nějaký granátek, raketomet či plamenomet. Tyhle zbraně jsou ale limitovány náboji, kterých dostanete vždy jen určitý počet. Věřte však, že není pěknější pohled než hořící nepřítel, z něhož za chvilku nezbude nic, než hromádka popela. Jenže nepřátel je mnoho a vy nejste tak úplně nesmrtelní. Naštěstí máte více než jeden pokus a životy jsou vám k dispozici celkem tři, což je poměrně dost, ale v desátém a možná i ještě vyšším kole energie ubývá mnohem rychleji, než na začátku, a tak možná shledáte, že byste potřebovali trochu ošetřit. K tomu je dobrá lékárnička. Ta se čas od času válí pohozená v mezi papíry na stole, v poličce či v koutě stejně jako náboje do lepších zbraní. Ve výjimečných případech můžete najít někde v zataraseném prostoru život navíc, ale to se vám poštěstí asi jen velmi zřídka.

Urban: The cyborg project – řežba jako řemenCo se týče počtu levelů ve hře, tak na tuto otázku nejsem vůbec schopna odpovědět. Zabíjela jsem s úspěchem poměrně dost dlouho, ale hra ne a ne skončit a na oficiálních stránkách jsem se dozvěděla neuvěřitelná číslo šedesáti kol, což se mi zdá takřka nemožné. Nicméně ukládat můžete vždy po skončení levelu a radím vám, čiňte tak.

Menu hry je rozděleno na několik položek. Kromě Start a Quit je zde i funkce načtení pozice, hightscore, credits a v neposlední řadě i nastavení. Tentokrát si můžete hrát s volbami ovládání, zobrazení, hudby a zvuku. Jinak gamesku ovládáte standardně šipkami, mezerníkem hopskáte a tlačítkem ctrl na pravé straně klávesnice střílíte.

Grafika Urbana je celkem vydařená. Není to žádný Tomb Raider, ale osobitý 2D styl na mě přesto zapůsobil. Co se týče hratelnosti, tak tu můžu jenom chválit. Díky skvělé propracovanosti, mnoha detailech a extrémní rozlehlosti hru považuji jako jednu z přednějších světových freeware-akcí. Kéž by takových vznikalo víc.

Autor:


Nejčtenější

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...

Další z rubriky

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz