Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vantage Master Online – kouzelnické zápolení

aktualizováno 
Může třináct let stará tahová strategie porazit tolik dnešní tvorby? Nutnost vyznat se v miliardě tabulek a potřeba pochopit všechny nuance možná někomu přivodí záchvaty nadšení, mnoha smrtelníkům zvyklým na detailní vysvětlování principů her budou ale nároky zpočátku činit dost potíže.
90

Vantage Master Online

Platforma: Freeware
Výrobce: Falcom

  • Rozsáhlá taktická strategie
  • Online podpora
  • Tak rozsáhlé, že se můžete ztratit

Stáhnout

vantage_post

vantage_01Píše se rok 1997 a zatímco na Západě Heroes of Might and Magic II svou oblibu korunuje datadiskem The Price of Loyalty, v asijských zemích vítězí naprosto jiné fantasy RPG. Série Vantage Master si za mnoho let svého kralování získala milióny příznivců – a velkou zásluhu na tom má fakt, že hra byla v roce 2002, tedy vcelku brzy po svém vydání, uvolněna jako freeware. Nejde ale o zatuchlý pozdrav z dob, které jsou dnes už překonány?

Nejde, minimálně z pohledu hratelnosti. Vantage Master Online je popisován jako simulace RPG, my si vystačíme se škatulkou "taktické tahové RPG". Na hexové ploše kontrolujete svého avatara, jedinou postavu která nesmí zemřít, a skrze něho vyvoláváte zástupy monster. Od základních cápků se sombréry (nebo jak je popsat) přes kouzlící víly až po golemy připomínající spíše tank. Řada potvor má možnost kouzlit i sama o sobě, takže v pokročilé části hry souboje připomínají spíše jatka.

vantage_02Cílem je zlikvidovat oponentova vyvolávače, takže s pomocí dobré taktiky nemusíte devastovat všechny jeho stvoření. Tady se začíná projevovat stáří hry. V roce 1997 bylo zvykem dělat nejen komplexní hry, ale i zároveň i hry bez tutorialu. Nutnost vyznat se v miliardě tabulek a potřeba pochopit všechny nuance možná někomu přivodí záchvaty nadšení, mnoha smrtelníkům zvyklým na detailní vysvětlování principů her budou ale nároky zpočátku činit dost potíže.

Na výběr je přitom hned několik herních módů. Scenario mode je klasické self-made manovské RPGčko, kde se v sérii bitev z nuly vypracováváte na poloboha. Pokud vás tato tklivá story unavuje, je zde možnost dát si dvě variace na "skirmish" půtky – v Expert módu začínáte vy i oponent namaxovaní až po uši, v Free módu si pak featury bitvy můžete sami navolit. Poslední možností je Online souboj, díky kterému se nakonec Vantage Master Online po celém světě stal tolik oblíbeným.

vantage_03Podoba hry je samozřejmě opět vymezená dobou vzniku. Zvláště z dnešního pohledu působí trochu úsměvně zjedná úchylka programátorů na windowsovské okna. Grafický vzhled i ovládání mi pak hodně připomínaly klasickou sérii taktických akcí UFO, a to včetně mnoha plošných efektů – berme to jako výhodu, byť z dnešního pohledu je toho klikání přece jenom trochu moc a občas kvůli tomu dojde k nesprávnému pokynu.

Vantage Master Online je bezpochyby spíše pro hardcore fanoušky RPG kouzlících her. Dovolím si říct, že dnešní hráč bude trpět syndromem neplavce vhozeného do vody – možnosti hry jsou natolik rozsáhlé, že je jednoduché se v nich ztratit.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

62 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 65 čtenářů

Témata: UFO

Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...Další z rubriky

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz